3 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
برنامه نویسی نرم افزار

انواع زبان‌های برنامه نویسی برای ورود به بازار کار

انواع زبان های کدنویسی برای ورود به بازار کار

در دنیای رو به رشد نرم افزار و توسعه وب، تقاضا برای استخدام برنامه نویسان ماهر همواره رو به افزایش است. البته با رشد این صنعت، تعداد زیادی از انواع زبان‌های برنامه نویسی ایجاد می‌شود.

در حالی که بیشتر زبان های برنامه نویسی را می‌توان برای اکثر (اگر نه همه) تسک‌های توسعه استفاده کرد، اما هر کدام از انواع زبان‌های برنامه نویسی عملکردهای تخصصی‌تری ارائه می‌دهند که آن را برای موارد استفاده فردی یا بازار کار به خصوصی مناسب‌تر می‌کند.

 متأسفانه، یادگیری هر کدام از انواع زبان‌های برنامه نویسی زمان می‌برد، به این معنی که مهندسان نرم افزار باید انتخاب کنند که روی چه زبانی تمرکز کنند.

و این می‌تواند یک تصمیم بسیار دشوار باشد.

اما نگران نباشید! ما در این لیست انواع زبان‌های برنامه نویسی که در بازار کار ایران و جهان مورد تقاضا هستند را گردآوری کرده‌ایم. بنابراین شما می‌دانید که در حین آموزش باید مطالعات خود را به چه سمتی هدایت کنید. ما همچنین فهرستی از سایر زبان های برنامه نویسی را اضافه کرده‌ایم تا از گزینه‌های دیگری که برای انجام کارهای تخصصی‌تر پیش روی خود دارید، ایده بگیرید.

بیایید با زبان‌هایی شروع کنیم که احتمالاً در ورود به بازار کار به شما کمک می‌کنند.

 1. HTML  و  CSS
 2. Python
 3. Java
 4. JavaScript
 5. Swift
 6. C++
 7. C#
 8. R
 9. Golang (Go)

HTML  و CSS

انواع زبان های برنامه نویسی : 1.	HTML و CSS

بله، ما این لیست را با ترکیب دو زبان برنامه نویسی مختلف در یک مورد شروع می‌کنیم. این به این دلیل است که اگرچه HTML و CSS یک چیز نیستند، اما زبان‌های مکملی هستند که هنگام استفاده در کنار هم بهترین عملکرد را دارند. بنابراین یادگیری هر دوی آن‌ها برای شروع عالی است. HTML و CSS معمولا در توسعه وب استفاده می‌شوند. HTML (زبان نشانه گذاری HyperText) محتوا و ساختار یک صفحه وب را تعیین می‌کند، در حالی که CSS (Cascading Style Sheets) طراحی کلی بصری و زیبایی شناسی عناصر HTML را تغییر می‌دهد. هر دو هنگام ایجاد صفحات وب بسیار مفید بوده و هر دو مقدمه‌ای عالی برای کدنویسی هستند.

پایتون

انواع زبان های برنامه نویسی : پایتون

پایتون یکی از پرکاربردترین انواع زبان‌های برنامه نویسی در جهان است. این موضوع تا حدی به لطف تطبیق پذیری آن است. پایتون یک زبان برنامه نویسی Multi-paradigm است، به این معنی که به برنامه نویسان اجازه می‌دهد تا رویکردهای مختلفی را برای دستیابی به اهداف خود، از جمله برنامه نویسی procedural ، functional و شی گرا اتخاذ کنند. چیزی که واقعاً به محبوبیت پایتون می‌افزاید خوانایی آن است. پایتون بر سینتکس بصری تأکید دارد و فرآیند کدنویسی را به طور کلی ساده می‌کند. همچنین، پایتون یک جامعه پشتیبانی قوی دارد، بنابراین اگر زمانی به نکات یا راه‌حل‌هایی نیاز داشتید، معمولاً یک گریز سریع به Stack Overflow پاسخ مورد نیازتان را ارائه می‌دهد.

