5 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
ارز دیجیتال

ترید ارز دیجیتال روزانه به 10 روش برتر (2023)

ترید ارز دیجیتال روزانه به 10 روش برتر (آپدیت 2023)

ترید روزانه ارز دیجیتال (Day Trading)، ممکن است برای تریدرها فعالیتی نشاط آور مثل ورزش صبحگاهی باشد. اما زمانی که اکنون در آن قرار داریم، یکی از سخت‌ترین بازه‌های زمانی برای ترید ارز دیجیتال است. ارزهای دیجیتال نسبت به بیشتر بازارهای دیگر، نوسان بیشتری از خود نشان می‌دهند، در نتیجه تریدرها برای معاملات موفق در بازه‌های زمانی کوتاه، نیاز به مهارت بسیار بیشتری خواهند داشت.

در همین حال، ما می‌خواهیم خود را به مؤثرترین استراتژی‌ها برای کسب سود حداکثری و ریسک حداقلی، مجهز کنیم. در این مقاله، وارد قلمرو روز ترید ارز دیجیتال می‌شویم و لیستی از 10 استراتژی برتر برای این کار را ارائه می‌دهیم. چه شما یک تریدر باتجربه باشید و چه یک فرد تازه‌کار در این زمینه، این مطلب به کار شما خواهد آمد. پس به سرعت خود را برای کاوش در عرصه معاملات روز ارز دیجیتال آماده کنید.

نکات کلیدی

  • ترید روزانه ارز دیجیتال، ریسک بیشتری دارد و برای این کار، باید مهارت بیشتری نسبت به ترید برای بازه‌های طولانی داشته باشید.
  • هیچ استراتژی وجود ندارد که برای همه کار کند. اما ممکن است یک استراتژی خاص، برای شخص شما بهترین باشد. نکته کلیدی این است که رویکردی متناسب با شخصیت خود پیدا کنید و روی آن متمرکز شوید.
  • مهم نیست از کدام استراتژی معاملاتی استفاده می‌کنید. مدیریت ریسک قوی، یک فاکتور ضروری برای رسیدن به موفقیت است. برای رشد معاملات مثبت، طبیعی‌ست که ضرر باید به حداقل برسد.

ترید روزانه ارز دیجیتال چیست؟

ترید روزانه ارز دیجیتال به ورود یک تریدر به معامله و خروج از آن در همان روز گفته می‌شود. (به این کار افق زمانی درون روز یا یک‌روزه هم گفته می‌شود). بنابراین، تعامل با داینامیک قیمت در روز بسیار مهم است. این‌که چگونه یک تریدر در طول افق زمانی بازار را درگیر می‌کند، به استراتژی به کار گرفته شده توسط او بستگی دارد.

با این حال، تریدرها معمولاً بر اساس رفتار روزانه بازار، به دنبال تغییرات قیمت کمتری خواهند بود. معامله‌گران می‌توانند با انجام معاملات روزانه، از پارامترهای ریسک کمتری نسبت به بازه‌های زمانی طولانی‌تر استفاده کنند و حجم معاملات خود را بر این اساس تنظیم کنند. زیرا میانگین حجم معامله توسط آن‌ها بر اساس افق زمانی طولانی‌تر تنظیم می‌شود. علاوه بر این، در ترید روزانه ارز دیجیتال هیچ توقف شبانه‌ای اتفاق نمی‌افتد؛ در نتیجه ریسک شبانه حذف می‌شود.

برترین استراتژی‌های ترید ارز دیجیتال به صورت روزانه

1. ترید کردن با فرکانس بالا (HFT)

ترید کردن با فرکانس بالا (High-Frequency Trading) توسط الگوریتم‌های ریاضی خودکاری هدایت می‌شود که بر اساس معیارهای از پیش تعیین‌شده، سفارشات را در کسری از ثانیه اجرا می‌کنند. این الگوریتم‌ها با هدف سرمایه‌گذاری بر روی حرکت‌های دقیقه‌ای قیمت در بازه‌های زمانی کوتاه (اغلب فقط چند ثانیه یا حتی کسری از ثانیه) حجم بالایی از سفارش‌ها را مدیریت می‌کنند. سرعت بالای HFT استفاده از ربات‌های معامله‌گر (Trading Bots) را ضرورت می‌بخشد. تریدرهای HF با مدیریت حجم قابل توجهی از سفارشات، به نقدشوندگی بازار ارزهای دیجیتال کمک می‌نند. هدف اصلی یک تریدر با فرکانس بالا، بهینه‌سازی سرعت، به حداقل رساندن هزینه‌های تراکنش، اولویت‌بخشی به اجرای کارآمد و تراکنش‌های مقرون به صرفه است.

