10 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
استارت آپ

18 نکته برای تسلط بر مدیریت منابع انسانی

18 نکته برای تسلط بر مدیریت منابع انسانی

کاری که مدیریت منابع انسانی انجام می‌دهد، بسیار بیشتر از حل اختلافات داخلی است. این هنر در مورد ارائه یک فرهنگ کاری درست، مدیریت امور حقوقی و مدیریت نیروهای انسانی در یک سازمان است. وظیفه مدیر مدیریت منابع انسانی، اطمینان از مشارکت کارکنان، انجام اقدامات منصفانه در سطح شرکت و حفظ سلامت کلی سازمان است. به طوری که او مسئول تمام این عملکردهای فردی خواهد بود. بنابراین او باید همیشه آماده دریافت بازخورد و ورودی افراد باشد و بتواند با درس گرفتن از سیاست‌های کاری دیگر سازمان‌ها، باعث رشد شبکه منابع انسانی سازمان خود شود. یک مدیر منابع انسانی معمولاً با مدیر اجرایی، مدیر مالی و مدیر کل سازمان، ارتباط کاری تناتنگی دارد. هند کشوری است که یکی از بهترین نرم افزارهای منابع انسانی را در اختیار دارد. چرا که سیستم منابع انسانی آن:

  • مشکلات استخدامی را حل می‌کند
  • ورود، آموزش و توسعه منابع انسانی را ساده می‌کند
  • مدیریت و ارزیابی عملکرد را تسهیل می‌کند
  • دلایل ترک کار نیروها را ردیابی می‌کند و مدیریت خروج نیروها را ساده‌تر می‌کند

البته، نکات فنی بسیار بیشتری در این مورد وجود دارد که درک پیچیدگی‌های موجود در یک نرم افزار منابع انسانی را برای مدیران منابع انسانی، رهبران کسب و کار و کارمندان آسان‌تر می‌کند.

مدیریت منابع انسانی چه نقشی در سازمان‌ها ایفا می‌کند؟

سیستم مدیریت منابع انسانی یا HRMS، به سادگی چیزهای زیادی برای ارائه به هر سازمانی دارد. زیرا این سیستم نقش حیاتی در جلوگیری از هرج و مرج در سطح شرکت ایفا می‌کند. این سیستم بسیار مقرون به صرفه است، زیرا عدم مشارکت کارکنان برای هر شرکتی هزینه زیادی دارد. با این حال، شایان ذکر است که برخی از استارت آپ‌ها ترجیح می‌دهند از یک شرکت کاریابی کمک بگیرند و جنبه‌های اداری مدیریت منابع انسانی خود را به آن‌ها بسپارند. با این کار، این استارت آپ‌ها می‌توانند در کنار مدیریت و رهبری، بر فرهنگ شرکت خود تمرکز کنند.

در این‌جا 18 نکته و ترفند برای تسلط بر هنر مدیریت منابع انسانی آورده شده است تا متخصصان جدید این عرصه بتوانند از آن‌ها استفاده کنند و افراد باتجربه‌تر، بتوانند شیوه‌های معمول خود را بررسی کنند.

مدیریت منابع انسانی چه نقشی در سازمان‌ها ایفا می‌کند؟

نکات و ترفندها: بهترین روش‌های مدیریت منابع انسانی چیست؟

1- افراد خود را درک کنید

یکی از ترفندهای کلیدی منابع انسانی این است که سخت‌گیر، اما در عین حال همدل باشید. به عنوان یک متخصص منابع انسانی، باید با زندگی شخصی و حرفه‌ای کارمندان خود آشنا باشید. البته مگر این‌که یک کارمند بخواهد حریم خود را کاملاً خصوصی نگه دارد. در غیر این صورت، برای یک مدیر منابع انسانی مهم است که حداقل جزئیات مهم زندگی شخصی و حرفه‌ای کارمند خود را بداند. زیرا این جزئیات بر عملکرد روزانه کارکنان در سطوح مختلف تأثیر می‌گذارد.

در نتیجه مهم است که نقاط قوت و ضعف کارمندان خود را بررسی کنید تا به عنوان یک مدیر منابع انسانی، بتوانید به آن‌ها کمک کنید که عملکرد بهتری در محیط کار داشته باشند. این یک سرمایه‌گذاری بزرگ است که در کوتاه مدت و همچنین بلند مدت نتیجه می‌دهد!

2- نقش حرفه‌ای خود را بشناسید

یکی دیگر از نکات و ترفندهای مدیریت منابع انسانی این است که مدیران منابع انسانی، خود را شرکای تجاری استراتژیک هر سازمانی که در آن کار می‌کنند، بدانند. به عنوان یک رهبر منابع انسانی، شما بر تعامل کارکنان، مدیریت عملکرد و مدیریت استعداد تمرکز می‌کنید، نوآوری را در افراد تقویت می‌کنید و با شکست کلیشه‌ها و مدیریت اختلافات داخلی، به ایجاد یک همکاری پویا در سطح شرکت کمک می‌کند. مدیریت موفقیت آمیز منابع انسانی، به این معناست.

