6 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
ارز دیجیتال

بهترین ایردراپ های ارز دیجیتال 2023 – قسمت 1

بهترین ایردراپ های ارز دیجیتال 2022 – قسمت 1
با برگذاری یک مینی دوره رایگان موافقید؟
برای ثبت نام در مینی دوره رایگان فرم زیر رو پر کنید.

پروژه‌های کریپتو، از ایردراپ های ارز دیجیتال به عنوان یک استراتژی اثبات شده برای رشد جامعه و افزایش دوام مالی خود استفاده می‌کنند. طرح هر ایردراپ ارز دیجیتال، معمولاً با اهداف پروژه آن ارز مطابقت دارد.

از سال 2020، هر سال ایردراپ های ارز دیجیتال جدیدی وارد این بازار می‌شود. به منظور افزایش شانس خود برای واجد شرایط شدن در یک ایردراپ ارز دیجیتال، می‌توانید سعی کنید جزو اولین کاربران پروژه‌هایی باشید که ممکن است ایردراپ ارائه بدهند.

شایعه شده است که تعدادی از پروژه‌های محبوب ارز دیجیتال، بخشی از توکن‌های بومی خود را در سال 2023 به جامعه کاربران خود هدیه می‌دهند. پروژه‌هایی مثل Layer Zero ، Quai ، Sui ، ZigZag و Shardeum.

آیا علاقه‌مند به دریافت ایردراپ های رایگان ارز دیجیتال در کیف پول خود هستید؟ برخی از پروژه‌های ارز دیجیتال، به عنوان قسمتی از راه اندازی و عرضه توکن خود، به اعضای جامعه خود مقداری توکن رایگان می‌دهند تا پذیرش آن ارز را در جامعه فعالان کریپتو افزایش دهند. این فعالیت معمولاً تحت عنوان ایردراپ (Airdrop) شناخته می‌شود. اما ایردراپ چیست و چگونه واجد شرایط دریافت این توکن‌های رایگان خواهید شد؟

ایردراپ های ارز دیجیتال چه هستند؟

پروژه های ارزهای دیجیتال برای جذب افراد علاقه‌مند به برند و پروژه‌شان، ایردراپ های ارز دیجیتال را به عنوان یک سیستم بازاریابی دوگانه برای معرفی پروژه به کاربران و دادن پاداش به آن‌ها، طراحی می‌کنند.  همان‌طور که در لیست زیر مشاهده خواهید کرد، یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای بهبود واجد شرایط بودن برای ایردراپ‌های جدید، استفاده از testnet است.

برنامه‌های ایردراپ اولیه اساساً برای معرفی یک پروژه جدید یا از قبل موجود به جامعه کاربری ارزهای دیجیتال طراحی شده بودند. کاربران در این ایردراپ‌ها کارهای ساده‌ای در شبکه‌های اجتماعی خود انجام می‌دادند و در ازای این کار، مقدار معینی از آن توکن را به عنوان جایزه دریافت می‌کردند.

ایردراپ های ارز دیجیتال در سال‌های گذشته چه تغییری کرده‌اند؟

طی پنج سال گذشته، شرایط ایردراپ های ارز دیجیتال تغییر کرده است. زیرا آن‌ها به سمت پاداش دادن به پذیرندگان اولیه و مشارکت‌کنندگان حرفه‌ای تغییر رویه داده‌اند. پس از ایردراپ پرطرفدار Uniswap در سال 2020 و نتیجه چشمگیری که از آن حاصل شد، پروژه‌های ارزهای دیجیتال در حال استفاده از سیستم‌های ایردراپ هستند که از فناوری‌های پیشرفته‌تر استفاده می‌کنند و پاداش‌های بهتری ارائه می‌دهند. پروژه‌های DeFi از این رویکرد حمایت می‌کنند و از سال 2020، هر ساله ایردراپ های ارز دیجیتال قابل توجهی را ثبت کرده‌اند:

