3 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
SEO

چگونه AI آینده بهینه‌سازی موتورهای جستجو را تغییر می‌دهد؟

چگونه AI آینده بهینه‌سازی موتورهای جستجو را تغییر می‌دهد؟

همان‌طور که می‌دانیم، هوش مصنوعی ( AI ) بنیان‌های سئو را به کلی تغییر می‌دهد. این امکان تأثیر قابل توجهی بر سئو خواهد داشت. از بهینه‌سازی گرفته تا لینک‌سازی.

همان‌طور که هوش مصنوعی روز به روز پیچیده‌تر می‌شود، بهینه‌سازی موتورهای جستجو نیز باید با آن سازگار شود. هوش مصنوعی در حال حاضر می‌تواند داده‌ها را با سرعتی که انسان نمی‌تواند، تجزیه و تحلیل کند. بنابراین چندان طول نمی‌کشد که این امکان بتواند بر استراتژی‌های سئو مسلط شود.

صنعت سئو همیشه در وضعیتی نوسانی به سر می‌برد. گوگل به طور مداوم الگوریتم‌های خود را تغییر می‌دهد و فناوری‌های جدید همواره در حال ظهوراند. از زمانی که گوگل در سال 2015 اعلام کرد که از RankBrain ، که یک سیستم AI است برای کمک به پردازش نتایج جستجو استفاده می‌کند، جامه سئو درباره تأثیری که هوش مصنوعی بر این صنعت خواهد گذاشت در حال بحث هستند.

RankBrain تنها سیستم AI نیست که گوگل از آن‌ استفاده می‌کند. در سال 2017، آن‌ها اعلام کردند که برای مبارزه با اسپم‌ها نیز از یادگیری ماشین استفاده می‌کنند.

از زمانی که شخص رابط جستجوی گوگل، یعنی دنی سالیوان، در سال 2019 تأیید کرد که گوگل برای هر  query جستجو از RankBrain استفاده می‌کند، چندین شرکت شروع به تست هوش مصنوعی و یادگیری ماشین کردند تا پیشرفت کنند. این باعث ایجاد مجموعه جدیدی از ابزارهای سئو مبتنی بر هوش مصنوعی شد. برخی از زمینه‌هایی که ابزارهای هوش مصنوعی تأثیر خود در آن‌ها را ثابت کرده‌اند، عبارت‌اند از: جستجوی کلمات کلیدی سئو، تولید محتوا، تجزیه و تحلیل ترافیک و رشد سایت، جستجوی صوتی و گردش کار سئو.

AI چه زمانی آینده سئو را تغییر می‌دهد؟

این برنامه‌ها ثابت کرده‌اند که آینده سئو در هوش مصنوعی است. سؤال این نیست که آیا هوش مصنوعی سئو را تغییر می‌دهد یا خیر. بلکه این است که این اتفاق چه زمانی رخ می‌دهد. تعداد شرکت‌های علاقه‌مند به سئوی بر پایه هوش مصنوعی در سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته‌اند و در سال‌های آینده بیشتر هم خواهند شد.

«من فکر می‌کنم که ما شاهد حرکتی مداوم به سمت نتایج جستجوی شخصی‌تر خواهیم بود. و این به دلیل استفاده بهتر از داده‌ها و همچنین مدل‌های یادگیری ماشینی خواهد بود. من همچنین معتقدم که ما شاهد این امر خواهیم بود که گوگل به جای کلمات کلیدی، تأکید بیشتری بر موجودیت‌ها ( entities ) خواهد داشت. زیرا آن‌ها به تلاش در زمینه درک بهتر هدف جستجوگر ادامه می‌دهند.» این سخنان توسط راند فیشکین، بنیانگذار Moz گفته شده است.

در این مطلب خواهید دید که چگونه AI وضعیت فعلی سئو را تغییر می‌دهد و چگونه می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در آینده، تأثیر بیشتری هم بگذارد.

کلمات کلیدی و مدیریت آنکرتکست

تحقیق در مورد کلمات کلیدی سئو یکی از مهم‌ترین جنبه‌های سئو است. این همیشه یک کار وقت‌گیر و خسته‌کننده بوده است، اما ابزارهای هوش مصنوعی آن را بسیار آسان کرده‌اند. قابلیت‌های کلمات کلیدی مبتنی بر هوش مصنوعی مانند آنالیز هوش مصنوعی SEO Vendor ، شامل آنالیز نحوه استفاده از آنکرتکست (anchor text  )، تغییرات کلمات کلیدی و کلمات کلیدی semantic می‌شود.