2. استرادل طولانی (Long Straddle)

استرادل طولانی یک استراتژی برای ترید روزانه ارز دیجیتال است که بر پایه نوسان‌گیری از بازار منجر به کسب سود می‌شود. این شامل خرید همزمان قرارداد خرید و فروش برای یک ارز دیجیتال، با همان قیمت و تاریخ انقضا است. این استراتژی به عنوان Straddle یا Option Straddle هم شناخته می‌شود. در یک استرادل طولانی، انتظار می‌رود یکی از طرفین معامله ضرر کند ولی سود به دست آمده توسط طرف برنده، بیشتر از ضرر طرف بازنده باشد. و از آن‌جایی که هر دو نفر یکی هستند، این در مجموع منجر به کسب سود خالص خواهد شد.

3. Scalping

اسکالپرها (Scalpers) بر روی حرکات کوتاه و سریع قیمت سرمایه‌گذاری می‌کنند و برای افزایش فرکانس تجارت، با ربات‌های خودکار کار می‌کنند تا از فروش مجدد پس از نوسانات کوچک قیمت، سود ببرند. Scalping در مقایسه با ترید ارز دیجیتال در بازه‌های زمانی طولانی‌تر، دارای فرکانس بالاتر، حجم معاملات بیشتر و موقعیت‌های بزرگتر است؛ چرا که تغییرات قیمت هدف نسبتاً کوچکتر خواهد بود. در نتیجه، باید کارمزدهای معاملاتی را هم در نظر بگیرید، چرا که آن‌ها می‌توانند بخش قابل توجهی از درآمد تریدر را مصرف کنند.

Scalping ممکن است دارای ریسک بزرگی باشد، زیرا شناسایی و بهره‌برداری از الگوهای قابل اعتماد در یک بازه‌زمانی کوتاه دشوارتر می‌شود. بنابراین، Scalper باید به یک استراتژی خروج سخت پایبند باشند و اطمینان حاصل کنند که یک ضرر قابل توجه، سودهای کوچک چندگانه‌ای را که به دست آورده‌اند، از بین نمی‌برد.

Scalping به دو صورت انجام می‌شود. اولین رویکرد شامل اجرای بسیاری از معاملات با حجم بالا برای سرمایه‌گذاری روی نوسانات کوچک ولی سریع قیمت است. دومی فرآیند معاملاتی کندتری را نسبت به Scalping با فرکانس بالا اتخاذ می‌کند و بر نوسانات قیمت کمی بزرگ‌تر، اما هنوز نسبتاً کوچک، تعداد معاملات کمتر، اندازه موقعیت کوچکتر و دوره‌های نگهداری کمی طولانی‌تر تمرکز می‌کند.

4. Range Trading

بازارهای ترید ارز دیجیتال به طور مداوم محیط‌های ترندشونده و ادغام‌شونده در نوسان هستند. بازه معاملاتی شامل استفاده از دوره‌های ادغام برای کسب سود از محدوده قیمتی از پیش تعریف شده است. محدوده قیمتی با سطوح کلیدی حمایت و مقاومت تعریف می‌شود که اغلب با الگوهای تثبیت کلاسیک مانند مستطیل یا مثلث‌های متقارن نشان داده می‌شود.

در معاملات محدوده، تریدرها به دنبال وارد کردن یک موقعیت کوتاه یا بستن یک موقعیت طولانی نزدیک به بالای محدوده هستند که در آن، مقاومت لحاظ می‌شود. برعکس، آن‌ها ممکن است به دنبال شروع یک موقعیت طولانی یا بستن یک موقعیت کوتاه نزدیک به پایین محدوده اطراف پشتیبانی باشند. برای کاهش ریسک ناشی از تغییرات نامطلوب قیمت، سفارشات توقف ضرر فراتر از حد فاصل این محدوده قرار می‌گیرند.

