6 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
برنامه نویسی نرم افزار

برترین زبان های برنامه نویسی در سال 2022 و کاربرد آن‌ها

برترین زبان های برنامه نویسی در سال 2022 و کاربرد آنها

امروزه زبان های برنامه نویسی بسیار متنوع و در حال گسترش هستند این موضوع می‌تواند تمرکز بر روی یک یا دو تا از آن‌ها را برای برنامه نویس دشوار کند. ما در این مقاله برخی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی را که مدرن، پرکاربرد و دارای پکیج‌ها یا کتابخانه‌های فراوانی هستند را معرفی می‌کنیم. این زبان‌ها به شما کمک می‌کنند تا در کارتان سازنده‌تر و مفیدتر باشید.

تنها راه برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید، نوشتن برنامه در آن است.”

دنیس ریچی

جهان با سرعت شگفت انگیزی در حال تکامل است و بخش قابل توجهی از اعتبار این پیشرفت به توسعه دهندگان اپلیکیشن تعلق می‌گیرد. چرا که توسعه اپلیکیشن در سال های اخیر بسیار رایج شده است.

امروزه همه در تلاش‌اند وارد عرصه توسعه اپلیکیشن شوند، زیرا راهی برای ورود به برخی مشاغل پردرآمد مانند توسعه وب، علم داده، هوش مصنوعی و غیره است.

تعداد زبان های برنامه نویسی

اما قبل از ورود به یک مسیر شغلی و نوشتن اولین برنامه خود، ابتدا باید یک زبان برنامه‌نویسی را انتخاب کنید. و خدا می‌داند که چقدر زبان پیش روی شما قرار دارند! در واقع بیش از 700 زبان برنامه نویسی وجود دارد که می‌توانید برای یادگیری انتخاب کنید.

به نظر می‌رسد که این عدد خیلی بزرگ است!

ولی نگران نباشید! ما این لیست را گردآوری کرده‌ایم تا با مرور برخی از زبان های برنامه نویسی محبوب و معرفی کاربردهای رایج آن‌ها، تا حد امکان به شما در انتخابتان کمک کنیم.

در سال 2022، اگر قصد دارید یک زبان برنامه نویسی مناسب را انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم چیزی را انتخاب کنید که مدرن‌تر، پرکاربردتر و دارای پکیج‌ها یا کتابخانه‌های زیادی باشد.

Python   – هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

سطح: مبتدی

فریم ورک های محبوب: جنگو، فلاسک

پلتفرم: وب، دسکتاپ

محبوبیت: شماره 1 در شاخص محبوبیت PYPL در مارس 2021، شماره 3 در شاخص Tiobe برای مارس 2021، مورد علاقه 66.7٪ از توسعه دهندگان StackExchange در سال 2020، و 30% محبوبیت بیشتر از هر زبان برنامه نویسی دیگر.

Python یک زبان چند منظوره و سطح بالا است که در دهه 1990 توسط Guido van Rossum توسعه یافت، در طول این سال‌ها به سرعت رشد کرد و به یکی از محبوب‌ترین زبان های برنامه‌نویسی دنیای امروز تبدیل شد.

دلیل شماره یک محبوبیت پایتون، مبتدی بودن آن است، که به هر کسی، حتی افراد بدون زمینه برنامه نویسی، اجازه می‌دهد پایتون را انتخاب کنند و شروع به ایجاد برنامه های ساده کنند.

اما این همه چیز نیست. پایتون مجموعه فوق‌العاده وسیعی از پکیج‌ها و کتابخانه‌هایی را ارائه می‌دهد که می‌توانند نقش کلیدی در کاهش ETA برای پروژه‌های شما داشته باشند. همچنین پایتون دارای جامعه قدرتمندی از توسعه‌دهندگان همفکر است که مشتاق کمک به شما هستند.

این زبان برنامه نویسی برای چه استفاده می‌شود؟

اگرچه پایتون را می توان تقریباً برای ساختن هر چیزی استفاده کرد، اما وقتی صحبت از کار بر روی فناوری هایی مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و آنالیز داده ها می‌شود، این زبان واقعاً می درخشد. پایتون همچنین برای توسعه وب، ایجاد اپلیکیشن‌های سازمانی و رابط کاربری گرافیکی برای برنامه‌ها مفید است.

