2 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
برنامه نویسی نرم افزار

آموزش مقدماتی برنامه نویسی اسکرچ در 10 دقیقه!

آموزش مقدماتی برنامه نویسی اسکرچ در 10 دقیقه!
با برگذاری یک مینی دوره رایگان موافقید؟
برای ثبت نام در مینی دوره رایگان فرم زیر رو پر کنید.

اسکرچ یک زبان برنامه نویسی بصری event-driven است که توسط MIT توسعه یافته است. در زبان برنامه نویسی اسکرچ، می‌توانیم با استفاده از building block ها، داستان‌های اینتراکتیو، بازی و انیمیشن بسازیم. در این پلتفرم برای انجام عملیات نیازی به کدنویسی نداریم، چرا که کارها در این زبان مانند ویژوال بیسیک فقط با drag and drop انجام می‌شوند. این پلتفرم، بهترین زبان برای شروع برنامه نویسی پایه با ایجاد جلوه‌های انیمیشنی جذاب است. زبان برنامه نویسی اسکرچ قابلیت‌های زیادی دارد، مثلاً بازی‌های ویدئویی، انیمیشن‌ها، داستان‌ها، ویس‌ها، ایونت‌ها و غیره. این پلتفرم کاملاً رایگان است و توسط گروه Lifelong Kindergarten در Media lab شرکت MIT ساخته شده است. این زبان در ActionScript و JavaScript توسعه یافته، با هر سیستم عاملی سازگار است، به بیش از 70 زبان زنده دنیا ترجمه شده و در اکثر نقاط جهان استفاده می‌شود.

موارد استفاده از زبان برنامه نویسی اسکرچ

اسکرچ برای یادگیری مفاهیم اولیه برنامه نویسی به شیوه‌ای سرگرم‌کننده ساخته شده است. این پلتفرم ابزاری برای ایجاد بازی‌های جالب، داستان‌ها و برنامه نویسی مبتنی بر بلوک است. این زبان paint editor و sound builder خود را دارد. هر کسی می‌تواند با زبان برنامه نویسی اسکرچ، وارد این حرفه شود، حتی اگر هیچ دانش قبلی در مورد زبان‌های برنامه نویسی و مفاهیم آن نداشته باشد.

عناصر اصلی اسکرچ

زبان برنامه نویسی اسکرچ چهار عنصر اصلی دارد که عبارتند از:

 • Programming Palette
 • Stage Area
 • Sprites
 • Script
عناصر اصلی اسکرچ

Programming Palette

این عنصر شامل تمام ابزارهای ضروری است که برای برنامه‌ریزی یک sprite برای انجام دادن یا گفتن هر چیزی لازم است. هر عنصر از یک برنامه، مانند یک loop ، شرایط بودن در Programming Palette را دارد.

بلوک‌ها (Blocks)

بلوک‌ها مانند قطعات پازلی هستند که برای ایجاد کد در زبان برنامه نویسی اسکرچ استفاده می‌شوند. این بلوک‌ها مانند قطعات پازل به صورت عمودی به یکدیگر متصل می‌شوند. هر بلوک شکل خاص خود را دارد که از ارورهای syntax جلوگیری می‌کند. هنگامی که این بلوک‌ها به هم متصل می‌شوند، به آن‌ها Script می‌گویند. شش Shape مختلف در اسکرچ وجود دارند: Hat ، Stack ، Boolean ، Reporter ، C و Cap.

Stage Area

همه چیز در این مکان اتفاق می‌افتد. هر چیزی مثل انیمیشن‌ها و المان‌های گرافیکی لاک‌پشتی در ابعاد کوچک، معمولی یا تمام صفحه. Stage Area از مختصات X و Y برای نظارت بر عملکرد با 0, 0 و مرکز Stage استفاده می‌کند. تمام action  ها در یک sprite  در این‌جا انجام می‌شود.

Sprites

Sprite ها شخصیت‌های اصلی یک برنامه در زبان برنامه نویسی اسکرچ هستند. Sprite یک عنصر گرافیکی است که با استفاده از یک Programming Palette برنامه‌نویسی می‌شود. تمام کارها بر روی Sprite ها انجام می‌شود. کاربران به طور پیش‌فرض با نمایش آواتار گربه در Sprite Panel  ، می‌توانند Sprite خود را نیز ترسیم کنند.