5. Crypto Arbitrage

هدف تریدرهایی استراتژی Crypto Arbitrage را برای ترید ارز دیجیتال انتخاب می‌کنند، سرمایه‌گذاری بر اختلاف قیمت‌های کوتاه مدت بین صرافی‌های مختلف ارز دیجیتال است. آن‌ها به دنبال خرید ارز دیجیتال در یک صرافی و فروش آن با قیمت بالاتر در صرافی دیگر هستند. از طریف دیگر، آن‌ها ارز دیجیتال را در یک صرافی می‌فروشند و بلافاصله آن را در یک صرافی دیگر با قیمت پایین‌تر می‌خرند تا موقعیت را ببندند. سرعت در معاملات Crypto Arbitrage بسیار مهم است، بنابراین برای این کار از ابزارهای خودکار استفاده می‌شود. برای بهینه‌سازی کامل بازده، با توجه به حجم بالای تراکنش‌ها بهتر است کارمزدها در این نوع ترید ارز دیجیتال پایین نگه داشته شوند.

6. تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال ترید ارز دیجیتال در درجه اول از الگوهای نمودار برای استراتژی‌های معاملاتی و پروتکل‌های مدیریت ریسک استفاده می‌کند. این تحلیل بر سه اصل عمل می‌کند: 1)بازار برای همه چیز تخفیف می‌دهد. 2)قیمت‌ها بر اساس ترندها و برعکس ترندها حرکت می‌کنند. 3)تاریخ تکرار می‌شود.

ایده این استراتژی این است که عمل نوسان قیمت، تکرار می‌شود و از الگوهای تکرارشونده خاص، می‌توان به عنوان ابزاری برای هدایت بازار استفاده کرد.

راه‌های زیادی برای استقرار یک استراتژی مبتنی بر تحلیل تکنیکال وجود دارد. از جمله استفاده از شاخص‌های فنی یا مطالعه در این زمینه، که معمولاً بر اساس قیمت و یا حجم هستند. نکته کلیدی در شناسایی الگوهای قیمتی خاص نهفته است که می‌تواند به یک تریدر در بازار برتری دهد. دو رویکرد اساسی برای استفاده از تحلیل تکنیکال وجود دارد: دنبال کردن ترند و معاملات مختلف.

دنبال کردن ترند

معامله‌گران دنبال‌کننده ترند، تا جای ممکن به دنبال جذب یک ترند غالب هستند. نوع ترندی که آن‌ها روی آن تمرکز می‌کنند، به افق زمانی اولیه‌شان بستگی دارد که ممکن است کوتاه‌مدت، میان‌مدت یا بلندمدت باشد. ترندها را می‌توان در هر نمودار با هر بازه زمانی ترید کرد و معامله‌گران اغلب برای هدایت تصمیمات خود، به شاخص‌های ترند مانند خطوط و میانگین متحرک آن تکیه می‌کنند.

تجارت مخالف

حرکات قیمت در ترندها شامل پیشرفت قیمت در یک جهت (بالا یا پایین) و به دنبال آن تغییرات اصلاحی یا حرکت مخالف است. متخصصان ترید ارز دیجیتال، به دنبال سرمایه‌گذاری بر روی این اصلاحات در ترندهای بزرگ‌تر هستند. این یک استراتژی پرریسک‌تر از معاملات ترند تلقی می‌شود و به مهارت بیشتری نیاز دارد. با معامله بر خلاف ترند بزرگ‌تر، تریدرهای ضدترند، ریسک بیشتری را متحمل می‌شوند، زیرا در آن زمان در جهت عکس نیروی غالب (بالا یا پایین) حرکت می‌کنند.

7. تحلیل احساسات بازار

برای یک متخصص ترید ارز دیجیتال، درک احساسات بازار بسیار مهم است. تغییر در اعتماد مشارکت‌کنندگان بازار، باعث افزایش قیمت و سقوط در بازارها می‌شود. احساسات بازار نشان‌دهنده نگرش جمعی سرمایه‌گذاران و تریدرها نسبت به یک دارایی مالی خاص یا کل بازار است. تریدرها می‌توانند با تجزیه و تحلیل احساسات بازار، تغییرات موجود در نگرش‌ها و اعتماد به بازار که می‌تواند بر تغییرات عرضه و تقاضا و در نتیجه قیمت‌ها تأثیر بگذارد، شناسایی کنند. برخی از عناصر تحلیل احساسات بازار عبارتند از: شاخص ترس و طمع، نسبت تسلط بیت‌کوین، اخبار، شبکه‌های اجتماعی و Google Trends.