پایتون در بسیاری از حوزه‌های کاربردی استفاده می شود. در اینجا نمونه‌هایی وجود دارد:

https://www.python.org/about/apps

 منابع تکمیلی:

Learn Python — freecodecamp

Python Tutorial — Python for Beginners — Programming With Mosh

Python Tutorial — Learnpython.org

 JavaScript  –  توسعه دهنده تعاملی و قدرتمند وب

سطح: مبتدی

فریم ورک های محبوب: Node.js، Angular، React.js، Vue، Meteor

پلتفرم: وب، دسکتاپ، برنامه نویسی Frontend

محبوبیت: شماره 3 در شاخص محبوبیت PYPL در مارس 2021، شماره 7 در شاخص Tiobe برای مارس 2021، مورد علاقه 58.3٪ از توسعه دهندگان StackExchange در سال 2020، و  18.5% محبوبیت بیشتر از هر زبان برنامه نویسی دیگر.

JavaScript در کنار HTML و CSS یکی از زبان های برنامه نویسی کلیدی بود که به ساخت اینترنت کمک کرد. جاوا اسکریپت در سال 1995 توسط Netscape ایجاد شد. شرکتی که مرورگر معروف Netscape Navigator را منتشر کرد تا خامی صفحات وب استاتیک را از بین ببرد و کمی رفتار پویا به آنها اضافه کند.

امروزه جاوا اسکریپت به یک زبان برنامه نویسی مولتی پارادایم و سطح بالا تبدیل شده است که به عنوان برترین زبان برنامه نویسی فرانت اند در جهان برای وب عمل می‌کند و تمام تعاملات ارائه شده توسط صفحات وب مانند پاپ‌آپ‌ها، هشدارها، ایونت‌ها و موارد دیگر را مدیریت می کند.

این زبان برنامه نویسی برای چه استفاده می‌شود؟

اگر می خواهید برنامه شما در طیف وسیعی از دستگاه ها مانند تلفن های هوشمند، Cloud ، کانتینرها، میکروکنترلرها و صدها مرورگر اجرا شود، جاوا اسکریپت یک گزینه عالی است. برای بارهای کاری سمت سرور، Node.js وجود دارد که یک Runtime اثبات شده جاوا اسکریپت است که امروزه توسط هزاران شرکت استفاده می‌شود.

منابع تکمیلی:

Learn JavaScript — freecodecamp

JavaScript Tutorial for Beginners: Learn JavaScript in 1 Hour — Programming with Mosh

Learn JavaScript By Building Seven Games — freecodecamp

Java  –  توسعه اپلیکیشن‌های سازمانی

سطح: متوسط

فریم ورک های محبوب: Spring، Hibernate، Strut

پلتفرم: وب، موبایل، دسکتاپ

محبوبیت: شماره 2 در شاخص محبوبیت PYPL در مارس 2021، شماره 2 در شاخص Tiobe برای مارس 2021، مورد علاقه 44.1٪ از توسعه دهندگان StackExchange در سال 2020.

جاوا بیش از 20 سال است که عملاً بهترین زبان برنامه نویسی برای ساخت اپلیکیشن‌های سازمانی به شمار می‌رود.

زبان برنامه نویسی شی گرا جاوا توسط جیمز گاسلینگ از Sun Microsystems در سال 1995 ایجاد شد و از آن زمان تاکنون به عنوان ابزاری امن، قابل اعتماد و مقیاس پذیر برای توسعه دهندگان سرویس داده است.

برخی از ویژگی های ارائه شده توسط جاوا که آن را نسبت به چندین زبان برنامه نویسی دیگر ارجح تر می‌کند، قابلیت جمع آوری موارد به درد نخور، سازگاری به عقب، استقلال پلت فرم از طریق JVM، پرتابل بودن و عملکرد قوی است.