Script

Script مشخص می‌کند که در زبان برنامه نویسی اسکرچ، چه نوع عملیاتی باید توسط Sprite ها انجام شود. این عنصر به کاراکترها می‌گوید که چه کاری انجام دهند یا بگویند. هر Sprite با یک Script برنامه‌نویسی شده است.

چگونه اسکرچ را در سیستم خود دانلود کنیم؟

برای دانلود اسکرچ در سیستم خود، باید مراحل زیر را طی کنید.

مرحله 1: این لینک: scratch.mit.edu را در مرورگر خود باز کنید و سیستم عامل خود را انتخاب کنید. در این مثال، اسکرچ را در Windows 10 دانلود می کنیم.

توجه: اپلیکیشن آفلاین زبان برنامه نویسی اسکرچ در Windows، macOS، Android و Chrome OS موجود است.

مرحله 2: پس از انتخاب سیستم عامل، به پایین اسکرول کرده و گزینه دانلود را انتخاب کنید. این اپلیکیشن در Microsoft Store نیز موجود است. direct download را انتخاب کنید و سپس دانلود شروع می شود.

چگونه اسکرچ را در سیستم خود دانلود کنیم؟

مرحله 3: همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، پس از این‌که دانلود انجام شد، روی فایل اجرایی دانلود شده (.exe) دابل کلیک کنید.

در حال نصب

پس از اتمام مراحل نصب، اسکرچ را در لیست اپلیکیشن‌های خود جستجو کنید و آن را باز کنید.

حالا کار ما تازه شروع می‌شود!

مرحله 1: ویرایشگر زبان برنامه نویسی اسکرچ را باز کنید.

مرحله 2: بلوک when green flag clicked ، یا when space key pressed ، یا when sprite I click را از بلوک ایونت‌ها به Script بکشید. (Drag کنید). زیرا هر اپلیکیشن در زبان برنامه نویسی اسکرچ، با یک بلوک کنترل شروع می‌شود.

شروع کار

در تصویر بالا:

when green flag clicked: به این معنی است که پروژه زمانی شروع می‌شود که روی پرچم سبز (در گوشه سمت چپ بالای صفحه) کلیک شود.

when space key pressed: به این معنی است که پروژه با کلیک کردن بر روی کلید space شروع می‌شود. در این‌جا همچنین می‌توانید کلید را با توجه به نیاز خود تغییر دهید.

when Sprite I click: به این معنی است که با کلیک روی Sprite پروژه شروع می‌شود.

مرحله 3: بلوک start sound meow را از بلوک صدا بکشید و آن را زیر بلوک when green flag clicked قرار دهید. این بلوک وظیفه تولید صدای میووو! را به عهده دارد.

start sound meow!

مرحله 4: بلوک move 10 steps را از بلوک حرکت بکشید و آن را زیر بلوک start sound meow قرار دهید. حالا عدد را از 10 به 100 تغییر دهید.

ادامه کار با برنامه نویسی اسکرچ

مرحله 5: پس از اتمام Script ، روی دکمه اجرای پرچم سبز کلیک کنید تا برنامه شما اجرا شود و گربه شما میو میو کنان 100 قدم حرکت می‌کند.

گربه در حال حرکت در اسکرچ

مزایای زبان برنامه نویسی اسکرچ

 • طراحی رابط کاربری اسکرچ ساده است. به طوری که درک آن برای افراد تازه کار و حتی کودکان آسان است.
 • این پلتفرم به دانش آموزان اجازه می‌دهد که مهارت‌های قرن بیست و یکمی خود را با کمک فناوری توسعه دهند.
 • زبان برنامه نویسی اسکرچ در اصل برای کودکان طراحی شده است. به طوری که به راحتی بتوانند یک زبان برنامه نویسی جدید را یاد بگیرند.
 • استفاده از آن رایگان است.

معایب زبان برنامه نویسی اسکرچ

 • فضای اسکرچ کاملاً باز است. به این معنی که هر کسی در اینترنت می‌تواند بدون اجازه شما، کارتان را بردارد.
 • معلم‌ها نمی‌توانند بر روی آن‌چه که دانش‌آموزان با اسکرچ می‌سازند، نظارت کنند.

منبع ترجمه: geeksforgeeks

Leave feedback about this

 • کیفیت
 • قیمت
 • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X