6 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
بازاریابی

بازاریابی دیجیتال چیست و به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

بازاریابی دیجیتال چیست و به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

بازاریابی دیجیتال چیست؟

اصطلاح بازاریابی دیجیتال یا Digital Marketing به استفاده از کانال‌های دیجیتال برای بازاریابی محصولات و خدمات به منظور دستیابی به مشتریان جدید اشاره دارد. این نوع بازاریابی شامل استفاده از وب سایت‌ها، دستگاه‌های تلفن همراه، شبکه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو و سایر کانال‌های مشابه است. بازاریابی دیجیتال با ظهور اینترنت در دهه 1990 رایج شد.

بازاریابی دیجیتال شامل برخی اصول مشابه بازاریابی سنتی است و اغلب روشی جدید برای نزدیک‌شدن به مشتریان و درک رفتار آن‌هاست که توسط شرکت‌ها استفاده می‌شود.

شرکت‌ها اغلب تکنیک‌های بازاریابی سنتی و دیجیتال را در استراتژی‌های خود ترکیب می‌کنند، اما این کار با مجموعه‌ای از چالش‌ها، از جمله سوگیری ذهنی همراه است.

موارد کلیدی در زمینه بازاریابی دیجیتال

 • بازاریابی دیجیتال شامل بازاریابی برای مصرف‌کنندگان از طریق کانال‌های دیجیتال متعدد از جمله وب سایت‌ها، دستگاه‌های تلفن همراه و پلتفرم‌های شبکه اجتماعی است.
 • این شکل از بازاریابی با بازاریابی اینترنتی که منحصراً در وب سایت‌ها انجام می‌شود، متفاوت است.
 • دیجیتال مارکتینگ یک فیلد گسترده است که شامل موارد زیادی می‌شود. از جمله جذب مشتری از طریق ایمیل، بازاریابی محتوا (رپورتاژ)، پلتفرم‌های جستجو، شبکه‌های اجتماعی و موارد دیگر.
 • یکی از بزرگترین چالش‌هایی که بازاریابان دیجیتال با آن روبرو هستند، این است که چگونه خود را در دنیایی که بیش از حد با تبلیغات دیجیتال مارکتنیگ اشباع شده است، متمایز کنند.
 • بازاریابی دیجیتال با چالش‌های مختلفی از جمله سوگیری ذهنی همراه است.

بازاریابی دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال به فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود که یک شرکت برای تبلیغ محصولات و خدمات خود و بهبود سهم خود از یک بازار خاص، از آن‌ها استفاده می‌کند. برای موفقیت آمیز بودن این فعالیت‌ها، آن شرکت نیاز به ترکیبی از هوش تبلیغاتی، فروش و توانایی ارائه کالا به کاربران نهایی دارد. حرفه‌ای‌ها که به عنوان بازاریاب شناخته می‌شوند، این وظایف را در داخل یا خارج از شرکت‌های بازاریابی انجام می‌دهند.

شرکت‌ها پیشتر به طور سنتی بر بازاریابی از طریق چاپ، تلویزیون و رادیو متمرکز بودند. اگرچه این گزینه‌های تبلیغات همچنان وجود دارد، اما اینترنت منجر به تغییر در نحوه دسترسی شرکت‌ها به مصرف‌کنندگان شده است. در این‌جاست که بازاریابی دیجیتال وارد بازی می‌شود. این شکل از بازاریابی شامل استفاده از وب سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو، اپلیکیشن‌ها و هر چیز دیگری می‌شود که بازاریابی را با بازخورد مشتری یا تعامل دوطرفه بین شرکت و مشتریانش انجام می‌دهد.

استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال

گسترش تکنولوژی و ترندهای جدید، شرکت‌ها را مجبور کرد تا استراتژی‌های بازاریابی خود را تغییر دهند. در روزهای اولیه شکل‌گیری بازاریابی دیجیتال، ایمیل به یک ابزار بازاریابی محبوب تبدیل شد. کمی بعدتر تمرکز بازاریابان دیجیتال به موتورهای جستجو مانند Netscape معطوف شد، که به کسب و کارها اجازه می‌داد موارد کلیدی را برچسب‌گذاری کنند تا مورد توجه قرار گیرند. توسعه سایت‌هایی مانند فیس‌بوک این امکان را برای شرکت‌ها فراهم کرد تا از داده‌ها برای دستیابی به گرایش‌های مصرف‌کنندگان استفاده کنند.

گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های دیجیتال، اکنون کار شرکت‌ها را برای بازاریابی محصولات و خدمات خود و معرفی آن‌ها به مصرف‌کنندگان، آسان‌تر می‌کنند. مطالعات نشان داده است که مردم ترجیح می‌دهند با گوشی‌هایشان به اینترنت بروند نه دستگاه‌های کامپیوتر. بنابراین جای تعجب نیست که 70 درصد از افراد، قبل از زدن دکمه خرید (معمولاً در گوشی‌های خود) تصمیمشان را برای خرید گرفته‌اند.

بازاریابی دیجیتال می‌تواند تعاملی باشد و اغلب برای هدف قرار دادن بخش‌های خاصی از پایگاه مشتریان استفاده می‌شود.

منابع و گیرنده‌ها

تبلیغ‌کنندگان معمولاً تحت عنوان منابع معرفی می‌شوند. در نقطه مقابل، افرادی که هدف تبلیغات هستند، گیرنده نام می‌گیرند. منابع اغلب گیرنده‌های بسیار خاص و مشخص را هدف قرار می‌دهند. مثلاً مک‌دونالد کارگران در حین کار و مسافران را هدف قرار می‌دهد.

مک‌دونالد از تبلیغات دیجیتال استفاده کرد، زیرا می‌دانست که این افراد بخش بزرگی از مشتریان آخر شب این مجموعه رستوران‌ها هستند. این شرکت آن‌ها را تشویق کرد تا اپلیکیشن رستوران‌یاب را دانلود کنند و آن‌ها را با تبلیغاتی که در دستگاه‌های عابربانک، پمپ بنزین‌ها و وب‌سایت‌هایی که اغلب از آن‌ها بازدید می‌کردند، هدف قرار داد.

انواع کانال‌های بازاریابی دیجیتال

همانطور که در بالا ذکر شد، بازاریابی سنتی از طریق چاپ (روزنامه‌ها و مجلات) و پخش تبلیغات (تلویزیون و رادیو) انجام می‌شد. این کانال‌ها هنوز هم وجود دارند، اما کانال‌های دیجیتال مارکتینگ تکامل یافته‌اند و با کانال‌های سنتی ترکیب شده‌اند. در زیر، هشت مورد از رایج‌ترین راه‌هایی که شرکت‌ها می‌توانند برای تقویت بازاریابی دیجیتال از آن‌ها استفاده کنند، آورده شده است. به خاطر داشته باشید که برخی از شرکت‌ها ممکن است از چندین مورد از این کانال‌ها استفاده کنند.

بازاریابی وب سایت

وب سایت مرکز تمام فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال است. این کانال به تنهایی یک کانال قدرتمند است، اما همچنین رسانه مورد نیاز برای اجرای انواع کمپین‌های بازاریابی آنلاین نیز هست. یک وب سایت باید برند، محصول و خدمات را به شیوه‌ای واضح و به یاد ماندنی پرزنت کند و همچنین سریع، سازگار با موبایل و دارای قابلیت استفاده آسان باشد.

تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی یا Pay-per-click بازاریابان را قادر می‌سازد تا از طریق تبلیغات پولی، در تعدادی از پلتفرم‌های دیجیتال به کاربران اینترنت دسترسی پیدا کنند. بازاریابان می‌توانند کمپین‌های PPC را در گوگل، بینگ، لینکدین، توییتر، پینترست یا فیس‌بوک راه‌اندازی کند و تبلیغات خود را به افرادی که در جستجوی عبارات مرتبط با محصولات یا خدمات آن‌ها هستند، نشان دهند.

این کمپین‌ها می‌توانند کاربران را بر اساس ویژگی‌های جمعیتی (مانند سن یا جنسیت) تقسیم‌بندی کنند یا حتی علایق آن‌ها را هدف قرار دهند. محبوب‌ترین این پلتفرم‌ها Google Ads و Facebook Ads هستند.

بازاریابی محتوا

هدف بازاریابی محتوا، دسترسی به مشتریان بالقوه از طریق استفاده از محتوا است. محتوا معمولاً در یک وب سایت منتشر می‌شود و سپس از طریق شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) یا حتی کمپین‌های تبلیغات کلیکی تبلیغ می‌شود. ابزارهای بازاریابی محتوا شامل بلاگ‌ها، ای‌بوک‌ها، دوره‌های آنلاین، تصاویر اینفوگرافیک، پادکست‌ها و وبینارها هستند.

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی هنوز هم یکی از مؤثرترین کانال‌های بازاریابی دیجیتال است. بسیاری از افراد، ایمیل مارکتینگ را با پیام‌های اسپم اشتباه می‌گیرند، اما این دو کاملاً با هم متفاوت هستند. این نوع بازاریابی به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که با مشتریان بالقوه و هر کس که به برند آن‌ها علاقه‌مند است، در تماس باشند.