محبوبیت جاوا را می توان به وضوح در بین اعضای Fortune 500 مشاهده کرد زیرا 90٪ از آنها برای مدیریت کارآمد تجارت خود از جاوا استفاده می‌کنند.

این زبان برنامه نویسی برای چه استفاده می‌شود؟

جاوا جدا از اینکه برای توسعه اپلیکیشن‌های قدرتمند سازمانی استفاده می‌شود، در اندروید نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است که این موضوع جاوا را به یک پیش نیاز برای توسعه دهندگان اندروید تبدیل کرده است. جاوا همچنین به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا اپلیکیشن‌هایی را برای طیف وسیعی از صنایع مانند بانکداری، تجارت الکترونیک، فروشگاه‌های اینترنتی و همچنین برای محاسبات توزیع‌شده ایجاد کنند.

منابع تکمیلی:

Learn Java — Codecademy

Learn Java Programming — Programiz

R – تجزیه و تحلیل داده

سطح: متوسط

استودیو محبوب: R Studio

پلتفرم: عمدتا دسکتاپ

محبوبیت: شماره 7 در شاخص محبوبیت PYPL در مارس 2021.

اگر به هر صورت کار تجزیه و تحلیل داده یا یادگیری ماشین انجام می‌دهید، به احتمال زیاد در مورد R شنیده‌اید. زبان برنامه نویسی R برای اولین بار در سال 1993 توسط خالقان آن راس ایهاکا و رابرت جنتلمن به عنوان یک پیاده سازی برای عموم منتشر شد. زبان برنامه نویسی S با تمرکز ویژه بر محاسبات آماری و مدل سازی گرافیکی کار می‌کند.

در طول سال‌ها، R به یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای پروژه‌هایی تبدیل شد که به تجزیه و تحلیل گسترده داده‌ها، مدل‌سازی داده‌های گرافیکی، تحلیل Spatial و Time-series نیاز داشتند.

R همچنین از طریق توابع و برنامه های افزودنی خود که تکنیک‌ها و قابلیت‌های تخصصی زیادی را به توسعه دهندگان ارائه می‌دهد، توسعه پذیری بسیار خوبی دارد. این زبان همچنین با کدهای سایر زبان های برنامه نویسی مانند C، C++، Python، Java و .NET به خوبی کار می‌کند.

این زبان برنامه نویسی برای چه استفاده می‌شود؟

جدا از برخی از کاربردهایی که در بالا ذکر شد، R را می توان برای تجزیه و تحلیل رفتار، علم داده و پروژه‌های یادگیری ماشین که شامل Classification ، Clustering و موارد دیگر می شود، استفاده کرد.

منابع تکمیلی:

R Programming Tutorial — Learn the Basics of Statistical Computing — freecodecamp

R Programming — Coursera

Learn R — Codecademy

C و ++C –  سیستم‌های عامل و ابزارهای سیستم

C و C++

سطح: C : متوسط ​​تا پیشرفته، C++ :  مبتدی تا متوسط

فریم ورک های محبوب: MFC، .Net، Qt، KDE، GNOME

پلتفرم: موبایل، دسکتاپ، جاسازی شده

چه باور کنید یا نه، زبان های برنامه نویسی C و C++ از اواخر قرن بیستم تا به الان رایج هستند. اما چرا؟

به این دلیل که C و  C++ هر دو زبان های برنامه نویسی بسیار سطح پایینی هستند و عملکرد سریع و فوق العاده‌ای از خود ارائه می‌دهند. به همین دلیل است که از آنها برای توسعه سیستم عامل‌ها، سیستم های فایل و سایر برنامه های system-level استفاده می شود.

در حالی که C در دهه 70 توسط Dennis Ritchie منتشر شد، C++ افزونه‌ای برای C بود که با کلاس‌ها و بسیاری از موارد اضافه شده دیگر، مانند ویژگی‌های شی گرا، بعدتر و در اواسط دهه 80  توسط Bjarne Stroustrup منتشر شد.

حتی پس از نزدیک به 50 سال، هر دو این زبان های برنامه نویسی برای ایجاد سریع ترین اپلیکیشن‌های تمام تاریخ استفاده می‌شوند.

