6 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
برنامه نویسی نرم افزار برنامه نویسی وب

بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2023 چیست؟

بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2023 چیست؟

اگر در زمینه توسعه نرم افزار تازه کار هستید، سخت ترین بخش انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری این است که تصمیم بگیرید از کجا شروع کنید. صدها زبان برنامه نویسی گسترده و در حال استفاده وجود دارد که هر کدام پیچیدگی‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارند.

خبر خوب این است که با شروع مسیر خود به عنوان یک توسعه دهنده نرم افزار، شروع به کشف بهترین زبان برنامه نویسی برای خود می‌کنید که برای علایق و اهداف شغلی‌تان مناسب‌تر است.

لیست زیر، شامل نامزدهای بهترین زبان برنامه نویسی برای بسیاری از رایج‌ترین موارد استفاده از جمله توسعه وب، توسعه اپلیکیشن موبایل، توسعه بازی و موارد دیگر است.

بهترین زبان برنامه نویسی بر اساس اهداف شغلی شما
بهترین زبان برنامه نویسی بر اساس اهداف شغلی شما

1. جاوا اسکریپت

با افزایش تقاضا برای وب اپلیکیشن‌های داینامیک و تک صفحه‌ای، تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار حرفه‌ای بدون یادگیری جاوا اسکریپت تقریبا غیرممکن است. بر اساس نظرسنجی توسعه دهندگان Stack Overflow در سال 2022، جاوا اسکریپت برای دهمین سال متوالی، محبوب ترین و بهترین زبان برنامه نویسی در میان توسعه‌دهندگان است. نزدیک به 66 درصد از پاسخ دهندگان نظرسنجی گزارش دادند که در سال گذشته، از جاوا اسکریپت استفاده کرده‌اند.

در کنار HTML و CSS، جاوا اسکریپت برای توسعه وب front-endضروری است. بیشتر سایت‌های وب محبوب، از فیس بوک و توییتر گرفته تا جیمیل و یوتیوب، برای ایجاد صفحات وب interactive و نمایش داینامیک محتوا برای کاربران به جاوا اسکریپت متکی هستند.

جاوا اسکریپت در اصل یک زبان  front-end است که روی مرورگر اجرا می‌شود. اما می‌توان از طریق Node.js از آن در server-side و برای ساخت برنامه‌های شبکه مقیاس‌پذیر استفاده کرد. Node.js با Linux، SunOS، Mac OS X و Windows سازگار است. (جاوا اسکریپت فریم‌ورک‌های مهم دیگری مانند React.js هم دارد.)

از آنجایی که جاوا اسکریپت به عنوان نامزد بهترین زبان برنامه نویسی، دارای یک syntax قابل قبول و انعطاف پذیر است و در تمام مرورگرهای اصلی کار می‌کند، یکی از بهترین ترین زبان‌های برنامه نویسی برای مبتدیان نیز هست.

2. SQL

برنامه نویسی SQL در کنار پایتون، برای استفاده کارآمد از داده‌ها در وب اپلیکیشن‌ها ضروری است. با این حال، برخلاف سایر زبان‌های برنامه نویسی لیست ما، SQL به طور خاص ذخیره، استخراج و manipulation داده‌ها را در یک دیتابیس از پیش موجود امکان‌پذیر می‌کند.

به عنوان زبان اصلی برنامه نویسی پایگاه داده و نامزد بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری در سال جدید، SQL نشانه گذاری خاص خود را دارد که برای برقراری ارتباط موثر با دیتابیس‌ها باید آن را یاد گرفت. برنامه نویسانی که علاقه مند به کار با برنامه‌هایی هستند که از دیتابیس‌هایی مانند پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی، پردازنده‌های پرداخت و کتابخانه‌های موسیقی بسیار استفاده می‌کنند، باید SQL را یاد بگیرند. برای متخصصان داده آینده نگر، آشنایی با SQL معمولاً برای نقش هایی مانند مدیر پایگاه داده، تحلیلگر داده و مهندس QA یک مهارت ضروری است.

3. Rust

Rust در میان سایر زبان‌های موجود در لیست نامزدهای بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری، کمی جدید است. اما این بدان معنا نیست که زبان ارزشمندی برای یادگیری نیست. نظرسنجی توسعه‌دهندگان Stack Overflow در سال 2023 نشان می‌دهد که Rust برای هفتمین سال متوالی محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی در میان توسعه‌دهندگان خود بوده است، به طوری که 86.1 درصد از توسعه‌دهندگان Rust گفته‌اند که می‌خواهند به کار با آن ادامه دهند.

Rust که توسط Mozilla Corporation توسعه یافته است، مانند C و C++، عمدتاً برای برنامه نویسی سیستم های سطح پایین در نظر گرفته شده است. چیزی که Rust به این ترکیب اضافه می کند، تاکید بر سرعت و امنیت است. Rust با جلوگیری از دسترسی برنامه‌ها به بخش‌هایی از حافظه که نباید دسترسی داشته باشند، بر نوشتن «کد ایمن»  تأکید می‌کند.  چرا که این اتفاق می‌تواند باعث رفتار غیرمنتظره و خرابی سیستم شود.