جاوا

انواع زبان های برنامه نویسی : جاوا

از برنامه های Server-side گرفته تا بازی‌های موبایل اندروید، جاوا کد قدرتمندی است که یادگیری آن برای هر برنامه نویسی مفید است. شعار جاوا این است: یک بار بنویس. هر جایی اجرا کن.» اما  معنی این شعار چیست؟ این بدان معناست که جاوا یک گزینه مفید برای کدنویسی بین پلتفرمی  (Cross-platform) است. جاوا توسط یک جامعه قوی و مجموعه‌ای از ابزارها پشتیبانی می‌شود. اگر می‌خواهید روی طراحی و ساختار تمرکز کنید اما نمی‌خواهید زمان زیادی را صرف مدیریت حافظه یا جزئیات سیستم کنید، ممکن است جاوا برای شما زبان مناسبی در بین انواع زبان‌های برنامه نویسی باشد.

جاوا اسکریپت

انواع زبان های برنامه نویسی : جاوا اسکریپت

در میان انواع زبان‌های برنامه نویسی، جاوا اسکریپت محبوب‌ترین آن‌هاست. جاوا اسکریپت در میان توسعه دهندگان حرفه ای، حتی از HTML هم محبوب‌تر است، چرا که این زبان هم برای توسعه frontend و هم برای توسعه backend مفید است. علاوه بر این، جاوا اسکریپت همچنین در حال تبدیل شدن به یک زبان پیشرو برای توسعه اینترنت اشیا (IoT) است. جاوا اسکریپت در کنار HTML و CSS، به عنوان یک فناوری اصلی برای قدرتمند کردن شبکه جهانی در نظر گرفته می‌شود. در واقع، جاوا اسکریپت اغلب به عنوان یک زبان برنامه نویسی Client-side که در یک صفحه HTML نوشته می‌شود، استفاده می‌شود. بنابراین، اگر توسعه وب یکی از شغل‌های مورد علاقه شماست، یادگیری جاوا اسکریپت برایتان ضروری است.

Swift

انواع زبان های برنامه نویسی : سوئیفت

می خواهید برای مک برنامه نویسی کنید؟ در میان انواع زبان‌های برنامه نویسی، گزینه مناسب و ضروری شما Swift است. Swift توسط Apple و به طور خاص برای استفاده در macOS، iOS، watchOS و tvOS توسعه داده شده است. و از آنجایی که Apple مهره بزرگی در عرصه صنعت موبایل است، Switch نیز به بخشی ضروری از Stack اینترنت اشیا تبدیل شده است. Swift توسط منابع تقریباً نامحدود اپل پشتیبانی می‌شود، بنابراین وقتی با این زبان کار می‌کنید، به کتابخانه‌ها و زیرساخت‌هایی دسترسی خواهید داشت که نیازمند تلاش زیادی برای کدنویسی است.

++C

انواع زبان های برنامه نویسی : ++C

C++ که به عنوان نسخه قدرتمندتر زبان C طراحی شده است، از مزایای C استفاده کرده و کلاس هایی را  هم به آن اضافه می‌کند. این زبان Multi-paradigm از برنامه نویسی Procedural ، عمومی و شی گرا به همراه Data Abstraction پشتیبانی می کند. C++ یک زبان سریع در میان انواع زبان‌های برنامه نویسی است و به یک انتخاب محبوب در توسعه اپلیکیشن‌ها، بازی و انیمیشن تبدیل شده است.

#C

انواع زبان های برنامه نویسی : #C

C#  (تلفظ سی شارپ) که از بسیاری جهات شبیه جاوا است، زبانی است که برای توسعه اپلیکیشن در پلتفرم مایکروسافت طراحی شده است. C# بخشی از چارچوب .Net در ویندوز و یک زبان همه منظوره در میان انواع زبان‌های برنامه نویسی است که انعطاف‌پذیر و قدرتمند بوده و یادگیری آن آسان است. این زبان مانند C++، اغلب در توسعه بازی و برنامه استفاده می‌شود. برخلاف C++، C#  به طور خاص به سمت سیستم عامل ویندوز گرایش دارد، که باعث می‌شود به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی همه منظوره کاربرد کمتری داشته باشد.

