6 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
هوش مصنوعی

ChatGPT به بهبود رابطه زوجین کمک می‌کند!

ChatGPT به روابط زوجین کمک می‌کند!
با برگذاری یک مینی دوره رایگان موافقید؟
برای ثبت نام در مینی دوره رایگان فرم زیر رو پر کنید.

ایجاد رابطه عاطفی کار سختی است. ارتباط برقرار کردن کار سختی است. فهمیدن این موضوع که آیا فردی که دارید به چشمانش نگاه می‌کنید، کسی است که می‌خواهید چند سال آینده خود را با او سپری کنید یا نه، سخت است. اینطور نیست؟ ابزار هوش مصنوعی ChatGPT در این موارد به شما کمک می‌کند.

پس از فکر کردن به این موضوع، تصمیم گرفتم با زوج‌ها و روان‌درمانگران صحبت کنم تا بفهمم آیا چیز خاصی وجود دارد که اکثر زوج‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند؟

و من بارها و بارها این پاسخ را دریافت کردم: مشکلات ارتباطی.

من سعی کردم از زوایای مختلف با این مشکل برخورد کنم. چند ایده جالب در مورد چگونگی بهبود ارتباطات به ذهنم رسید و یکی از آن‌ها را به عنوان یک ربات فیس‌بوک پیاده‌سازی کردم. اما نه کسی از آن استفاده کرد و نه از نظر خودم فایده چندانی داشت.

تصمیم گرفتم این مسیر را ادامه دهم ولی مدام به راهکار درست فکر می‌کردم، زیرا دقیقاً نمی‌دانستم که چگونه می‌توانم به حل چالش‌های ارتباطی کمک کنم. اما خوشبختانه 2 اتفاق مهم رخ داد.

اتفاق شماره 1

 من 10 روز فرصت داشتم تا به این موضوع فکر کنم. و متوجه شدم که با مشکل اشتباهی برخورد کردم. ارتباطات ضعیف فقط یکی از علائم است. خود بیماری نیست.

بیماری این است که افراد از همان ابتدا با افرادی که ارتباط خوبی برقرار نمی‌کنند، و نباید برقرار کنند، وارد رابطه می‌شوند. من و دوستانم سال‌ها تلاش کردیم که بفهمیم آیا حق با پارتنرشان است یا خیر.

و از آن‌جایی که شخص خودم 2 سال به دنبال یک رابطه خوب می‌گشتم، با کمک پرسش‌های ضروری، راه درست این کار را کشف کردم.

این کار در ابتدا هفته‌ها و ماه‌ها طول کشید، اما بعداً تنها در عرض چند جلسه، به خوبی می‌توانستم بفهمم که آیا با یک فرد در سطح عمیق‌تر همخوانی دارم یا خیر.

بنابراین پرسش من به این صورت مطرح شد: چگونه می‌توانم به زوج‌هایی که تازه با هم وارد رابطه شده‌اند، کمک کنم تا بفهمند برای یکدیگر خوب هستند یا خیر.

اتفاق شماره 2

 من یک فرد آگاه را پیدا کردم که از همان هفته اول رابطه، مشتاق بود که در مسیر ایجاد یک رابطه خوب پیش برویم.

ما در مورد موضوعات سخت و ناخوشایند زیادی بحث کردیم، نظرات یکدیگر را به چالش کشیدیم، کارهای سرگرم‌کننده زیادی را با هم انجام دادیم، صمیمی‌ترین احساسات خود را به اشتراک گذاشتیم و با هم گریه کردیم. بعد از 6 ماه، نسبت به هر رابطه دیگری که در سال‌های گذشته داشتم، با جولیا احساس اعتماد به نفس و صمیمیت بیشتری دارم.

پس از تجزیه و تحلیل آن‌چه که در شکل‌گیری رابطه ما مفید بود، خواندن مقالات بسیار، گوش دادن به توصیه‌های روان‌درمانگران، کشف این‌که چه چیزی در روابط افراد دیگر به آن‌ها کمک کرده است و بحث و تبادل نظر با آگاه‌ترین افرادی که می‌شناسم، به یک ایده اولیه برای اپلیکیشن Nemlys رسیدیم.

