10 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
ارز دیجیتال

دلایل سقوط Luna به 0 و پیامدهای آن

دلایل سقوط Luna به 0 و پیامدهای آن

نکات کلیدی

  • Luna که یک ارز دیجیتال مرتبط با TerraUSD یا UST است، اکنون 0 دلار ارزش دارد زیرا ارز پشتیبان آن به عنوان استیبل کوین، ارزش 1 دلاری خود را از دست داده است.
  • شبکه Terra در طول 24 ساعت، دو بار پردازش تراکنش‌ها را متوقف کرد.
  • Binance ، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در جهان، UST و Luna را موقتاً از لیست خود خارج کرد.
  • این توکن به عنوان خواهرخوانده استیبل کوین TerraUSD ، در حقیقت دیگر هیچ ارزشی ندارد.

بر اساس آمار CoinGecko ، Luna در روز 9 می، به صفر دلار سقوط کرد. این یکی از عجیب‌ترین سقوط‌ها در تاریخ ارزهای دیجیتال است. چرا که ارزی با ارزش مقطعی 100 دلار، به نزدیک صفر دلار رسید.

نابودی سرمایه مردم در استیبل کوین Terra ، منجر به سقوط در بازار ارزهای دیجیتال شده است. بازاری که میلیاردها دلار را در یک روز از بین می‌برد.

ارتباط UST با Luna

TerraUSD یا UST قرار بود که ارزشی برابر با 1 دلار آمریکا داشته باشد. با این حال، UST پیوند خود با دلار را از دست داد و بر اساس آمار CoinGecko ، در روزی که Luna سقوط کرد، در حدود 12 سنت معامله شد.

بیت کوین در همان روز، با جهش به بالای 30.000 دلار، علی‌رغم مشکلات زیاد استیبل کوین TerraUSD ، که باعث وحشت در بازار ارزهای دیجیتال شده است، بازگشتی شکوه‌مندانه داشت. در ارتباط با آن، tether به عنوان بزرگ‌ترین استیبل کوین جهان، پس از چند ساعت کاهش قیمت به زیر 1 دلار، مجدداً ارزش دلاری خود را به دست آورد و سرمایه‌گذاران آن احساس آرامش کردند.

بر اساس قیمت لحظه‌ای coindesk ، بیت کوین به عنوان بزرگترین ارز دیجیتال جهان، در حال حاضر با قیمتی در حدود 23.000 دلار معامله می‌شود.

این ارز دیجیتال نسبت به ارزش حدوداً 21.000 دلاری آن در هفته گذشته، رشد مناسبی داشته است. (بازه زمانی 27 جولای تا 2 آگوست)

UST چیست؟

Luna و UST با هم مرتبط هستنند. UST یک استیبل کوین الگوریتمی است. به این معنی که میخ یک دلاری آن قرار است توسط کد زیرین کنترل شود. این استیبل کوین به طور اساسی با سایر استیبل کوین‌ها مانند tether و USDC که توسط دارایی‌های واقعی مانند اوراق قرضه پشتیبانی می‌شوند، متفاوت است. UST هیچ پشتوانه حقیقی ندارد.

الگوریتم UST از طریق یک سیستم پیچیده از mint کردن و سوزاندن توکن‌ها برای حفظ ثبات قیمت کار می‌کند. یک توکن UST با از بین بردن ارزش برخی از ارزهای دیجیتال مرتبط با لونا ایجاد می‌شود تا قیمت 1 دلاری‌اش حفظ شود.

اما نوسانات شدید بازار، UST را آزمایش کرد ولی این ارز دیجیتال از این آزمون سربلند خارج نشد.

اتفاق عجیب دیگری که رخ داد، این بودکه بلاک چین Terra که زیربنای UST و Luna است، در عرض 24 ساعت پردازش تراکنش‌ها را دو بار متوقف کرد.

اقدامات Binance در پی سقوط Luna

در همین حین، Binance به عنوان بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در جهان، در همان روز UST و Luna را از لیست خود خارج کرد.

چانگ پنگ ژائو، مدیر عامل Binance گفت که اگر چه این شرکت «همیشه می‌خواسته بی‌طرف باشد»، اما «این بار این قانون را زیر پا خواهد گذاشت».

با این حال، از ساعت 10:30 صبح روز بعد به وقت شرقی، Binance معاملات UST و Luna را از سر گرفت.

این امر پس از آن صورت گرفت که Terra اعلام کرد تأیید تراکنش‌های جدید در بلاک چین را از سر می‌گیرد، اما دیگر اجازه انتقال مستقیم از طریق شبکه را نخواهد داد. به جای آن، کاربران تشویق می‌شوند که از کانال‌های دیگر استفاده کنند.

پیامدهای سقوط Luna

علاوه بر ماجرای UST ، بازارهای کریپتو توسط جریان‌های مخالف دیگری مانند افزایش تورم و افزایش نرخ بهره که باعث فروش سهام در بازارهای جهانی شده است، ضربه خورده است. رشد یا افت قیمت ارزهای دیجیتال، با بازارهای جهانی مرتبط است.

ویژای عیار، معاون توسعه بین‌المللی شرکت‌ها درصرافی Luno گفت:

«اتفاقی که برای Luna/UST افتاد، اعتماد مردم به این بازار را ویران کرد. به طور کلی، اکثر ارزهای دیجیتال بیش از 50 درصد افت قیمت داشته‌اند. همزمانی این اتفاق با تورم جهانی، اصلاً برای ارزهای دیجیتال خوب نیست».

حتی بازگشت بزرگ بیت کوین هم ممکن است پایدار نباشد.

همچنین عیار گفت:

«در چنین بازارهایی، طبیعی است که بین 10 تا 30 درصد جهش داشته باشیم. این جهش‌ها معمولاً جهش‌های bear market هستند و سطوح حمایت قبلی را آزمایش می‌کنند».

منبع: cnbc     (آپدیت شد)

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X