2 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
برنامه نویسی نرم افزار

چرا یادگیری برنامه نویسی برای کودکان مهم است؟

چرا یادگیری برنامه نویسی برای کودکان مهم است؟

آموزش برنامه نویسی برای کودکان و دانش آموزان امروزه به یک ضرورت تبدیل شده است. یادگیری برنامه نویسی برای کودکان باعث بهبود او در این زمینه‌ها می‌شود:

  • مهارت‌های تفکر انتقادی
  • توانایی‌های اجرایی
  • عملکرد آکادمیک کلی

کدنویسی فقط برقراری ارتباط با کامپیوتر نیست، بلکه یادگیری نحوه فکر کردن است

همانطور که کودکان کدنویسی را یاد می‌گیرند، مهارت‌های سختی مانند تفکر انتقادی و حل مسئله را توسعه می‌دهند و در عین حال ظرفیت خود را برای مهارت‌های ارتباطی و مدیریت زمان افزایش می دهند (توانایی‌های اجرایی). علاوه بر این، دوره های برنامه نویسی باعث پیشرفت در مهارت های آکادمیک مانند ریاضی و خواندن می‌شود. این مهارت‌های ارزشمند در کنار هم نقشی کلیدی در بهبود عملکرد تحصیلی دارند. همچنین به عنوان یک امتیاز اضافی، توانایی برنامه نویسی فرصت‌های شغلی جدید و هیجان انگیزی را ایجاد می‌کند.

در سال های اخیر، برنامه نویسی یا کدنویسی کامپیوتری به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده است. کدنویسی روشی است که برای انجام یک کار خاص به رایانه دستور می‌دهد، خواه این روش برای کار یخچال یا آبگرمکن باشد خواه برنامه‌های پیچیده لازم برای اتومبیل های خودران، جراحی به کمک ربات، و بانکداری آنلاین. به‌علاوه، برنامه نویسی برای کودکان و دیگر افراد، زبانی است که می تواند برای تغییر دنیای ما به سمت بهتر شدن استفاده شود. همانطور که برنامه نویسی در برنامه‌های جدید پزشکی برای زندگی انسان‌ها یا فرمول بازیافت پلاستیک کاربرد دارد.

برای کمک به درک بسیاری از مزایای برنامه نویسی برای کودکان و تأثیری که می‌تواند بر تحصیلات او داشته باشد، Tynker اخیراً مطالعه‌ای را بر روی بیش از 1000 والدین با کودکان بین 5 تا 18 سال و همچنین نزدیک به 140 معلم انجام داده است.

یادگیری برنامه نویسی برای کودکان تفکر انتقادی آن‌ها را بهبود می‌بخشد

وقتی بچه‌ها بازی‌های ویدیویی، آثار هنری دیجیتالی و وب‌سایت‌هایشان را با Tynker کدنویسی می‌کنند، مهارت‌های ارزشمندی مانند تفکر انتقادی را در خود پرورش می‌دهند. برنامه نویسی برای کودکان به آن‌ها کمک می‌کند تا روابط علت و معلولی مورد استفاده برای تصمیم‌گیری استراتژیک را درک کنند. هنگام برنامه نویسی، بچه ها باید تمام بلوک‌ها یا دستوراتی را که می‌توانند در کد قرار داده شوند را در نظر بگیرند. در این‌جا، بچه‌ها باید از تفکر انتقادی استفاده کنند تا تصمیم بگیرند که چه چیزی بهتر است!

بیش از 90 درصد از معلمان و والدین در این تحقیق معتقدند که برنامه نویسی به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های تفکر انتقادی و همچنین خلاقیت و توانایی حل مسئله خود را توسعه دهند.

یادگیری برنامه نویسی برای کودکان تفکر انتقادی آن‌ها را بهبود می‌بخشد

“من فکر می کنم مدارس باید برنامه نویسی برای کودکان از کلاس سوم تا دانشگاه اجباری کنند. این کار تفکر کودک را بهبود می بخشد. به تخیل او اجازه می دهد آزادانه جریان پیدا کند و به کودک فضای این را می‌دهد که چیزهای شگفت انگیزی خلق کند.”