Nemlys به شما یک سؤال و یک اقدام برای قرار شما می‌دهد، سپس یک سؤال خودانعکاسی برایتان ارسال می‌کند و از شما درباره نحوه انجام آن بازخورد می‌خواهد. این اپلیکیشن همچنین یک راه سرگرم‌کننده برای داشتن یک دفتر خاطرات روابط ارائه می‌دهد.

همه این‌ها به زوج‌ها کمک می‌کنند تا بحث‌های مهم را زودتر پشت سر بگذارند، یکدیگر را خیلی سریع‌تر درک کنند و ارتباط خوبی با هم برقرار کنند.

با این حال، من بارها و بارها یک بازخورد خاص دریافت کردم: «بله، سؤالات عمومی خوب هستند، اما وضعیت رابطه ما خاص است. آیا اپلیکیشن می‌تواند با ما سازگار شود؟»

در پاسخ من هم در مورد این‌که بهترین راه برای انطباق سؤالات و فعالیت‌ها با یک زوج خاص چیست، شروع به فکر کردم.

و با پیشرفت‌های اخیر در ChatGPT و سایر ابزارهای هوش مصنوعی text generation ، راهکار بسیار امیدوارکننده‌ای به ذهنم رسید.

ChatGPT چگونه وارد عمل شد؟

مفهوم کلی که من در ذهنم داشتم، به این صورت بود: از یک زوج، زمینه‌های زیادی از رابطه آن‌ها را دریافت کنید، آن را به ChatGPT بدهید و از آن بخواهید که 1 سؤال ایجاد کند.

اولین تلاش برای این کار این‌گونه بود:

من- لطفا به عنوان یک زوج‌درمانگر حرفه‌ای و یک مربی روابط عاطفی، شروع به پاسخگویی به تمام سؤالات بعدی من کن.

ChatGPT – حتماً، من تمام تلاشم را می‌کنم تا به عنوان یک زوج‌درمانگر حرفه‌ای و یک مربی هوش مصنوعی، پاسخ‌های مفید و آموزنده‌ای ارائه کنم.

من- وظیفه تو این است که یک سؤال شخصی و عمیق به من ارائه کنی که به زوج مورد نظر کمک کند تا با هم ارتباط بهتری برقرار کنند، یکدیگر را درک کنند و بفهمند که آیا با هم مناسب هستند یا خیر.

داستان این زوج این است:

«این زوج از یک ماه پیش شروع به قرار گذاشتن کردند. آن‌ها طیف گسترده‌ای از موضوعات را مورد بحث قرار داده‌اند، اما هنوز چیزهای زیادی هست که باید درباره یکدگیر کشف کنند. آن‌ها می‌توانند در مورد سؤالات جدی صحبت کنند، اما نه به عنوان یک آسیب و نه خیلی عمیق.

هدف آن‌ها اکنون این است که بفهمند آیا می‌توانند یک رابطه حمایتی ایجاد کنند یا این‌که رابطه آن‌ها قرار است بدتر شود و آن‌ها شروع به دعوا کنند، زیرا هر کدام زمان متفاوتی را برای اختصاص دادن به دیگری در اختیار دارند.

یکی از پارتنرها احساس می‌کند که پارتنرش می‌خواهد زمان زیادی را با او بگذراند، اما زمانی که او در اختیار دارد کمتر از زمان پارتنرش است. او هم برای رابطه‌اش ارزش قائل است. اما اولویت‌های دیگری هم دارد.

آن‌ها مخصوصاً علاقه‌مند به گفتگو درباره این موضوعات هستند: تصویر رابطه، پول، ارتباطات و اعتماد».

این شرحی از قرار ملاقات آن‌ها در هفته قبل است:

«ما یک پیاده‌روی خوب داشتیم، و با هم خیلی خندیدیم. احساس می‌کنیم که موضوعات زیادی برای صحبت کردن داریم، و هر دو می‌خواهیم روزی به دور دنیا سفر کنیم.

برای من واقعاً مهم است که با یک پارتنر این کار را بکنم، زیرا قبلاً احساس می‌کردم که پارتنرم در چنین موقعیت‌هایی از من حمایت نمی‌کند. اما در آخر از من پرسید که چرا هفته‌ای یک بار با هم قرار می‌گذاریم، و من گفتم کارهای دیگری هم دارم. او دلخور شد.

من او را دوست دارم، اما در عین حال موارد مهم دیگری هم در زندگی‌ام جریان دارد. او گفت که دوست دارد بیشتر یکدیگر را ببینیم و زمان بیشتری را با هم بگذرانیم».