تولید محتوا و تحلیل آن

وقتی صحبت از سئو به میان میاید، محتوا در محوریت قرار می‌گیرد. الگوریتم گوگل از پردازش زبان طبیعی ( NLP ) برای درک محتوای یک صفحه وب و مطابقت آن با نیاز کاربر استفاده می‌کند. این بدان معنی است که ایجاد محتوای با کیفیت و مرتبط، بیش از هر زمانی مهم است.

علی‌رغم بحث‌های داغ در مورد واکنش گوگل به محتوای تولید شده، ما همچنان شاهد معرفی بیشتر ابزارهای مبتنی بر GPT-3 هستیم و توسعه GPT-4 به خوبی در حال انجام است.

تحلیل رشد ترافیک و رنکینگ

تحلیل رشد و ترافیک سئو

درک رنکینگ وب‌سایت و رشد ترافیک برای سئو ضروری است. Google Analytics  یک ابزار عالی برای این کار است، اما تفسیر داده‌ها می‌تواند زمان‌بر باشد.

پیشرفت‌های مبتنی بر AI مانند “Eye In the Sky” و “Rankings Analyzer” توسط SEO Vendor می‌تواند رشد رنکینگ‌ را پیش‌بینی کند و همچنین مشکلات کار را به منظور انجام اقدامات اصلاحی هشدار دهد .

گردش کار سئو

سئو یک فرآیند پیچیده و شامل مراحل مختلف است. از تحقیق درباره کلمات کلیدی گرفته تا لینک‌سازی و بهینه‌سازی صفحات. ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی به شما کمک می‌کنند تا تسک‌های مختلف سئو را خودکارسازی کنید و بر جنبه‌های دیگر کسب و کار خود تمرکز کنید.

جالب این‌جاست که ابزارهای سئوی مبتنی بر هوش مصنوعی که داده‌ها و گردش کار را آنالیز می‌کنند، کمتر شناخته شده هستند. تکنولوژی CORE AI ارائه شده توسط SEO Vendor قادر به تجزیه و تحلیل موثر وب سایت‌ها است و می‌تواند با دقت استراتژی‌های رنکینگ را حتی با آپدیت الگوریتم‌های موتورهای جستجو، به میزان زیادی بهبود ببخشد. ما از شبکه‌های neural مصنوعی استفاده می‌کنیم که می‌توانند برای شناسایی مسیر درست یک کمپین، بیش از 100 عامل را آنالیز کنند.

واضح است که صنعت سئو در به‌کارگیری هوش مصنوعی و یادگیری ماشین جسورتر می‌شود. چند سال آینده، در تعیین میزان موفقیت این ابزارها در کمک به شرکت‌ها برای کسب رنک بالاتر در SERP بسیار مهم است. با استفاده صحیح از ابزارهای هوش مصنوعی، آینده سئو واقعاً روشن به نظر می‌رسد.

نیل پاتل، بنیانگذار Crazy Egg و Hello Bar گفت: آینده سئو به شدت تحت تأثیر دو عامل کلیدی خواهد بود: افزایش مداوم استفاده از موبایل برای سرچ و افزایش استفاده از هوش مصنوعی در این صنعت.

با وجود تعداد زیاد شرکت‌هایی که روی پروژه‌های هوش مصنوعی کار می‌کنند، پیش‌بینی این‌که هوش مصنوعی چگونه آینده سئو را تغییر می‌دهد، دشوار است. اما در سال‌های آینده می‌توانیم انتظار چند پیشرفت احتمالی را از هوش مصنوعی داشته باشیم:

پیش‌بینی رنکینگ

عوامل متعددی در رتبه‌بندی یک وب سایت وجود دارد. از جمله بک لینک‌ها، سیگنال‌های اجتماعی و بهینه‌سازی صفحات. با وجود این همه متغیر، تعیین این‌که کدام اقدامات بیشترین تأثیر را بر رتبه شما خواهند داشت، می‌تواند دشوار باشد.

هوش مصنوعی می‌تواند همه این عوامل را آنالیز کند و پیش‌بینی کند که هر کدام چگونه بر رنک شما تأثیر می‌گذارند. سپس می‌توان از این اطلاعات برای توسعه یک استراتژی مؤثر برای سئو استفاده کرد که به احتمال زیاد، منجر به کسب رتبه بهتری در رنکینگ می‌شود.

در حالی که پلتفرم‌هایی مانند CORE AI ارائه شده توسط SEO Vendor این قابلیت را دارند، انتظار می‌رود که سایر شرکت‌ها نیز در آینده قابلیت‌های پیش‌بینی جدیدی را توسعه دهند.

تجزیه و تحلیل الگوریتم‌های موتورهای جستجو توسط AI

الگوریتم‌های گوگل دائما در حال تغییر هستند و همگام شدن با آخرین به‌روزرسانی‌ها، همواره دشوار است. این اغلب مستلزم فیلتراسیون منظم سایت است که می‌تواند امری زمان‌بر باشد.