این زبان برنامه نویسی برای چه استفاده می‌شود؟

از آنجایی که C و C++ هر دو دسترسی کاملی به سخت‌افزار زیربنایی ارائه می‌دهند، برای ایجاد طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها و پلتفرم‌ها، مانند اپلیکیشن‌های سیستم، سیستم‌های Real-time ، اینترنت اشیا، سیستم‌های Embedded ، بازی‌ها،  Cloud، کانتینرها و موارد دیگر استفاده می‌شوند.

منابع اضافی:

C Programming Tutorial for Beginners — freecodecamp

C++ Tutorial for Beginners — Full Course — freecodecamp

Learn C++ — Codecademy

Learn C — Programiz

Golang  –  برنامه نویسی Server-Side

Golang

سطح: مبتدی تا متوسط

فریم ورک محبوب: Revel، Beego

پلت فرم: کراس پلتفرم، عمدتا دسکتاپ

محبوبیت: 62.3٪ از توسعه دهندگان StackExchange در سال 2020 آن را دوست داشتند و 17.9٪ از آن‌ها Golang را بیشتر از هر زبان دیگری می خواستند.

Go یا Golang یک زبان برنامه نویسی کامپایل شده است که توسط غول جستجو، Google توسعه یافته است. Golang که در سال 2009 ایجاد شد، تلاشی است توسط طراحان Google برای از بین بردن تمام ایرادات موجود در زبان های مورد استفاده در سراسر سازمان و با حفظ بهترین ویژگی ها.

Golang سریع است و یک سینتکس ساده دارد و به هر کسی اجازه می‌دهد از این زبان برنامه نویسی استفاده کند. همچنین دارای پشتیبانی چند پلتفرمی است که استفاده از آن را آسان و کارآمد می کند.

Go ادعا می کند که عملکرد بالای C و C++ ، سادگی پایتون و مدیریت Concurrency کارآمد جاوا را به طور همزمان ارائه می دهد.

این زبان برنامه نویسی برای چه استفاده می‌شود؟

Go عمدتاً در فناوری‌های بک‌اند، سرویس‌های ابری، شبکه‌های توزیع‌شده، اینترنت اشیا استفاده می‌شود. اما برای ایجاد ابزارهای کنسول، برنامه‌های رابط کاربری گرافیکی و برنامه‌های وب نیز استفاده شده است.

منابع تکمیلی :

Golang Tutorial for Beginners— freecodecamp

Go Tutorial — Tutorialspoint

Introducing Go — Caleb Doxsey

 #C –  اپلیکیشن و توسعه وب با استفاده از .NET

سطح: متوسط

فریم ورک‌های محبوب: .NET ، Xamarin

پلتفرم: چند پلتفرمی، از جمله اپلیکیشن‌های موبایل و نرم افزارهای سازمانی

محبوبیت: شماره 4 در شاخص محبوبیت PYPL در مارس 2021، شماره 5 در شاخص Tiobe برای مارس 2021، مورد علاقه 59.7٪ از توسعه دهندگان StackExchange در سال 2020.

سی شارپ رویکرد مایکروسافت برای توسعه زبان برنامه نویسی مشابه زبان شی گرا به عنوان بخشی از ابتکار .NET بود. زبان برنامه نویسی مولتی پارادایم و همه منظوره در سال 2000 توسط Anders Hejlsberg رونمایی شد و سینتکسی شبیه به C، C++ و جاوا دارد.

این یک امتیاز بزرگ برای توسعه دهندگانی بود که با هر یک از این زبان ها آشنا بودند. همچنین کامپایل و اجرای نسبتاً سریع‌تری را همراه با مقیاس‌پذیری یکپارچه ارائه می‌دهد.

سی شارپ با در نظر گرفتن اکوسیستم .NET طراحی شده است که به توسعه دهندگان امکان دسترسی به مجموعه ای از کتابخانه ها و فریم ورک های ارائه شده توسط مایکروسافت را می دهد. با ادغام با ویندوز، استفاده از C# بسیار آسان می شود،  به این صورت که حتی برای توسعه برنامه‌های مبتنی بر ویندوز عالی است.