بسیاری از بازاریابان دیجیتال از سایر کانال‌های بازاریابی دیجیتال برای اضافه کردن ایمیل‌های افراد به لیست خود استفاده می‌کنند و سپس از طریق بازاریابی ایمیلی، قیف‌های جذب مشتری ایجاد می‌کنند تا در نهایت این سرنخ‌ها را به مشتری تبدیل کنند.

بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی

هدف اصلی کمپین بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، آگاهی از برند و اعتمادسازی اجتماعی است. هر چقدر بیشتر غرق بازاریابی دیجیتال از نوع سوشال مدیا شوید، می‌توانید بیشتر از آن استفاده کنید. پست‌ها و توییت‌های تبلیغاتی دو نمونه از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی هستند.

بازاریابی وابسته (Affiliate Marketing)

بازاریابی وابسته یا Affiliate Marketing یکی از قدیمی‌ترین اشکال بازاریابی دیجیتال است و اینترنت جان تازه‌ای به این شیوه بخشیده است. با بازاریابی وابسته، اینفلوئنسرها محصولات دیگران را تبلیغ می‌کنند و هر بار که فروشی انجام شود یا سرنخی از فروش احتمالی به دست آید، کمیسیون دریافت می‌کنند. بسیاری از شرکت‌های معروف مانند آمازون پلن‌های تبلیغاتی Affiliate دارند و میلیون‌ها دلار در ماه به وب سایت‌هایی که محصولات آن‌ها را می‌فروشند، کمیسیون می‌دهند.

بازاریابی ویدئویی

یوتیوب یکی از محبوب‌ترین موتورهای جستجو در جهان است. بسیاری از کاربران قبل از تصمیم‌گیری برای خرید، یاد گرفتن، خواندن نظرات دیگران یا فقط برای استراحت، به یوتیوب رو می‌آورند.

چندین پلتفرم بازاریابی ویدئویی برای دیجیتال مارکتینگ وجود دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به ویدئوهای فیس‌بوک، اینستاگرام و حتی TikTok اشاره کرد. شرکت‌ها بیشترین موفقیت را از ادغام بازاریابی ویدئویی با سئو، بازاریابی محتوا و کمپین‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به دست می‌آورند.

پیام‌های SMS

شرکت‌ها و سازمان‌های غیر انتفاقی نیز از پیام‌های متنی یا SMS برای ارسال اطلاعات تبلیغاتی یا دادن فرصت به مشتریان مشتاق استفاده می‌کنند. نامزدهای انتخابات سیاسی نیز از کمپین‌های پیام کوتاه برای انتشار بیانیه‌های خود بهره می‌برند. با پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از کمپین‌های ارسال متن به مشتریان نیز اجازه می‌دهند که از طریق پیام کوتاه محصولات تبلیغ‌شده را خریداری کنند.

بازاریابی اینترنتی با بازاریابی دیجیتال متفاوت است. بازاریابی اینترنتی تبلیغاتی است که صرفاً در اینترنت انجام می‌شود، در حالی که بازاریابی دیجیتال می‌تواند از طریق دستگاه‌های تلفن همراه، بنرهای هوشمند مترو، بازی‌های ویدئویی یا از طریق اپلیکیشن‌های موبایل انجام شود.

شاخص‌های کلیدی عملکرد در بازاریابی دیجیتال

نکته کلیدی دیگری که باید به خاطر بسپارید این است که بازاریابان دیجیتال درست مثل بازاریابان سنتی، از شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) استفاده می‌کنند. KPI ها روش‌هایی قابل اندازه‌گیری هستند که شرکت‌ها می‌توانند عملکرد بلند مدت خود را با مقایسه آن‌ها با رقبای خود اندازه بگیرند. این شامل استراتژی‌های شرکت، اهداف و دستاوردهای مالی، فعالیت‌های عملیاتی و حتی کمپین‌های بازاریابی است.