درنتیجه، شما باید نقش حرفه‌ای خود را با اهداف و چشم‌اندازهای کسب و کار هماهنگ کنید و یک پلن کسب کار برای منابع انسانی ایجاد کنید که مکمل برنامه ریزی استراتژی شرکت باشد. این کار کاملاً نتیجه‌محور است.

3- دانش فنی داشته باشید

امروزه درک دانش فنی و ایجاد برنامه‌های کاری بر اساس آن‌‌ها، یک ضرورت است. اگر نیاز به یکپارچه‌سازی یک نرم افزار منابع انسانی دارید، داشتن دانش فنی ضروری است. این به این دلیل است که برای مدیریت حقوق و دستمزد، پیگیری مرخصی‌ها و حضور و غیاب، مدیریت اطلاعات کارکنان، مالیات‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و غیره، باید از آفرهای و عملکردهای مختلف چنین نرم افزارهایی اطلاعات داشته باشید.

4- شبکه خود را گسترش دهید

سریع‌ترین راه برای افزایش دانش و مهارت و گسترش ارتباطات تجاری، انجام این کار از طریق شبکه است. به این ترتیب می‌توانید با سایر متخصصان حوزه خود آشنا شوید، کشف کنید که آن‌ها چگونه سیاست‌های منابع انسانی را در سازمان مربوط به خود مدیریت می‌کنند، و چه تفاوتی ایجاد می‌کنند که مطمئن شوند کارکنانشان راضی هستند و می‌توانند در بازه‌های سه ماهه، عملکرد خود را بهبود ببخشند.

با این دانش، اطمینان کافی برای شرکت در جلسات برنامه ریزی و اجرای استراتژی کسب و کار خواهید داشت.

5- در مدیریت منابع انسانی، به طور منظم با کارکنان خود ارتباط داشته باشید

به عنوان یک رهبر منابع انسانی یا یک فرد حرفه‌ای، بسیار ضروری است که از نظر عاطفی با کارمندان خود ارتباط داشته باشید. شما باید شانه به شانه از آن‌ها حمایت کنید تا هر زمان که در مضیقه هستند و قادر به تمرکز بر روی کارشان نیستند، به شما تکیه کنند. این امر بدین دلیل است که این امری طبیعی و انسانی است که افراد برخی اوقات سردرگم شده یا حواسشان پرت شود. این‌جاست که دانش شما در مورد نکات و ترفندهای منابع انسانی، برای بازگرداندن انرژی از دست رفته کارمندانتان مفید واقع می‌شود.

6- در مدیریت منابع انسانی خود، منظم باشید

داشتن نظم، بزرگترین مسئولیت هر رهبر و متخصص منابع انسانی است. زمان‌بندی مصاحبه‌ها، تعامل با نامزدهای استخدام، کمک به کارمندان در امور کاری و شخصی، ارزیابی استراتژی‌ها و برنامه‌ریزی‌های تجاری، ارزیابی‌های به موقع و منصفانه و غیره، همه وظایف چنین شخصی هستند. و همه این‌ها زمانی امکان‌پذیر است که شما فردی منظم و سازماندهی‌شده باشید.

7- به عنوان یک نمونه برای کارمندان، مدیریت منابع انسانی را رهبری کنید

به عنوان یک مدیر منابع انسانی و به عنوان یک شخص حرفه‌ای، باید با پیروی از مثال‌ها، نمونه‌هایی در سطح شرکت ایجاد کنید. شما باید همیشه با کارمندان صحبت کنید. اگر انتظار دارید کارمندانتان به موقع در محل کار حاضر شوند، باید خودتان آن‌تایم یا حتی زودتر از تایم تعیین‌شده در محل کار حضور پیدا کنید. اگر شرکت به عنوان یک کل از کارکنانش انتظار دارد که رفتار خود را به روشی خاص کنترل کنند، شما قبل از همه باید از این قوانین پیروی کنید تا کارمندان‌تان را برای انجام همین کار تشویق کنید.

8- برای سازگاری، فرآیند کاری را مستندسازی کنید

ثبات بسیار مهم است، باقی چیزها همه فرعی هستند. اگر می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که قادر به حفظ یک رویکرد ثابت در کار خود هستید، مستندسازی فرآیندها کلید اصلی این کار است. اگر می‌خواهید سایر متخصصان منابع انسانی را آموزش دهید و به آن‌ها کمک کنید تا در حرفه خود پیشرفت کنند، اولین و مهمترین کار باید به اشتراک‌گذاری این اسناد با آن‌ها باشد. هنگامی که متخصصان جدید منابع انسانی در مورد فرهنگ و خط‌مشی‌های شرکت مطالعه کنند، می‌توانند بر مسیر درست تمرکز کنند و عملکرد بهتری داشته باشند.