این زبان برنامه نویسی برای چه استفاده می‌شود؟

توسعه دهندگان می توانند از سی شارپ برای طیف وسیعی از پروژه ها، از جمله توسعه بازی، برنامه نویسی سمت سرور، توسعه وب، ایجاد فرم های وب، برنامه های کاربردی موبایل و غیره استفاده کنند. سی شارپ همچنین برای توسعه برنامه های پلتفرم ویندوز، به ویژه ویندوز 8 و 10 استفاده شده است.

منابع تکمیلی:

Learn C# — Codeacademy

C# Tutorials — W3Schools

PHP  – توسعه وب

سطح: مبتدی

فریم ورک‌های محبوب: CakePHP، Larawell، Symfony، Phalcon

پلتفرم: Cross-platform (دسکتاپ، موبایل، وب) اسکریپت نویسی تحت وب.

محبوبیت: شماره 6 در شاخص محبوبیت PYPL در مارس 2021، شماره 8 در شاخص Tiobe برای مارس 2021.

درست مانند پایتون که توسط Guido van Rossum طراحی شد، PHP نیز به عنوان یک پروژه جانبی توسط Rasmus Lerdorf با توسعه اولیه در سال 1994 به ثمر نشست.

نسخه پی‌اچ‌پی راسموس در ابتدا برای کمک به او در حفظ صفحه اصلی شخصی‌اش در نظر گرفته شده بود، اما در طول سال‌ها، این پروژه برای پشتیبانی از فرم‌های وب و پایگاه‌های اطلاعاتی تکامل یافت.

امروزه، PHP به یک زبان برنامه نویسی همه منظوره تبدیل شده است که در سراسر جهان، عمدتاً برای توسعه وب Server-side استفاده می شود. این زبان برنامه نویسی سریع، ساده و مستقل از پلتفرم است و دارای یک جامعه بزرگ نرم افزار منبع باز است.

این زبان برنامه نویسی برای چه استفاده می‌شود؟

امروزه تعداد زیادی از شرکت ها از PHP برای ایجاد ابزارهایی مانند CMS (سیستم های مدیریت محتوا)، پلتفرم های تجارت الکترونیک و وب اپلیکیشن‌ها استفاده می کنند. PHP همچنین ایجاد فوری صفحات وب را بسیار آسان می کند.

 SQLمدیریت داده

سطح: مبتدی

پلتفرم: مدیریت پایگاه داده Back-end

محبوبیت: شماره 10 در Tiobe Index برای مارس 2021، مورد علاقه 56.6٪ از توسعه دهندگان StackExchange در سال 2020.

SQL که مخفف عبارت Structured Query Language است، احتمالاً یکی از مهم ترین زبان های برنامه نویسی در این لیست است.

این زبان برنامه نویسی با هدف خاص که توسط Donald D. Chamberlin و Raymond F. Boyce در سال 1974 طراحی شد، نقشی کلیدی در ایجاد و مدیریت جداول و دیتابیس‌ها برای ذخیره داده‌های Relational در صدها هزار فیلد داده ایفا کرده است.

بدون SQL، سازمان‌ها باید به روش‌های قدیمی‌تر و احتمالاً کندتری برای ذخیره‌سازی و دسترسی به حجم وسیعی از داده‌ها تکیه کنند. با SQL، بسیاری از این وظایف را می توان در عرض چند ثانیه انجام داد.

در طول سال‌ها، SQL به ایجاد تعداد زیادی RDBMS (سیستم‌های مدیریت پایگاه داده Relational ) کمک کرده است که کار بسیار بیشتر از ایجاد جداول و دیتابیس‌ها ارائه می‌دهند.

این زبان برنامه نویسی برای چه استفاده می‌شود؟

تقریباً هر پروژه یا صنعت دیگری که نیاز به کار با مقادیر زیادی داده ذخیره شده در جداول یا دیتابیس‌ها دارد، از SQL از طریق RDBMS استفاده می کند.