شاخص ترس و طمع

شاخص ترس و طمع در ترید ارز دیجیتال، مانند یک متر احساسی عمل می‌کند و احساسات بازار را در مقیاسی از ترس تا طمع و همه‌چیز می‌سنجد. تریدرها آن را از نزدیک برای خوانش‌های شدید و به منظور پیش‌بینی حرکت قیمت‌ها زیر نظر دارند. ترس بیش از حد می‌تواند منجر به خرید فرصت شود. زیرا این احساسات ممکن است در آستانه معکوس‌شدن باشند. از سوی دیگر، طمع بیش از حد برای خرید نشان‌دهنده احساسات بیش از حد صعودی است که ممکن است به دلیل اصلاحات بازار باشد.

این شاخص از ورودی‌های مختلفی از جمله تسلط ارز، حرکت و حجم، شبکه‌های اجتماعی، Google Trends و اندازه‌گیری نوسانات استفاده می‌کند.

نسبت تسلط بیت‌کوین

نسبت تسلط بیت‌کوین، سرمایه بازار (ارزش بازار) بیت‌کوین را نسبت به کل بازار ترید ارز دیجیتال اندازه‌گیری می‌کند. این نسبت بر بازار کلی تأثیر می‌گذارد، زیرا بسیاری از ارزهای کوچک‌تر از ترند بیت‌کوین پیروی می‌کنند یا ارتباطی با آن دارند. نسبت‌های کاهشی نشان می‌دهد که آلت‌کوین‌ها نسبت به بیت‌کوین بهتر عمل کرده‌اند.

اخبار

نظارت بر اخباری که ممکن است بر ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد، راه دیگری برای ارزیابی ارحساسات است. این می‌تواند به متخصصان ترید ارز دیجیتال، نگرشی از بازار بدهد و به عنوان مکملی برای تحلیل‌های دیگر استفاده شود. پیگیری فیدهای خبری در یک RSS Aggregator (مثل Feedly) می‌تواند روند بررسی اخبار را تسریع کند. همچنین برخی سرویس‌های خبری رویدادمحور مبتنی بر خرید حق اشتراک وجود دارد که از الگوریتم‌های پیچیده کامپیوتری برای شناسایی فعالیت‌های خبری که ممکن است قیمت یک ارز دیجیتال را تغییر دهد، استفاده می‌کنند.

شبکه‌های اجتماعی

مشاهده کانال‌های اجتماعی می‌تواند به یک متخصص ترید ارز دیجیتال، در مورد احساسات بازار بینش ارائه دهد. یکی از راه‌های انجام این کار استفاده از نرم افزارهای نظارتی مانند TweetDeck برای Twitter است. بدین ترتیب می‌توانید فیدها را دسته‌بندی و سازماندهی کنید تا فعالیت‌ها را بر اساس منابعی که معتبر می‌دانید، پیگیری کنید. این می‌تواند به کاهش «نویز» کمک کند تا پست‌ها و نظرات آن را از منابع ترجیحی خود مشاهده کنید.

شاخص‌های گوناگون احساسات شبکه‌های اجتماعی، داده‌ها را از سایت‌های رسانه‌های اجتماعی مختلف جمع‌آوری می‌کند و سپس آن‌ها را برای شناسایی ترندها یا افزایش فعالیت‌های مرتبط با ترید ارز دیجیتال، صنعت، مناطق و کشورها آنالیز می‌کنند.

Google Trends

از Google Trends می‌توان برای مشاهده ترندهای مربوط به موضوعات یا توکن‌های مرتبط با کریپتو در جستجوی گوگل استفاده کرد. تجزیه و تحلیل این‌که آیا جستجوهای خاص – مانند «نرخ صعودی بیت‌کوین» – در ترندها رتبه بالا یا پایینی دارند، ممکن است بینش مفیدی درباره چشم‌انداز – مثلاً – بیت‌کوین و انتظارات از آن ارائه دهد.

8. معاملات موقعیت بلندمدت (Long-Term Position Trading)

معاملات بلندمدت موقعیت ممکن است نقطه تمرکز اصلی همه تریدرهای فعال روزانه نباشد، اما همچنان می‌تواند در رویکرد آن‌ها نقش داشته باشد. برای اجرای این استراتژی، بازه‌های زمانی بزرگتر با گنجاندن نمودارهای قیمت ماهانه و فصلی تجزیه و تحلیل می‌شود.اگر یک راه‌اندازی معامله در نمودار ماهانه آغاز شود، انتظار می‌رود که برای مدت زمان طولانی‌تری نسبت به بسیاری از استراتژی‌های دیگر برگزار شود. افق زمانی طولانی‌تر برای بهره‌برداری از حرکت بالقوه قیمت و به حداکثر رساندن سود در ترید ارز دیجیتال، ضروری است.