علاوه بر این، اگر تغییری در وب سایت خود ایجاد کنید که گوگل آن را دوست ندارد، ممکن است جریمه شوید یا حتی در بلک لیست قرار بگیرید. این می‌تواند تأثیر مخربی بر ترافیک و درآمد شما داشته باشد.

در حالی که فناوری‌های فعلی audit به شما این امکان را می‌دهد که با آخرین تغییرات همگام شوید، هوش مصنوعی می‌تواند در آینده وب سایت شما را کاملاً آنالیز کند و هرگونه red flag احتمالی که می‌تواند منجر به جریمه شود را شناسایی کند. این اطلاعات می‌تواند برای ایجاد تغییرات لازم در وب سایتتان، پیش از آن‌که خیلی دیر شده باشد، استفاده شود.

در نتیجه، کسب و کارها در آینده می‌توانند از فرآیند پرهزینه ریکاوری گوگل اجتناب کنند.

نظارت و آنالیز رقابت

برای این‌که از رقبای خود جلوتر بمانید، باید به طور مداوم بر استراتژی‌های سئوی آن‌ها نظارت داشته باشید. این می‌تواند سخت و ترسناک باشد، زیرا باید تمام تغییراتی که آن‌ها ایجاد می‌کنند را پیگیری کنید و بفهمید که چگونه می‌توانید این استراتژی‌ها را در وب سایت خود اعمال کنید.

در حال حاضر، تعدادی ابزار وجود دارد که می‌توانند در این مورد به شما کمک کنند. اما استفاده از آن‌ها مستلزم کارهای زیادی است که باید به طور دستی انجام شوند. در آینده، ابزارهای هوش مصنوعی مانند CORE AI ارائه شده توسط SEO Vendor می‌توانند کارهای سنگینی را برای شما انجام دهند. آن‌ها می‌توانند تغییرات استراتژی سئو رقبایتان را شناسایی کنند و نحوه استفاده تأثیرگذار از آن‌ها، در وب‌سایت شما را تجزیه و تحلیل کنند.

کنترل بیشتر بر رنکینگ SERP

تأثیر AI بر سئو

در حال حاضر، آژانس‌های سئو کنترل محدودی بر رنکینگ SERP خود دارند. اگر می‌خواهید رتبه بالاتری داشته باشید، باید استراتژی‌های سئو را یک به یک بررسی و آن‌ها را اولویت‌بندی کنید. و امدیوار باشید که الگوریتم‌های گوگل، با تکیه بر تجربه کاربری، واکنش مثبتی به آن‌ها نشان دهند.

در سال‌های آینده، آژانس‌ها کنترل بیشتری بر رنکینگ SERP خواهند داشت. ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی قادر خواهند بود وب سایت شما را آنالیز کنند و نه تنها زمینه‌های بهبود را شناسایی کنند، بلکه استراتژی‌ها را نیز اولویت‌بندی کنند.

رنک ثابت و پایدار به کمک AI

یکی از بزرگترین مشکلات سئو این است که رنک شما می‌تواند نوسانات زیادی داشته باشد. این نوسان ردیابی پیشرفت را دشوار می‌کند و می‌تواند منجر به ناامیدی شما شود. با این حال، هوش مصنوعی این مشکل را هم می‌تواند حل کند.

هوش مصنوعی می‌تواند نوسانات رنکینگ را کاهش دهد و به شما کمک کند موقعیت ثابت‌تری در SERP داشته باشید. حتی اگر رنک شما افت کند، فناوری‌های هوش مصنوعی مانند “Eye In the Sky” ارائه شده توسط SEO Vendor می‌توانند به سرعت مشکل را شناسایی کرده و اقدامات لازم برای رفع آن را به آژانس سئو هشدار دهند.

کنترل فوکوس سئو با AI

AI تأثیر زیادی بر استراتژی‌های سئو خواهد داشت. این روش نگاه کسب و کار به سئو و چگونگی کمک آژانس‌ها به آن‌ها را برای دستیابی به نتایج بهتر تغییر خواهد داد. کسب و کارهایی که هوش مصنوعی را می‌پذیرند، از رقبا پیشی می‌گیرند و بر SERP ها مسلط شوند. آژانس‌ها می‌توانند گفتمان‌های درباره focus یا aggressiveness یک کمپین را خودکار کنند. بدین وسیله در آن‌ها داشبوردهای مشتری، مانند داشبورد هوش مصنوعی ارائه شده توسط SEO Vendor ، می‌توانند اجازه کنترل مستقیم استراتژی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و تمرکز بر کلمات را بدهند.

منبع: searchengineland   نویسنده: SEOVendor

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X