در زیر برخی از رایج‌ترین KPI هایی که بازاریابان می‌توانند برای کمک به شرکت‌ها به منظور دستیابی به اهداف‌شان استفاده کنند، ذکر شده است:

 • مقالات وبلاگ: بازاریابان می‌توانند از این KPI برای تعیین تعداد دفعات انتشار پست‌های وبلاگ یک شرکت در هر ماه استفاده کنند.
 • نرخ کلیک: شرکت‌ها می‌توانند از این KPI برای تعیین تعداد کلیک برای توزیع ایمیل استفاده کنند. این تعداد شامل دفعاتی می‌شود که یک مشتری بالقوه یک ایمیل را باز می‌کند و برای تکمیل عملیات روی لینک فروش کلیک می‌کند.
 • نرخ تبدیل: این معیار بر برنامه‌های تبلیغاتی call-to-action تمرکز دارد. این برنامه‌ها از مصرف‌کنندگان می‌خواهند که اقدامات خاصی مانند خرید یک محصول یا خدمات را، قبل از پایان دوره تبلیغاتی انجام دهند. شرکت‌ها می‌توانند نرخ تبدیل را با تقسیم مشارکت‌های موفق بر تعداد کل درخواست‌های انجام شده، تعیین کنند.
 • ترافیک در شبکه‌های اجتماعی: این آمار شامل تعداد افرادی است که با پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی شرکت‌ها تعامل دارند. این کار شامل لایک کردن، فالو کردن، تعداد ویو، اشتراک‌گذاری و / یا سایر اقدامات قابل اندازه‌گیری است.
 • ترافیک وب سایت: بازاریابان می‌توانند از این معیار برای ردیابی تعداد افرادی که از وب سایت یک شرکت بازدید می‌کنند استفاده کنند. مدیریت شرکت می‌تواند از این اطلاعات برای درک این‌که آیا طراحی و ساختار سایت به فروش کمک می‌کند یا خیر، استفاده کنند.

چالش‌های بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال چالش‌های ویژه‌ای را برای تأمین‌کنندگان خود ایجاد می‌کند. کانال‌های دیجیتال به سرعت در حال گسترش هستند و بازاریابان دیجیتال باید از نحوه عملکرد این کانال‌ها، نحوه استفاده مشتریان و نحوه استفاده از این کانال‌ها برای بازاریابی مؤثر محصولات یا خدمات خود مطلع باشند.

جلب توجه مشتریان از طریق بازاریابی دیجیتال، هر روز دشوارتر می‌شود، زیرا آن‌ها به طور فزاینده‌ای غرق در فضای تبلیغاتی پر از رقیب هستند. بازاریابان دیجیتال همچنین تجزیه و تحلیل داده‌های عظیمی که به دست می‌آورند، و بهره‌برداری از این اطلاعات در شیوه‌های بازاریابی جدید را دشوار می‌دانند.

چالش به دست آوردن و استفاده از داده‌ها، به طور مؤثری نشان می‌دهد که بازاریابی دیجیتال نیازمند رویکرد جدیدی مبتنی بر درک عمیق رفتار مشتری است. به عنوان مثال، ممکن است شرکتی بخواهد که اشکال جدیدی از رفتار مشتری را تجزیه و تحلیل کند. مانند استفاده از نقشه‌های حرارتی وب سایت برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مسیر حرکت و علایق مشتری.

سوگیری ضمنی در بازاریابی دیجیتال

سوگیری ضمنی همواره  به نحوی وارد بازاریابی دیجیتال می‌شود. حتی زمانی که بازاریابان و شرکت‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند تا مطمئن شوند که این‌طور نیست. اصطلاح سوگیری ضمنی به نگرش‌ها و کلیشه‌هایی اشاره دارد که افراد علیه یا نسبت به گروه‌های دیگر مردم دارند. این سوگیری‌ها اغلب به طور خودکار و ناخودآگاهانه رخ می‌دهد.

الگوریتم‌ها پایه اصلی بازاریابی دیجیتال هستند و شرکت‌ها وقتی که استراتژی بازاریابی خود را طراحی می‌کنند، آن‌ها را بسیار مهم می‌دانند. این الگوریتم‌ها اغلب با هدف بی‌طرفی ایجاد می‌شوند.

با این حال، به خاطر داشته باشید که همه این الگوریتم‌ها توسط انسان‌ها، یعنی مهندسان، توسعه‌دهندگان، مدیران ارشد داده و بازاریابان برنامه‌ریزی شده است. که همه این افراد سوگیری‌ها و تعصبات ذهنی خود را دارند. این بدان معنی است که آن‌ها ممکن است داده‌ها را به روش‌های متعصبانه‌ای برنامه‌ریزی و ورود دهند و حتی دستکاری کنند، حتی اگر قصد انجام این کار را نداشته باشند.

چیزی حتی به سادگی اضافه کردن عکس‌ها یا ویدئوهای موجود در اینترنت به یک کمپین، می‌تواند با سوگیری ذهنی همراه باشد. برای مثال، شرکت‌ها ممکن است ناخواسته از تصاویر و ویدئوهای افراد سفیدپوست دگرجنس‌گرا استفاده کنند، و سیاه‌پوستان، سرخ‌پوستان و سایر رنگین پوستان را ناخواسته کنار بگذارند.

آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟

آژانس دیجیتال مارکتینگ شرکتی است که به طور انحصاری به بازاریابی از طریق کانال‌های دیجیتال می‌پردازد. این کار شامل ایجاد و راه‌اندازی کمپین‌هایی برای مشتریان شرکت‌ها، از طریق شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات کلیکی، ویدئوها، وب سایت‌ها و غیره است.

سئو در بازاریابی دیجیتال چه نقشی دارد؟

بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا سئو روشی است که شرکت‌ها می‌توانند ترافیک خود را در موتورهای جستجو، با هدف قرار دادن وب سایت و پست‌های خود در صدر نتایج جستجو افزایش دهند. این می‌تواند از طریق بهینه‌سازی محتوای ارگانیک یا از طریق تبلیغات کلیکی انجام شود. زمانی که شرکت‌ها بتوانند سئو را با موفقیت در استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال خود اعمال کنند، نام شرکت و وب سایت آن‌ها به طور فزاینده‌ای برای مشتریان بیشتر قابل مشاهده می‌شود.

بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی اینترنتی هر نوع از بازاریابی است که صرفاً در اینترنت انجام می‌شود. این بدان معناست که منحصراً در وب سایت‌ها ظاهر می‌شود. این با بازاریابی دیجیتال متفاوت است. بازاریابی دیجیتال شامل بازاریابی اینترنتی و همچنین بازاریابی در سایت‌های شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های موبایل است. این کمپین‌های بازاریابی می‌توانند به طرق مختلفی انجام شوند.

چگونه می‌توانم یک بازاریاب دیجیتال شوم؟

بازاریابان دیجیتال در کنار تجزیه و تحلیل داده‌ها و مهارت‌های شبکه‌های اجتماعی، به مهارت‌های نوشتاری قوی نیاز دارند. برای به دست آوردن اکثر شغل‌های بازاریابی دیجیتال، به مدرک لیسانس در یک زمینه مرتبط مانند بازاریابی یا یک زمینه مرتبط مانند ارتباطات نیاز دارید. همچنین ممکن است بخواهید در دوره‌های آموزشی با بوت‌کمپ مخصوص بازاریابی دیجیتال شرکت کنید. علاوه بر این، گذراندن دوره کارآموزی هم می‌تواند مفید باشد.

مدرک کارشناسی ارشد در بازاریابی دیجیتال ممکن است مفید باشد، اما برای ورود به این حوزه الزامی نیست.

در دیجیتال مارکتینگ چه مهارت‌هایی لازم است؟

شما باید مهارت‌های ارتباطی و تولید محتوا را به خوبی بلد باشید تا بتوانید داستان محصول خود را به طور مؤثری به مشتریانتان بگویید. مهارت‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها نیز برای درک این که کمپین‌های بازاریابی شما چقدر خوب عمل می‌کنند و در چه جاهایی می‌توانید آن‌ها را بهبود ببخشید، مهم هستند. در نهایت، دانش شبکه‌های اجتماعی و سایر مهارت‌های آنلاین ضروری هستند.

سخن پایانی

برخی از بزرگترین کمپین‌های تبلیغاتی جهان از طریق روش‌های سنتی اجرا می‌شدند. Marlboro Man (مردی با سیگار مارلبورو) در مجلات و روزنامه‌ها بسیار محبوب بود، که در همین زمان وندی با Where’s the beef? (بیف کجاست؟) همه را شگفتظزده کرد. اما با تغییر نحوه مصرف رسانه‌ها توسط مردم، شعارها تغییر کرد و شرکت‌ها بر ابزارهای دیگر بازاریابی متمرکز شدند. بازاریابی دیجیتال در حال حاضر بسیار بزرگ‌تر و مؤثرتر از تبلیغات سنتی و ابزارهای بازاریابی است. این شامل الگوریتم‌های مورد استفاده در کمپین‌های بازاریابی دیجیتال هم می‌شود. هنگامی که آن‌ها به درستی استفاده شوند، می‌توانند به جلوگیری از سوگیری ذهنی کمک کنند، چرا که در یک فیلد بسیار بزرگ فعالیت می‌کنند. نکته اصلی که باید در نظر داشته باشید این است که با ادامه تغییرات در تکنولوژی، باید انتظار تکامل بازاریابی دیجیتال را هم داشته باشید.

منبع ترجمه: investopedia

Leave feedback about this

 • کیفیت
 • قیمت
 • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X