از دیگر مزایای Rust به عنوان گزینه بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری، می‌توان به این اشاره کرد که برخی شرکت‌های بزرگ عرصه فناوری مانند Dropbox و Coursera از آن به صورت داخلی برای اهداف عملیاتی استفاده می‌کنند. در حالی که ممکن است تسلط بر آن کمی دشوارتر از سایر زبان‌های مبتدی باشد، آموختن زبان برنامه‌نویسی Rust احتمالاً نتیجه خوبی خواهند داشت، زیرا محبوبیت این زبان در آینده نزدیک افزایش خواهد یافت.

4. Go

یکی از زبان‌های اصلی مورد علاقه گوگل، یک زبان برنامه نویسی کوچک به نام Go است. Go به عنوان یک زبان سطح پایین، برای مهندسانی که می‌خواهند وارد حوزه برنامه نویسی سیستم شوند ایده آل است. چرا که بسیاری از عملکردهای مشابه C و C++ را بدون syntax دشوار و منحنی یادگیری شیب‌دار در بر می‌گیرد. این زبان برای ساخت وب سرورها، pipeline های داده و حتی پکیج‌های یادگیری ماشین عالی است.

به عنوان یک زبان کامپایل شده، Go به صورت «نزدیک به سخت‌افزار» اجرا می‌شود و امکان اجرای سریع و درخشان را فراهم می‌کند. این زبان برنامه نویسی به عنوان نامزد بهترین زبان برنامه نویسی برای آموزش، یک زبان اپن سورس است. و توسعه دهندگان جاه طلب می‌توانند آینده خود در این زبان را در مشارکت‌های شخصی خود ببینند که توسط برنامه نویسان در سراسر جهان پذیرفته شده و از آن لذت می‌برند.

5. Python

شاید زبان برنامه نویسی Python کاربرپسندترین زبان برنامه نویسی در این لیست باشد. اغلب گفته می‌شود که syntax پایتون واضح، شهودی و تقریباً مشابه زبان انگلیسی است، که مانند جاوا، آن را به گزینه‌ای محبوب برای مبتدیان تبدیل می‌کند.

همچنین مانند جاوا، پایتون دارای اپلیکیشن‌های متنوعی است. که این موضوع آن را به گزینه ای همه کاره و قدرتمند در هنگام انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای استفاده تبدیل می‌کند. برای مثال، اگر به توسعه وب back-end علاقه‌مند هستید، فریم‌ورک منبع باز Django ، که در پایتون نوشته شده است، محبوب، دارای امکانات یادگیری آسان و پر از قابلیت‌های مختلف است. Django در توسعه برخی از سایت‌های محبوب مانند Mozilla ، اینستاگرام و اسپاتیفای استفاده شده است.

پایتون همچنین دارای پکیج‌هایی مانند NumPy و SciPy است که معمولاً در زمینه‌های محاسبات علمی، ریاضیات و مهندسی استفاده می‌شوند. سایر کتابخانه‌های پایتون مانند TensorFlow، PyTorch، scikit-learn و OpenCV برای ساخت برنامه‌هایی در Data Science ، یادگیری ماشین، پردازش تصویر و بینایی کامپیوتری استفاده می‌شوند. کاربردهای علمی پایتون و استفاده از آن در Data Science، آن را به یک انتخاب عالی برای افرادی که تمایل به تحصیلات دانشگاهی دارند تبدیل کرده است.

6. Swift

اگر به محصولات اپل و توسعه اپلیکیشن موبایل علاقه دارید، Swift جای خوبی برای شروع است. Swift یک زبان برنامه نویسی نسبتا جدید است که برای اولین بار در سال 2014 توسط اپل معرفی شد و برای توسعه اپلیکیشن‌های iOS و macOS استفاده می‌شود.

Swift به عنوان یکی از آینده‌دارترین بهترین زبان‌های برنامه نویسی برای یادگیری، به منظور عملکرد بهتر بهینه شده است. و از ابتدا برای مطابقت با واقعیت های توسعه iOS مدرن ساخته شده است. iOS نه تنها بر روی هر آیفون و آیپد اجرا می شود، بلکه اساس سیستم عامل های دیگر مانند watchOS (برای Apple Watches) و tvOS (برای Apple TV) نیز می‌باشد. علاوه بر این، اپل به عنوان پیشروترین شرکت در صنعت تکنولوژی جایگاه امنی دارد و اپلیکیشن‌های iOS همچنان در بازار اپلیکیشن‌های موبایل، بسیار سودآور هستند.

7. Ruby

Ruby یکی دیگر از نامزدهای بهترین زبان برنامه نویسی است که معمولاً برای توسعه وب استفاده می شود. همچنین به طور خاص، از آن به عنوان پایه‌ای برای فریم‌ورک وب اپلیکیشن محبوب، یعنی Ruby on Rails استفاده شده است.