این یکی شرحی از قرار ملاقات دیروز آن‌هاست:

«ما به سینما رفتیم و بعد از آن یک پیاده‌روی طولانی در شهر داشتیم. من احساس کردم که او بعد از صحبت قبلی ما، کمی از من دور شده است.

من می‌خواهم جبران کنم، چون واقعاً او را دوست دارم. و در واقع، اگر خوب برنامه‌ریزی کنیم، می‌توانم زمان بیشتری را به او اختصاص دهم. اما او کمی خودجوش‌تر از این‌ها به نظر می‌رسد».

با توجه به این موارد، یک سؤال شخصی و عمیق برای قرار ملاقات بعدی آن‌ها ایجاد کن. این سؤال باید در مورد آینده باشد. سؤال را در فرمت زیر ایجاد کن: «سؤال: این ورودی شماست». متن داخل «***» را به جز سؤال، با چیز دیگری پر نکن.

ChatGPT – سؤال: نظر شما در مورد ایجاد تعادل بین اهداف و اولویت‌های شخصی با نیازها و خواسته‌های یک پارتنر بلندمدت چیست و فکر می‌کنید چگونه می‌توانید این دو را در آینده ایده‌آلی که قرار است با یکدیگر بسازید، ادغام کنید؟

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ChatGPT توانست از این زمینه دریافت کند که بحث درباره اولویت‌های یکدیگر و نحوه ترکیب آن‌ها به نفع این زوج است. این دقیقاً همان چیزی است که من دنبالش بودم.

در حالی که کیفیت و دقت پرسش‌ها هنوز جای بهبود داشت، پس از صدها نسخه مختلف از تغییر prompt ها، من به نسخه‌ای رسیدم که عملکرد نسبتاً خوبی داشت.

هنگامی که این زوج به تفصیل شرح دادند که قرارهایشان چگونه بوده است، برای قرارهای بعدی چه برنامه‌ای دارند و دفترچه خاطرات قرارهایشان را پر کردند، اپلیکیشن به طور پیوسته می‌توانست آن‌ها را با یک سؤال مرتبط به چالش بکشد.

تنها مشکلی که وجود داشت، نحوه دسترسی به ChatGPT بود. این چت‌بات برای دسترسی برنامه‌ریزی‌شده طراحی نشده است.

Nemlys
Nemlys : سوالات هوش مصنوعی در اپلیکیشن این شکلی هستند

و امروز بالاخره این مشکل رفع شد. OpenAI دسترسی به یک API جدید را باز کرد که با استفاده از GPT3.5 ایده ایجاد سؤال برای زوج‌ها را ممکن می‌سازد.

در نتیجه، ما به سرعت ChatGPT را در سیستم خود ادغام کردیم، و اکنون سؤالات متناسبی را بر اساس یادداشت‌های دفترچه خاطرات روابط و بازخوردها و برنامه‌هایی که از زوج‌هایمان دریافت می‌کنیم، تولید می‌کند.

شما اکنون می‌توانید Nemlys را در Apple Store و Google Play پیدا کنید

گام‌های بعدی برای ما این است که بینش بیشتری در مورد دقیق‌تر کردن نتایج بر اساس داده‌های کاربران پیدا کنیم و بر اساس ورودی‌های آن‌ها، شخصی‌سازی بیشتری بر اساس ChatGPT برایشان ایجاد کنیم.

ما پتانسیل افزودن امکاناتی مثل چک آپ‌های منظم زوجین، افزودن امکان ریکورد و ارائه بینش در مورد مکالمات، معرفی یک دستیار هوش مصنوعی درون‌برنامه‌ای، و بسیاری از موارد دیگر را در نظر گرفته‌ایم که همه آن‌ها زمینه شگفت‌انگیزی از یک زوج را برای ایجاد محتوا به ما می‌دهند.

پی‌نوشت: من از ضمیر «من» استفاده کردم، در حالی که باید از «ما» استفاده می‌کردم. زیرا من تنها کسی نیستم که پشت این ایده و اجرای آن بود. بدون مارک موهین، یکی از بنیانگذاران این پلتفرم، دوست دخترم یولیا و همه دوستان و زوج‌هایی که در مورد اپلیکیشن به ما بازخورد دادند، این کار ممکن نبود.

منبع ترجمه: hackernoon

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X