2 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
بازی

اثرات Gaming Network و پارادوکس‌های آن‌

اثرات Gaming Network و پارادوکس‌های آن‌

قبل از بلاک چین، ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های قابل تغییر در بازی‌های ویدئویی را مدیریت می‌کردند و جایی برای کنترل کاربر باقی نمی‌گذاشتند. در نتیجه، تجارت دارایی‌های درون بازی بسیار نادر بود. و آن دسته از بازی‌هایی که تجارت را آسان‌سازی می‌کردند، واقعاً راه حلی برای مالکیت گنجینه‌هایی که به تازگی توسط کاربران کسب شده بودند، نداشتند.

 عرصه صنعت گیمینگ در دهه 80 تحت سلطه MUD ها، معروف به بازی‌های چند کاربره‌ی سیاهچال بود. علاقه‌مندان به بازی‌های ماجراجویی، روی بازی‌های RPG بلادرنگ چندنفره، افسانه‌های کهن، موجودات فانتزی و گیم‌پلی‌های مکانیکی باقی مانده بودند. آن را با مقداری گیم‌پلی RNG و سناریوهای P2P ترکیب کنید، تا به تصویری بسیار آشنا از متاورسی که امروزه می‌شناسیم برسید. تصویری بسیار آشنا ولی فاقد یک ویژگی فوق‌العاده جذاب. که اقتصاد بلاک‌چین درون بازی باشد.

The Game Chain

از زمان انتشار whitepaper بیت کوین در سال 2008، نوآوری عظیمی در صنعت بلاک چین روی داده است. معرفی اتریوم، قراردادهای هوشمند، DeFi ، DAOs ، NFT ، متاورس و … .

از آن زمان ما شاهد ظهور بازی‌های بلاک چین بوده‌ایم. ظهور CryptoKitties ، EtherBots ، Hashcraft ، رشد Axie Infinity و تولد انجمن‌های بازی مانند YGG ، Merit Circle و GameFi که از این اتفاق می‌توان تحت عنوان تقاطع بازی‌های آنلاین گروهی و امور مالی غیر متمرکز نام برد.

رابطه بین بازی و chain به دارایی‌ها اجازه می‌دهد تا آزادانه در دفتر کل توزیع شده شناور شوند و انتقال آسان بین شرکت‌کنندگان را تسهیل می‌کند. علاوه بر این، توکن‌سازی دارایی، بستر محکمی برای رشد اقتصاد بازار متعادل ایجاد کرده است و ارزش ذاتی دارایی‌ها را در اکوسیستم‌های گیمینگ تقویت می‌کند.

بلاک چین اقتصاد بازی‌های نئوکلاسیک ارگانیک را پرورش می‌دهد و امنیت و ارزش دارایی واقعی را برای بازی فراهم می‌کند، در حالی که خود بازی به کاربرد و پذیرش بلاک چین می‌افزاید.

بازار بازی‌های بلاک چین

علی‌رغم رکود بازار، رویدادهای جهانی و مسائل امنیتی (مانند هک رونین بریج)، سه ماه نخست سال 2022 منعکس‌کننده یک انفجار 2000 درصدی در بازی‌های بلاک‌چین است و تنها در مارس 2022، 1.22 میلیون کیف پول فعال منحصر به فرد (UAW) را جذب کرده است که این شامل 52 درصد از فعالیت این صنعت در طول ماه می‌شود. DappRadar تخمین می‌زند که در سه ماهه اول 2022، 2.5 میلیارد دلار در بازی‌های بلاک چین و زیرساخت‌های مرتبط با آن سرمایه‌گذاری شده است که این اتفاق منجر به این خواهد شد که این صنعت در سال 2022 در مسیر رسیدن به 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری سالانه قرار گیرد.

سرمایه در حال گردش در بازی های بلاک چین

DapRaddar سرمایه‌گذاری سالانه 10 میلیارد دلاری را در بازی‌های بلاک چین و زیرساخت‌های آن تخمین می‌زند.

بازی‌های بلاک چین لحظات هم‌افزایی محسوس را تجربه می‌کنند. بلاک چین و بازی‌های کامپیوتری، یک همزیستی عالی!

با این حال، حتی با پیش‌بینی‌هایی که اکنون درباره اختلال در این روند وجود دارد، زیرساخت‌های بازی بلاک‌چین صرفاً در آغاز یک مسیر طولانی‌تر است. در نتیجه، بازی‌های بلاک‌چین پیش از آن‌که بتوانند تغییر پارادایمی را که انتظار می‌رود در بازار جهانی صنعت گیم ایجاد کنند، چالش‌هایی پیش روی خود دارند.

در ادامه، به مشکلاتی که مقیاس‌پذیری بازی‌های بلاک چین را خنثی می‌کنند، نگاهی می‌اندازیم. مشکلاتی که رویای شیرین همه گیری این اتفاق را به دلیل اثرات شبکه تهدید می‌کنند.

ارزش بازی به کاربرانش بستگی دارد

ارزش ذاتی یک پروژه بازی مستقیماً با تعداد کاربران آن ارتباط دارد. با افزایش تعداد کاربران یک پلتفرم، ارزش برنامه آن افزایش می‌یابد. از این نظر، بازی‌های Web3 در زمینه bootstrapping نسبت به بازی‌های Web2 برتری دارند.