R

R

اگر آمار و علم داده در برنامه شما برای آینده شغلی‌تان قرار دارد، R را هم در برنامه خود قرار دهید. R که به طور گسترده توسط آماردانان و Data miner ها در ایجاد ابزارهای آماری و تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده می شود، دارای طیف وسیعی از ویژگی‌های متمرکز بر داده است. این ویژگی‌ها شامل Clustering ، Classification و مدل‌سازی غیرخطی است. R در میان انواع زبان‌های برنامه نویسی، به طور کلی برای مواردی مثل تجزیه و تحلیل آماری و مدل سازی پیش بینی استفاده می شود و مخصوصاً طراحی شده است تا به همان اندازه که قدرتمند است، بصری باشد.

Golang

Golang

Golang که بیشتر با نام Go شناخته می شود توسط توسعه دهندگان گوگل ایجاد شده است و بر اساس سینتکس زبان اصلی C است. Go بسیار تخصصی است و در میانانواع زبان‌های برنامه نویسی، زبان دشواری برای شروع برنامه نویسی است. گفته می‌شود کسانی که تجربه برنامه‌نویسی دارند و می‌خواهند مجموعه مهارت‌های خود را گسترش دهند، ممکن است احساس کنند که Go در واقع نسبتاً ساده و سرراست است. این به این دلیل است که Go تنها از 25 کلمه کلیدی استفاده می کند. پروژه‌هایی که شامل شبکه‌های توزیع‌شده، سرویس‌های ابری و سایر فناوری‌های پیچیده هستند ممکن است از Go بهره ببرند.

سایر زبان های برنامه نویسی که باید از وجود آنها آگاه باشید

در حالی که ممکن است زبان های فوق بهترین زبان های برنامه نویسی برای ورود به بازار کار باشند، اما به هیچ وجه تنها زبان‌های موجود نیستند. در واقع و به معنای واقعی کلمه، صدها زبان برنامه نویسی در سراسر جهان در حال استفاده است که همواره در حال توسعه هستند. ما نمی‌گوییم که شما باید به طور عمیق در مورد همه این زبان ها تحقیق کنید، اما فقط برای اینکه بدانید چه چیزی وجود دارد، به اسامی موجود در این لیست 16 موردی توجه کنید.

 1. PHP
 2. TypeScript
 3. Scala
 4. Shell
 5. PowerShell
 6. Perl
 7. Haskell
 8. Kotlin
 9. Visual Basic .NET
 10. SQL
 11. Delphi
 12. MATLAB
 13. Groovy
 14. Lua
 15. Rust
 16. Ruby

برنامه نویس خوب

چیزی که در آخر می‌توان گفت، این است که تمام انواع زبان‌های برنامه نویسی فقط مجموعه‌ای از قوانین خاص هستند که به ما اجازه می‌دهند کامپیوترها را برای انجام وظایف مختلف آموزش دهیم. یک برنامه نویس می‌تواند مطالعه خود را در تمام دوران کاری خود بر تسلط بر یک زبان متمرکز کند، اما برنامه نویسانی که افق دید خود را با یادگیری طیف مختلفی از زبان‌ها گسترش می‌دهند، معمولاً برای مشاغل مهندسی نرم افزار (و زمینه‌های مرتبط) آمادگی بیشتری دارند.

گفته می‌شود که هیچ برنامه نویسی نمی‌تواند بر تمام زبان‌های برنامه نویسی موجود مسلط شود. به همین دلیل مهم است که با گزینه‌هایی که روی میز دارید آشنا شوید. اگر می‌دانید که چه زبان‌هایی در چه شرایطی بهترین عملکرد را دارند و می‌دانید که برای حل چه مسائلی نیاز به برنامه نویسی دارید، انتخاب زبان برنامه نویسی برای شما بسیار آسان‌تر می‌شود.

از این گذشته، دنیای تکنولوژی همواره در حال رشد است و برای کسانی که می‌خواهند جایگاهی در آن داشته باشند، یادگیری برنامه نویسی می‌تواند یک حرکت ارزشمند باشد. فقط به یاد داشته باشید که دیر شروع کردن بهتر از هرگز شروع نکردن است.

منبع: devmountain

Leave feedback about this

 • کیفیت
 • قیمت
 • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X