مبتدی ها اغلب به Ruby روبی تمایل پیدا می‌کنند زیرا به داشتن یکی از دوستانه‌ترین و مفیدترین جامعه کاربری شهرت دارد. انجمن Ruby حتی یک ضرب المثل غیررسمی دارد، «ماتز خوب است و بنابراین ما هم خوب هستیم». و اعضا را تشویق می‌کند تا رفتار مهربانانه و دوستانه خود را از مخترع اصلی Ruby ، یعنی یوکیهیرو ماتسوموتو ملقب به ماتز الگوبرداری کنند.

Ruby علاوه بر جامعه فعال و syntax ساده‌اش، به لطف ارتباط با بیزنس‌های بزرگ عرصه تکنولوژی، زبان خوبی برای استفاده است. توییتر، Airbnb، Bloomberg ، Shopify ، و بسیاری از استارت آپ‌های دیگر همگی وب سایت‌های خود را با استفاده از Ruby on Rails ساخته‌اند.

8. C#

مانند C++، C# (تلفظ C شارپ) یک زبان شی‌گرا و همه منظوره است که بر پایه زبان C ساخته شده است. این زبان به عنوان یکی دیگر از نامزدهای بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2023، در اصل توسط مایکروسافت به عنوان بخشی از .NET framework برای ساخت اپلیکیشن‌های ویندوز بسیار کاربردی است.

C# از syntax مشخصی استفاده می‌کند که مشابه زبان‌های دیگر مشتق‌شده از C مانند C++ است. بنابراین اگر با زبان دیگری در خانواده C آشنا هستید. به راحتی می‌توانید آن را انتخاب کنید. C# نه تنها برای توسعه اپلیکیشن مایکروسافت مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه زبانی است که توسعه دهندگان موبایل برای ساخت اپلیکیشن‌های cross-platform بر روی پلتفرم Xamarin از آن استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، هر کسی که به توسعه VR علاقه دارد، باید C# را یاد بگیرد. C# زبان پیشنهادی برای ساخت بازی‌های ویدیویی سه بعدی و دو بعدی با استفاده از موتور بازی محبوب Unity است که یک سوم بازی های برتر بازار را تولید می‌کند.

9. Scala

اگر با Java (و نه JavaScript) آشنا هستید – یک زبان برنامه نویسی کلاسیک- ارزش این را دارد که پسر عموی مدرن آن، یعنی اسکالا را هم ببینید. اسکالا بهترین ویژگی‌های Java (مانند ساختار شی‌گرا و محیط اجرای lightning-fast JVM) را با یک پیچ و تاب مدرن ترکیب می‌کند.

Scala به عنوان یک زبان برنامه نویسی کاربردی، به مهندسان اجازه می دهد تا کیفیت کدهای خود را به شکل ریاضی محض افزایش دهند. Scala امکان برنامه نویسی concurrent را فراهم می‌کند و به اجرای موازی procedure های پیچیده اجازه می‌دهد. علاوه بر این، Scala به عنوان نامزد بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2023، یک زبان strongly typed است. مهندسان می‌توانند با Scala انواع داده‌های خود را ایجاد و سفارشی‌سازی کنند.

زمان کدنویسی است

زمانی که می‌خواهید تصمیم بگیرید بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری را انتخاب کنید، مهم است که گرفتار ترندها پر زرق و برق و تبلیغات نشوید. بهترین زبان‌های برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2023 احتمالاً همان زبان‌هایی هستند که در سال 2017 و 2018 به عنوان بهترین زبان‌ها به شمار می‌آمدند و این موضوع، تا چندین سال آینده هم صدق خواهد کرد.

اگرچه زمینه برنامه نویسی کامپیوتر به سرعت تغییر می‌کند، اما زبان‌هایی که در خطوط بالا مورد بررسی قرار دادیم، قدرت ماندگاری زیادی دارند. با یادگیری یک یا چند مورد از این زبان‌ها، نه تنها برای امسال بلکه در سال‌های آینده هم در موقعیت بسیار خوبی خواهید بود. هنگامی که مسیر خود را به سمت برنامه نویسی آغاز می‌کنید، تنها شما هستید که می‌توانید به این سؤال که «بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری چیست؟» پاسخ دهید. انتخاب خود را بر اساس علایق خود و نوع توسعه نرم افزاری که می‌خواهید وارد آن شوید انجام دهید. در این‌جا خلاصه‌ای فوری از گزینه‌های مختلفی که در مورد آن‌ها صحبت کردیم را می‌بینید:

کدام زبان برنامه نویسی را بر اساس جدول اهداف شغلی خود یاد بگیرید
کدام زبان برنامه نویسی را بر اساس جدول اهداف شغلی خود یاد بگیرید
  • توسعه وب Front-end : JavaScript
  • توسعه وب Back-end : JavaScript ، Java ، Python ، PHP ، Ruby
  • برنامه نویسی و توسعه اپلیکیشن موبایل: Swift ، Java ، C#
  • توسعه بازی: C++، C#
  • اپلیکیشن‌های دسکتاپ: Java ، C++ ، Python
  • برنامه نویسی سیستم‌ها: C، Rust

منبع ترجمه: fullstackacademy

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X