 • در 25 دسامبر 2021، OpenDAO بخش عمده‌ای از توکن SOS خود را در اختیار تریدرهای NFT در Opensea قرار داد.
 • برخی از محبوب‌ترین ایردراپ های ارز دیجیتال در سال 2022 عبارتند از ایردراپ BAYC’s Apecoin برای دارندگان آثار هنری NFT ، ایردراپ لایه 2 اتریوم Optimism و توکن OP آن و ایردراپ Aptos برای پذیرندگان اولیه آن.
 • در سال 2023، ما ایردراپ Arbitrum را دیدیم که در ساعت اولیه خود، بیش از 42 میلیون ARB را ثبت کرد.
 • با توجه به این که وارد سال 2023 شده‌ایم، بیایید به برخی از ایردراپ های ارز دیجیتال که ممکن است در طول امسال رخ دهند، نگاهی بیندازیم و بررسی کنیم که چگونه می‌توانید واجد شرایط این ایردراپ های آنی ارز دیجیتال باشید.

توجه داشته باشید که این ایردراپ های ارز دیجیتال اصلاً تضمینی نیستند. مگر این که خلاف این موضوع ثابت شود و قرار گرفتن هر ایردراپ در این لیست، تضمینی برای تبدیل شدن آن به یک ایردراپ واقعی در آینده نیست.

Layer Zero : فعال کردن اپلیکیشن‌های Cross-Chain

Layer Zero یک پروتکل ارتباطی Inter-Chain است که بر روی Omnichain ساخته شده است. پروتکل Layer Zero از تکنولوژی اوراکل برای تسهیل انتقال اطلاعات بین اپلیکیشن‌های ساخته شده در شبکه‌های مختلف بلاک چین استفاده می‌کند و ارتباطی که بین شبکه‌های بلاک چین می‌سازد، فراتر از یک Asset Bridging ساده است. Layer Zero این کار را انجام می‌دهد تا تراکنش‌های Inter-Chain را از طریق اعتبارسنجی مناسب در زنجیره‌ای که درخواست را دریافت می‌کند، ایمن نگه دارد.

افزایش شانس شما برای دریافت این ایردراپ ارز دیجیتال

این ایردراپ هنوز تأیید نشده است، اما کاربرانی که به ورود ایردراپ های ارز دیجیتال Layer Zero اعتقاد دارند، می‌توانند درگیر چنین پروژه‌هایی شوند. Stargate یکی از اولین پروتکل‌ها در Layer Zero است، و می‌توانید ارائه نقدینگی، staking توکن‌های STG یا رأی دادن به پروپوزال‌های DAO را هم در نظر بگیرید. شما همچنین می‌توانید از Aptos bridge استفاده کنید که از Layer Zero تغذیه می‌کند.

Starknet : Zero-Knowledge Layer 2 که Account Abstraction را ادغام می‌کند

Starknet یک لایه 2 Zero-Knowledge است که برای مقابله با محدودیت‌های کیف پول‌های معمولی، که به عنوان حساب‌های دارای مالکیت خارجی (EOA) نیز شناخته می‌شوند، از Account Abstraction (AA) استفاده می‌کند. این کار اساساً حساب‌های کاربران معمولی را به قراردادهای هوشمند تبدیل می‌کند و این کیف پول‌های قرارداد هوشمند می‌توانند راه‌های جدیدی را برای تعامل کاربران با dApps باز کنند. راه‌هایی مثل اجازه دادن به پرداخت کارمزد در هر توکن یا امکان برنامه‌ریزی پرداخت‌های تکراری برای کاربران. بلاک چین Starknet ، Account Abstraction را در کیف پول‌ها و اپلیکیشن‌های خود ادغام می‌کند و به کاربران تجربه یکپارچه‌ای از تعامل با شبکه را از طریق کیف پول‌های هوشمند ارائه می‌دهد.

چرا این ایردراپ ارز دیجیتال محتمل به نظر می‌رسد؟

Starknet اعلام کرده که یک توکن Starknet منتشر خواهد کرد. اگر چه تا زمان نگارش این مقاله، جزئیات دقیقی راجع به آن اعلام نشده است. همچنین Starkware ، تیم پشتیبان Starknet ، چندین دوره سرمایه گذاری را تکمیل کرده است و اکنون 8 میلیارد دلار ارزش دارد. برای تمرکززدایی بیشتر از این پروتکل، این امکان وجود دارد که آن‌ها برای پاداش دادن به حامیان اولیه جامعه مشارکت خود، یک ایردراپ ارائه دهند.