یکی از والدین

هیچ انگیزه ای در کودکان برای یادگیری نحوه حل مسئله بهتر از درک این موضوع نیست که یادگیری برنامه نویسی می تواند رویاها و دیدگاه‌های خلاقانه و بازی‌های ویدیویی آنها را زنده کند.

یادگیری برنامه نویسی برای کودکان مهارت‌های اجرایی آن‌ها را بهبود می‌بخشد

مهارت‌های اجرایی مجموعه‌ای از مهارت‌های ذهنی است که برای کنترل رفتار ضروری است. در نظرسنجی ما، هم معلمان و هم والدین متوجه شدند که یادگیری برنامه نویسی برای کودکان مهارت‌های نرم کودک مانند کار گروهی، همکاری، ارتباطات، سازماندهی و مدیریت زمان را افزایش می‌دهد.

کدنویسی با رایانه نیاز به ارتباط منطقی و منظم دارد. یادگیری تفکر و برقراری ارتباط از این طریق می تواند مهارت های بین فردی مانند توانایی همکاری و کار تیمی را تقویت کند. هنگامی که بچه ها کدنویسی را یاد می‌گیرند، به سرعت متوجه می‌شوند که سازماندهی به چه معناست و زمان خود را مدیریت می‌کنند. که این‌ها مهارت‌های کلیدی برای هر نوع تلاشی هستند.

اکثر معلمان و والدین موافق هستند که برنامه نویسی برای کودکان تأثیر مثبتی بر آن دسته از مهارت‌هایی دارد که واقعاً می‌تواند برایشان در مدرسه و محیط‌های کاری بالقوه تفاوت ایجاد کند.

یادگیری برنامه نویسی برای کودکان مهارتهای اجرایی آن‌ها را بهبود می‌بخشد

“زبان کدنویسی به گونه‌ای با دانش آموزان صحبت می کند که آموزش سنتی نمی‌تواند. دانش‌آموزان به‌خودی خود  مسائل را بهتر حل می‌کنند و هنگام تکمیل فعالیت‌های برنامه نویسی، بیشتر درگیر می‌شوند.”

یکی از معلمان

یادگیری کدنویسی باعث بهبود عملکرد تحصیلی می‌شود

علاوه بر این، برنامه نویسی کامپیوتری تأثیر مثبتی بر مهارت‌های تحصیلی دارد. نظرسنجی ما نشان می‌دهد که تقریباً 9 نفر از هر 10 معلم یا والدین معتقدند که یادگیری برنامه نویسی برای کودکان عملکرد تحصیلی را به‌ویژه در ریاضیات بهبود می‌بخشد. علاوه بر این پس از یادگیری کدنویسی، تقریباً دو سوم دانش آموزان نمرات بهتری در خواندن و بیش از نیمی از آن‌ها نمرات بهتری در نوشتن کسب می‌کنند.

یادگیری کدنویسی باعث بهبود عملکرد تحصیلی می‌شود

البته، کدنویسی و ریاضی در کنار هم معنا پیدا می‌کنند، اما چیزهای بیشتری در این موضوع وجود دارد. برای مثال، وقتی دانش‌آموزان یک بازی را برنامه نویسی می‌کنند، از متغیرها و محاسبات استفاده می‌کنند. و هنگامی که با طراحی خودکار شکل می‌سازند، از هندسه استفاده می کنند.

با این حال، یادگیری برنامه نویسی برای کودکان مهارت‌های خواندن و نوشتن دانش‌آموز را نیز تقویت می‌کند. زیرا کدنویسی به دقتی نیاز دارد که برای درک مطلب ضروری است. در نتیجه، امروزه مدارس بیشتر و بیشتری شروع به اضافه کردن برنامه نویسی به لیست دروس اصلی خود می‌کنند.