منابع تکمیلی:

Learn SQL — Codecademy

NoSQL Databases Explained — IBM Cloud

Coding Resources: SQL — Berkeley Boot Camps

Swift  –  برای توسعه اپلیکیشن موبایل در iOS

سطح: مبتدی

فریم ورک های محبوب: Alamofire، RxSwift، Snapkit

پلتفرم: موبایل (برنامه های اپل iOS، به طور خاص)

محبوبیت: شماره 9 در شاخص محبوبیت PYPL در مارس 2021، مورد علاقه 59.5٪ از توسعه دهندگان StackExchange در سال 2020.

کنترل کامل اپل بر سخت‌افزار و نرم‌افزار خود به آن اجازه می‌دهد تا تجربیات روان و ثابتی را در دستگاه‌های خود ارائه دهد. و اینجاست که Swift وارد می شود.

Swift زبان برنامه نویسی خود اپل است که در سال 2014 به عنوان جایگزینی برای زبان برنامه نویسی Objective-C منتشر شد. این یک زبان برنامه نویسی همه منظوره و مولتی پارادایم است که بسیار کارآمد بوده و برای بهبود بهره وری توسعه دهندگان طراحی شده است.

Swift یک زبان برنامه نویسی مدرن (جدیدترین در این لیست)، سریع، قدرتمند و دارای قابلیت همکاری کامل با Objective-C است. طی سال‌ها، سوئیفت به‌روزرسانی‌های متعددی دریافت کرد که به آن کمک کرد در میان پلتفرم‌های iOS، macOS، watchOS و tvOS اپل محبوبیت زیادی کسب کند.

این زبان برنامه نویسی برای چه استفاده می‌شود؟

همراه با فریم ورک Apple’s Cocoa and Cocoa Touch، Swift می‌تواند به منظور ایجاد اپلیکیشن برای تقریباً هر دستگاه اپل، مانند آیفون، آی‌پد، مک، ساعت هوشمند و سایر دستگاه‌ها استفاده شود.

منابع تکمیلی:

Swift Programming Tutorial for Beginners (Full Tutorial) — CodeWithChris

چه زبانی را انتخاب کنیم؟

اکنون اجازه دهید این مقاله را با ارائه دیدگاهی درباره اهمیت این زبان های برنامه نویسی و فرصت‌های رشد شغلی مرتبط با آن‌ها به پایان برسانیم. هر زبان برنامه نویسی مزایای خود را دارد و شما با اشراف به تمامی آن‌ها، می‌توانید وارد حوزه دلخواه خود شوید.

کاربردهای هر زبان برنامه نویسی

تسلط بر Python می‌تواند به شما کمک کند تا یکی از این 3 شغل پردرآمد در این حرفه، یعنی مهندس نرم افزار، مهندس DevOps و مدیر ارشد داده را به دست بیاورید و این موقعیت می‌توانید در یکی از معتبرترین شرکت‌ها باشد.

شما با یادگیری R ، می‌توانید به راحتی تبدیل به یک آنالیست Quantitative ، متخصص Data Visualization ، کارشناس، کارشناس هوش تجاری و تحلیلگر داده شوید.

برای برنامه نویسان JavaScript ، بازار کار وسیعی وجود دارد ولی حقوق دریافتی آن‌ها در سطح متوسط است.

اما وقتی صحبت از ساخت ابزارهای سیستمی و سیستم‌های عامل می‌شود، کارایی زبان برنامه نویسی C و C++ از همه بیشتر است. این زبان برنامه نویسی همچنان دارای رتبه اول در شاخص کیفیت نرم افزار TIOBE است. SQL یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی برای کار با دیتابیس‌های بزرگ است، در حالی که C# برای کار با ویندوز عالی است. Swift نیز در میان کسانی که به دنبال توسعه در سخت‌افزارهای اپل هستند، محبوب شده است. PHP و Go نیز موقعیت قابل احترامی در این صنعت دارند.

بنابراین، از بین 10 زبان برنامه نویسی فوق، این کاملاً بستگی به خود شما دارد که کدام یک را انتخاب کنید و با آن مشغول به کار شوید. پس عاقلانه انتخاب کنید!

منبع: kdnuggets

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X