افزایش شانس شما برای دریافت این ایردراپ ارز دیجیتال

به منظور افزایش شانس خود برای دریافت ایردراپ ارز دیجیتال Starknet ، می‌توانید کیف پول Starknet Argent X را نصب کنید، ارزهای دیجیتال خود را به آن bridge کنید، و با dApp هایی که در شبکه اصلی Starknet هستند، شروع به تعامل کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از کیف پول Argent X برای تعامل با dApp های مختلف در Starknet ، برای دریافت NFT drop ها اقدام نمایید.

Scroll : Zero-Knowledge Layer 2 Tackling MEVs Through L2 Mining

Scroll نیز مانند zkSync ، یک لایه 2 Zero-Knowledge است و هدف آن افزایش مقیاس (Scale) اتریوم و حفظ حریم خصوصی کاربر است. این سیستم از یک سیستم zero-knowledge proof سلسله مراتبی برای استقرار آسان، تأیید کارآمد و استخراج L2 استفاده می‌کند. که فرآیند Packing تراکنش و استخراج را برای محافظت در برابر MEV های منفی جداسازی می‌کند. Scroll همچنین می‌تواند بین dApp های Scroll و dApp های دیگر L2 ها، کانال‌های ارتباطی ایجاد کند. که این کار، فرصت را برای مشارکت استراتژیک بین اپلیکیشن‌ها باز می‌کند.

چرا این ایردراپ ارز دیجیتال محتمل به نظر می‌رسد؟

این احتمال وجود دارد که Scroll به عنوان یک راه حل لایه 2، در نهایت یک توکن برای حاکمیت پروتکل منتشر کند. همان‌طور که در مورد Arbitrum ، Optimism و zkSync (تأیید شده اما منتشر نشده) مشاهده شد.

افزایش شانس شما برای دریافت این ایردراپ ارز دیجیتال

با انتشار Scroll Alpha Testnet ، می‌توانید کیف پول خود را متصل و مشارکت در این شبکه آزمایشی را آغاز کنید. پس از ورود، می‌توانید به انجمن Scroll بپیوندید، با نسخه Uniswap در این شبکه آزمایشی تعامل داشته باشید، و همچنین در سایر dApp های Scroll کاوش کنید.

Sei Network : بلاک چین لایه 1 تخصصی برای ترید کردن

Sei Network یک بلاک چین لایه 1 است که بر روی Cosmos ساخته شده است. و به منظور کمک به صرافی‌ها برای اجرای بهتر با برآورده کردن سطوح الزامات برای قابلیت اطمینان بیشتر، مقیاس‌پذیری و سرعت مورد نیاز برای صرافی‌های غیر متمرکز بهینه شده است. این شبکه برای انجام این کار، Sei موارد زیر را ارائه می‌دهد:

 • موتور تطبیق سفارش بومی برای مقیاس‌پذیری DEX های Orderbook که بر روی Sei ساخته شده‌اند
 • سریع‌ترین زنجیره تا حداکثر 600 میلی‌ثانیه
 • حفاظت Frontrunning از طریق حراج دسته‌ای مکرر (Frequent Batch Auctioning)، که در آن سفارشات در انتهای بلوک جمع می‌شوند و همه سفارشات بازار با همان قیمت اجرا می‌شوند.
 • اجماع Twin-turbo برای بهبود تأخیر و توان عملیاتی از طریق پردازش بلوک Optimistic  و انتشار بلوک هوشمند
 • موازی‌سازی تخصصی برای DeFi

چرا این ایردراپ ارز دیجیتال محتمل به نظر می‌رسد؟

Sei Network نسخه نهایی شبکه آزمایشی خود را قبل از راه‌اندازی شبکه اصلی، راه اندازی کرده است. این تیم همچنین اعلام کرده است که برای جبران خسارت شرکت‌کنندگان و پاداش به پذیرندگان اولیه، Sei Network 1 درصد از کل عرضه توکن خود را به پاداش‌های شبکه آزمایشی اختصاص داده است. شرکت‌کنندگان می‌توانند با انجام 4 مورد از مأموریت‌های شبکه آزمایشی، در این مورد از ایردراپ های ارز دیجیتال، امتیاز کسب کنند. پس از پایان دوره آزمایشی، امتیازات شرکت‌کنندگان محاسبه شده و بر اساس امتیازات Testnet، جوایز توکن توزیع می‌شود.