9. استراتژی Breakout

معامله‌گران Breakout ، زمانی که قیمت از یک سطح خاص خارج می‌شود، با هدف سرمایه‌گذاری بر شتاب سریع در جهت آن حرکت، به دنبال ورود به معامله هستند. Breakout می‌تواند در جهت بالا یا پایین (Breakdown) رخ دهد. تنظیمات آن شامل Breakout های معکوس ترند، الگوهای ادامه‌دار، Breakout قیمت از طریق میانگین متحرک و قیمت‌هایی است که یک ترند جدید بالا یا پایین ایجاد می‌کنند.

10. استراتژی عقب‌نشینی

استراتژی عقب‌نشینی در ترید ارز دیجیتال، شامل شناسایی ترند و الگو در تجزیه و تحلیل می‌شود. هدف از آن ورود به یک ترند است، درست زمانی که ترند اصلی روند خود را از سر می‌گیرد. این استراتژی را می‌توان در هر دو ترند نزولی یا صعودی استفاده کرد. این متکی بر تجزیه و تحلیل ماهرانه سطوح پشتیبانی کلیدی و تکنیکی برای تعیین زمانی است که عقب‌نشینی کامل شده است، که نشانه راه‌اندازی معکوس بالقوه است.

سه نکته برای ترید موفقیت آمیز روزانه ارز دیجیتال

  • پیش از شروع، اهداف روشنی برای خود تعیین کنید و میزان تحمل ریسک‌تان را مشخص کنید. زیرا ترید روزانه ارز دیجیتال ناپایدار است و می‌تواند بسیار غیر قابل پیش‌بینی باشد.
  • قیمت‌ها در معاملات روزانه، به سرعت حرکت می‌کنند. پس تلاش خود را بر روی تعداد محدودی از ارزهای دیجیتال، در حدود سه تا پنج مورد متمرکز کنید. اختصاص زمان و تلاش به این مقدار محدود، به شما کمک می‌کند تا در مورد نحوه رفتار این ارزهای دیجیتال در طول روز اطلاعاتی کسب کنید.
  • تکنیک‌های مناسب مدیریت ریسک، مانند تنظیم دستورات توقف ضرر برای محدود کردن زیان‌های احتمالی و اخذ سود در سطح از پیش‌تعیین‌شده را اجرا کنید.

پرسش‌های رایج درباره ترید روزانه ارز دیجیتال

1. آیا ترید روزانه ارز دیجیتال سودآور است؟

این بستگی به شخص تریدر دارد. اگر چه به صورت کلی، ترید کردن در بازه‌های زمانی کوتاه پیچیده‌تر از این کار در بازه‌های زمانی طولانی‌تر است. بنابراین معاملات روزانه شما را بیشتر از معاملاتی که ارز را بیش از یک روز نگه می‌دارید، درگیر می‌کند.

2. بهترین استراتژی برای ترید روزانه ارز دیجیتال چیست؟

هیچ استراتژی برتری برای این کار وجود ندارد. زیرا هر تریدر منحصر به فرد است و باید استراتژی‌ای را انتخاب کند که با سطح درک و اولویت‌های او همسو باشد. برخی از استراتژی‌هایی که بیشتر توسط تریدرهای مستقل مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارتند از تحلیل تکنیکال، Scalping و Range Trading.

3. بهترین کوین‌ها برای ترید روزانه ارز دیجیتال کدامند؟

پاسخ این پرسش به عوامل مختلفی مانند سطح تجربه، مهارت و حجم سرمایه تریدر بستگی دارد. به طور کلی، توصیه می‌شود با انتخاب کوین‌هایی با حجم بالاتر و حجم نسبتاً بالاتر، ترید ارز دیجیتال را در محیطی کم‌ریسک شروع کنید. یکی از نقاط مناسب برای شروع، انتخاب یکی از 30 ارز دیجیتال برتر (بر اساس ارزش بازار) است. اگر به دنبال نوسانات بیشتری در روز هستید، لیست خود را به 60 ارز دیجیتال برتر (بر اساس ارزش بازار) گسترش دهید.

منبع: learn.bybit.com

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X