9- افراد بهتر از خود را استخدام کنید

نکات و ترفندهای دیگری هم برای مدیریت منابع انسانی وجود دارد. در بیشتر موارد، فرد مصاحبه‌کننده احساس می‌کند نامزد استخدام می‌خواهد هر چیزی که او می‌گوید را رد کند یا سعی می‌کند که بیش از حد هوشمندانه بازی کند. در نهایت، این فرد رد می‌شود. با این حال، تجزیه و تحلیل منابع انسانی نشان می‌دهد که نامزدهای مخالفت‌کننده، به شما کمک می‌کنند دیدگاه جدیدی نسبت به تجارت و فرهنگ کاری خود داشته باشید. وجود اختلاف نظر ممکن است با چشم اندازها و اهداف شرکت‌تان همخوانی نداشته باشد، اما اگر به بحث‌های پویا علاقه‌مند باشید، همیشه چیز جدیدی برای یادگیری در مورد کسب و کارتان وجود دارد.

بنابراین، افراد بهتر از خود را استخدام کنید. چرا که آن‌ها می‌توانند استراتژی تجاری شرکت را متفاوت از شما و یا حتی بهتر از شما اجرا کنند.

10- توجه ویژه‌ای به آنبوردینگ، آموزش و توسعه منابع انسانی داشته باشید

توجه ویژه به آنبوردینگ (همسوسازی کارکنان تازه وارد شرکت)، آموزش و توسعه کارمندان، یکی از ویژگی‌های مهم یکپارچه‌سازی کارکنان است. چند ماه اول حضور یک کارمند، بسیار مهم است. زیرا آن فرد اکنون در یک محیط کاری جدید با افراد قدیمی‌تر احاطه شده است. راحتی و سازگاری با چهره‌ها و سیاست‌های جدید به زمان نیاز دارد. بنابراین، بخش مهمی از مدیریت منابع انسانی این است که با جلسات منظم یادگیری و ارائه مطالب آموزشی، به کارمندان جدید کمک کنید به تجربیات کارمندان قدیمی‌تر دسترسی پیدا کنند.

11- تبدیل به یک مشاور فرهنگی شوید

مدیران منابع انسانی کمتر از یک مشاور فرهنگی حرفه‌ای نیستند. آن‌ها کسانی هستند که سیاست‌های مدیریت منابع انسانی را برای شرکت و کارمندان ایجاد می‌کنند تا ثبات فرهنگ کاری را حفظ و از سلامت محیط کار اطمینان حاصل کنند. در نتیجه، کاملاً ضروری است که رهبران منابع انسانی، خود را به عنوان یک مشاور فرهنگی بپذیرند و در ایجاد فرهنگ سازمانی مناسب برای کارمندان، ایفای نقش کنند.

12- در فرآیند توسعه مدیریت منابع انسانی، به کارمندان اجازه مشارکت دهید

وقتی فرآیند جدیدی را در محیط کار ایجاد می‌کنید، این عموماً به نفع کارمندان است. بنابراین، مشارکت کارکنان در ایجاد این فرآیند مهم و تا حدودی ضروری است. در غیر این صورت، این کار مانند ساختن خانه برای شخصی است که خواسته‌ها و نیازهای او را نمی‌دانید.

شما همیشه می‌توانید جلساتی با کارمندان خود برگزار کنید تا آن‌ها را بیشتر در فرآیندهای شرکت درگیر کنید. اگر می‌خواهید درباره نامزدهای استخدامی بیشتر بدانید، از ترفندهای خاص منابع انسانی استفاده کنید تا در مصاحبه‌های تلفنی، راحت‌تر باشند.

13- همسویی استراتژیک را برای ایجاد یک برند فعال کنید

یکی از نکات و ترفندهای مدیریت منابع انسانی، فعال کردن همسویی استراتژیک است. همسویی استراتژیک به همسویی با اهداف و چشم‌اندازهای تجاری سازمان اشاره دارد. برای هر یک از کارکنان مهم است که با شرکت همسو باشند و با روش خود، در رسیدن به یک هدف مشترک مشارکت کنند. این‌گونه است که شرکت‌ها و متخصصان منابع انسانی در کار خود موفق می‌شوند. این کار برای رشد شرکت و برندسازی، بسیار مهم است.