Sei Network فهرستی از مأموریت‌هایی که شرکت‌کنندگان می‌توانند برای کسب امتیاز و دریافت ایردراپ های ارز دیجیتال انجام دهند، به اشتراک گذاشته است. بسیاری از این مأموریت‌ها به صورت روزانه قابل انجام دادن هستند.

فهرستی از مأموریت‌هایی که شرکت‌کنندگان می‌توانند برای کسب امتیاز و دریافت ایردراپ های ارز دیجیتال SEI انجام دهند

zkSync : پروتکل لایه 2 با استفاده از Zero Knowledge Proofs

zkSync

zkSync از راه حل‌های لایه 2 استفاده می‌کند تا راه جایگزین و کارآمدتری برای استفاده از بلاک چین اتریوم ارائه دهد. راه حل‌های لایه 2 به دنبال تجربه تراکنش سریع‌تر و ارزان‌تر هستند و در عین حال، از سیستم امنیتی قوی در شبکه اتریوم بهره می‌برند. zkSync امیدوار است از طریق نسخه اصلاح شده ZK-rollup به این مهم دست یابد. پروتکل Matterlabs’ Opportunity همچنین امیدوار است از طریق آپگرید zkSync 2.0، یک عملکرد سطح بالا در شبکه خود ارائه دهد.

پروتکل Opportunity دارای سیستم‌هایی است که از زنجیره‌های بلاک چین متعدد و قابل تعاملی به نام HyperChains پشتیبانی می‌کند. zkSync در گزارش خود ادعا می‌کند که HyperChains انعطاف‌پذیر خواهد بود و به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا مجموعه‌ای از گزینه‌ها را در حین انتخاب شیوه کار اپلیکیشن‌ها و زنجیره‌های خود انتخاب کنند.

چرا این ایردراپ ارز دیجیتال محتمل به نظر می‌رسد؟

طبق مستندات توسعه دهنده پروژه، این شرکت همیشه برنامه داشته است تا یک توکن از ایردراپ های ارز دیجیتال برای شبکه zkSync منتشر کند. اما جزئیاتی آن مشخص نیست. با این حال، با رشد این اکوسیستم و ساختار zkSync برای تبدیل شدن به یک اکوسیستم قدرتمند با پروژه‌های متعددی که راه حل‌های خود را بر روی این پلتفرم به کار می‌گیرند، برای هدایت سیستم‌های مالی و پشتیبانی از فناوری‌های آن به یک توکن نیاز است.

افزایش شانس شما برای دریافت این ایردراپ ارز دیجیتال

محتمل‌ترین معیار برای افزایش شانس دریافت ایردراپ های ارز دیجیتال zkSync ، استفاده از محصولات یا اپلیکیشن‌های zkSync در اکوسیستم آن است. البته هیچ اشاره‌ای به این نشده است که این یک معیار باشد. ولی تسترهای شبکه آزمایشی zkSync2.0 testnet و کاربران zkSync 1.0 شانس نسبتاً بیشتری برای دریافت این مورد از ایردراپ های ارز دیجیتال در سال 2023 دارند. زیرا آن‌ها اولین پذیرندگان هستند.

اکنون که این شبکه فعال است، تعامل با اکوسیستم و واریز نقدینگی در شبکه، ممکن است منجر به واجد شرایط شدن‌تان برای دریافت ایردراپ های ارز دیجیتال این شبکه شود.

برای آشنایی با ایردراپ های ارز دیجیتال بیشتر و نحوه واجد شرایط شدن برای دریافت آن‌ها، قسمت دوم مطلب ما را بخوانید.

منبع: coingecko

Leave feedback about this

 • کیفیت
 • قیمت
 • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X