برنامه نویسی برای کودکان باعث ایجاد عزت نفس و توانمندسازی در آن‌ها می‌شود

از داده‌ها واضح است که اکثر معلمان و والدین احساس می‌کنند که کدنویسی برای آموزش کودک ضروری است و اهمیت یادگیری برنامه‌نویسی کامپیوتری را برای آینده‌شان می‌دانند. با این حال، نگرانی‌هایی در مورد برابری در فرصت یادگیری کدنویسی بین دختران و پسران وجود دارد.

“ما به زنان برای کمک به دنیای CS نیاز داریم. هر دو جنس مرد و زن برای تکمیل یکدیگر در یک محیط پروژه متوالی، مورد نیاز هستند.”

یکی از معلمان

“دختران باید بدانند که می توانند در برنامه نویسی موفق باشند و توجه ذاتی آنها به جزئیات در برنامه نویسی یک عامل ضروری است.”

یکی از والدین

معلمان معتقدند که باید دختران با یادگیری کدنویسی و لذت بردن از مزایای آن احساس قدرت کنند. علاوه بر این، آنها می‌گویند که کدنویسی باعث ایجاد عزت نفس می‌شود و به دختران نشان می‌دهد که در ریاضیات و علوم به اندازه پسرها خوب هستند و تکنولوژی می‌تواند برای آنها نیز گزینه شغلی مناسبی باشد.

“فکر نمی‌کنم که پسر بودن یا دختر بودن مهم باشد. بله، امروزه در عرصه تکنولوژی با کمبود زنان مواجه هستیم. من نیز یک زن فعال در زمینه تکنولوژی هستم، هر کسی حق دارد به دنبال علایق خود برود. پرورش علاقه / کنجکاوی زنان در کدنویسی عامل مهمی است. پلتفرم هایی مانند Tynker را در اختیار آنها قرار دهید تا کاوشگری،کشف و نوآوری ایجاد کنند.”

یکی از والدین

5 مزیت برتر یادگیری برنامه نویسی برای کودکان

خلاصه ای از نظرات والدین و معلمان به شرح زیر است:

تفکر انتقادی

کدنویسی مغز شما را آموزش می دهد تا با ایجاد ظرفیت برای نظارت، ارزیابی و کنترل تفکر در حین تکمیل وظایف جدید، به طور متفاوتی با مشکلات و راه حل آن‌ها برخورد کند.

حل مسئله

کدنویسی نیاز به یک رویکرد آزمون و خطا دارد که توانایی شما را برای حل مشکلات بهبود می‌بخشد. اگر قطعه‌ای از یک کد خاص کار نمی‌کند، در راه حل این مشکل روش‌هایی را برای فکر کردن در مورد مشکلات فردی و مراحل یافتن راه حل خواهید آموخت.

خلاقیت

خلاقیت فقط باید کانالیزه سپس استفاده شود. فرآیند خلاقیت شامل مشاهده، پرسیدن سوال، ترسیم ارتباطات، آزمایش و دریافت دیدگاه‌های مختلف است. هر یک از این عناصر، تخیل را برای زندگی واقعی نیز تقویت می‌کند.

ریاضیات

برنامه نویسان کامپیوتر در حین یادگیری کدنویسی، مهارت های ریاضی را نیز به دست می‌آورند. برای مثال، وقتی دانش‌آموزان یک بازی ویدیویی را برنامه نویسی می‌کنند، از متغیرها، عبارات، زوایا و اعداد کلیدی برای حساب و هندسه استفاده می‌کنند.

کار گروهی

در جوامع برنامه نویسی، فرصت‌های زیادی برای ساختن پروژه‌ها با هم وجود دارد، جایی که برنامه‌نویسان یاد می‌گیرند زمان و تیم خود را با بحث، مصالحه و مذاکره مدیریت کنند.

کار گروهی

معلمان و والدین هم‌نظر هستند که برنامه نویسی برای کودکان مهارت‌های سخت و نرم لازم در مدرسه را افزایش می‌دهد و در عین حال فرصت‌های شغلی بی‌شماری را در یک صنعت در حال رشد که همیشه به برنامه‌نویسان خلاق و آگاه نیاز دارد، برایشان ایجاد می‌کند.

منبع: hackernoon

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X