14- حوزه‌های تمرکز مدیریت منابع انسانی را شناسایی کنید

وقتی در مورد زمینه‌هایی که باید روی آن‌ها تمرکز کنید اطلاعات کافی داشته باشید، می‌توانید کارمندان خود را بهتر راهنمایی کنید. آیا استخدام نیروهای جدید، یکی از نقاط تمرکز در حوزه شماست؟ در نامزدهای استخدامی مشکلی وجود دارد؟ به دلیل تأخیرهای خاص یا ارتباط نادرست، نمی‌توانید استعدادهای برتر را شناسایی کنید؟ قبل از ایجاد یک طرح تجاری یا تعیین اهداف برای سه ماه آینده، باید همه چیز را در مورد آن درک کنید.

15- یک انجمن استعدادیابی راه‌اندازی کنید

انجمن استعدادیابی چیزی است که به طور عمده‌ای به مدیریت منابع انسانی کمک می‌کند. زیرا این امر در مورد پرورش استعداد است. شما می‌خواهید استعدادهای مناسبی را برای سازمان خود استخدام کنید و پس از ورود آن‌ها به شرکت، می‌خواهید آن‌ها را حفظ کنید. بنابراین، راه‌اندازی یک انجمن استعدادیابی چیزی است که آن‌ها را با کار درگیر کرده و تشویق می‌کند تا در بازه‌های سه ماهه، عملکرد خود را بهبود ببخشند.

یه انجمن استعدادیابی، کارمندان برتر را تشویق می‌کند تا به عملکرد خوب خود ادامه دهند. این کار همچنین سایر کارمندان را هم تشویق می‌کند تا 100% خود را ارائه دهند. در نتیجه، این فرآیند به ایجاد یک فرهنگ کاری معتبر و مشارکتی کمک خواهد کرد. در این فرآیند، همه از همه یاد می‌گیرند و رقابت‌طلبی و حسادت به حداقل خود می‌رسد. تضاد درونی به کمترین سطح می‌رسد زیرا همه مشتاقند بیشتر بیاموزند و پیشرفت کنند. همچنین استراتژی ارتباطات داخلی خود را با استفاده از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان اندروید و iOS اجرا کنید و بدین وسیله، ارتباط مؤثر خود را با کارمندان حفظ کنید.

16- با کارمندان خود ارتباط عاطفی ایجاد کنید

مهم است که مدیران منابع انسانی، بتوانند روابط حرفه‌ای سالم با کارمندان خود ایجاد کنند. این به این دلیل است که باید شخصی در محیط کار وجود داشته باشد که کارمندان بتوانند حرف دلشان را به او بزنند. کارمندان معمولاً از چنین صحبت‌هایی اجتناب می‌کنند، اما گاهی اوقات به مرز انفجار می‌رسند. این مورد زمانی اتفاق می‌افتد که زندگی شخصی یا کاری آن‌ها با مشکلات بسیار زیادی روبرو می‌شود.

بنابراین ارتباط شخصی و عاطفی سالم چیزی است که باعث می‌شود آن‌ها بتوانند به کار خود ادامه دهند و بهتر روی آن تمرکز کنند.

17- از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید

شبکه‌های اجتماعی بهترین راه برای ایجاد شبکه و گسترش آن هستند. این شبکه‌ها یکی از بهترین کانال‌ها برای مطالعه در مورد آخرین فناوری‌های مدیریت منابع انسانی هستند. شما با خواندن این مطالب متوجه می‌شود که چگونه سازمان‌های دیگر به کارکنان خود کمک می‌کنند تا در کاری که انجام می‌دهند، بهتر شوند. شبکه‌های اجتماعی به مدیران منابع انسانی کمک می‌کنند تا با هم در ارتباط باشند. آن‌ها نظرات خود در مورد فرهنگ کاری شرکت، نحوه برخورد با تعارضات داخلی و بهترین شیوه‌ها برای ایجاد یک محیط کاری سالم را با همدیگر به اشتراک می‌گذارند.

18- کیفیت مهم‌تر از کمیت است

شما باید همیشه کیفیت را بر کمیت مقدم بدانید، چه در مورد استخدام نیروهای جدید و چه در مورد حفظ کارمندان قبلی. برخی از این شرکت‌ها به غلط بر این باورند که افزایش فرکانس، باعث رشد می‌شود. اما این نه درست است و نه اخلاقی. پس مطمئن شوید که کارتان واقعی و معتبر است. در طول این فرآیند، می‌توانید با اولویت قرار دادن کیفیت نسبت به کمیت، ثبات کار خود را حفظ کنید.

امیدواریم این 18 نکته و ترفند برتر مدیریت منابع انسانی برای‌تان مفید بوده باشند. این نکات را در سبک کاری معمول خود بگنجانید تا خود را به یک برند متمایز از یک کارفرما و مدیر منابع انسانی تبدیل کنید.

تا بعد!

منبع ترجمه: peoplehum

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X