برای پلتفرم‌های Web2 ، راه‌اندازی از نقطه صفر چالش برانگیز است. زیرا هم تعداد کاربران و هم ارزش کاربردی پلتفرم برای آن کاربران پایین است. با توکن‌سازی دارایی‌های معرفی شده توسط بازی‌های Web3 ، تا زمانی که سرمایه‌گذاران و گیمرها ارزش بالقوه یک پروتکل و توکن آن را تشخیص دهند، شرکت‌ها به سمت پلتفرم جذب می‌شوند. زیرا می‌توانند با استفاده از آن توکن‌هایی کسب کنند. در نتیجه، ارزش کاربردی پلتفرم به نوبه خود افزایش می‌یابد.

زمانی که Scaling بر ضد بازی‌های بلاک چین کار می‌کند

با این حال، رشد تعداد کاربران، دقیقاً همان چیزی است که یک پلتفرم جدید برای موفقیت به آن نیاز دارد. این می‌تواند بر علیه بازی‌های ساخته شده بر روی زنجیره‌های لایه 1 مانند اتریوم یا بایننس کار کند. چرا که به دلیل ازدحام بیش از حد، هر چه تعداد کاربران بیشتر شود، ارزش یک کاربر واحد کمتر می‌شود. ما این اتفاق را اثر ضد شبکه می‌نامیم.

اثر ضد شبکه چیست؟

شبکه اختاپوس اثر ضد شبکه را به عنوان مکانیزمی تعریف می‌کند که موجب آن، افزایش کاربران منجر به کاهش ارزش می‌شود. به طور خلاصه، اثرات ضد شبکه به دلیل ازدحام شبکه ایجاد می‌شوند.

در مقایسه با صدها میلیون ترافیک بر اثر افزایش تعداد گیمرهایی که وارد عرصه گیمینگ بلاک چین می‌شوند، اتریوم در تکرار فعلی خود می‌تواند تنها بین 15 تا 30 تراکنش در ثانیه انجام دهد.

با پیشرفت سریع اتریوم، گسترش تراکنش‌های On-chain منجر به اضافه بار می‌شود. کارمزدهای بالا و مختل شدن تراکنش‌ها، بیشترین مزاحمت را برای کاربران ایجاد می‌کند. در نتیجه تراکنش‌های On-chain می‌توانند کند و گران شوند.

در حالی که موج DeFi در سال 2020 و جنون NFT در سال 2021 دید جدیدی در باره مشکلات تراکم در اتریوم ایجاد کرد، توئیت جدید Yuga Labs به طور جامع آن را توضیح داد.

مشکلات اتریوم در شبکه گیمینگ

پس از فروش زمین‌های متاورس توسط افرادی که پشت BAYC قرار داشتند، پلتفرم به دلیل شلوغی شبکه اتریوم از مردم عذرخواهی کرد. برخی از کاربران برای یک تراکنش، تا 5 اتریوم کارمزد پرداخت کردند.

ازدحام شبکه به ویژه برای بازی‌های بلاک چین کشنده است. زیرا تراکنش‌های کوچک و تراکم تعامل اکثرشان بالا است. علاوه بر این، هنگامی که زنجیره عمومی شلوغ می‌شود، احتمالاً گیمرها به نسبت کاربران DeFi بیشتر آسیب می‌بینند. زیرا Play-to-Earners نسبت به قیمت حساس‌تر است.

برای این‌که صنعت بازی‌های بلاک چین پتانسیل خود را اجرایی کند، ابتدا باید مشکل دائمی تراکم شبکه را برطرف کند. با این حال، حتی با رویکرد PoS fast اتریوم، مقیاس‌پذیری همچنان راهی طولانی پیش روی خود دارد.

ما نمی‌خواهیم اتریوم را بکشیم. ما فقط می‌خواهیم از آن استفاده کنیم!

 معمای تراکم منجر به توسعه سایر L1 های سازگار با EVM شده است که به اشتباه، «قاتلین اتریوم» نامیده می‌شوند. طنز این نام‌گذاری در این واقعیت نهفته است که تنها به دلیل ارزش اتریوم است که این فناوری‌ها در مسیر توسعه هستند. به جرأت می‌توان گفت که هیچ کس نمی‌خواهد اتریوم را بکشد. همه می‌خواهند فقط از آن استفاده کنند.

راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه 2 اتریم باعث می‌شود L1 های قاتل اتریوم وارد رقابت شوند. راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه 2، مانند rollup ها، علاقه‌ای به کشتن اتریوم ندارند. بر عکس آن‌ها نیز تلاش می‌کنند با جابجایی محاسبات از زنجیره اصلی، انجام محاسبات و سپس ذخیره proof ها در زنجیره، باعث پیشرفت اتریوم شوند.

اگر راه‌حل‌های لایه 2 را به عنوان یک سری معجون در نظر بگیریم، این معجون‌ها طعم‌های مختلفی دارند و در مراحل متفاوتی از توسعه هستند. وقتی چیزی در بلاک چین خراب می‌شود، نوآوری بیشتری ایجاد خواهد شد.

محدودیت لگوها آیا بازی‌های بلاک چین سرگرم‌کننده هستند؟

برای اکثر سازندگان بازی‌های بلاک‌چین، ساده‌ترین راه، استفاده از قراردادهای هوشمند در یک لایه اپلیکیشن one-size-fits-all بوده است. اگر صرفاً معماری آن‌ها را درنظر بگیریم، قراردادهای هوشمند برای استفاده‌های خیلی خاص عالی هستند. قراردادهای هوشمند، انعطاف‌پذیری ندارند. زیرا همه شرایط قراردادها از پیش تعیین شده هستند. استفاده از ویژگی ترکیب‌پذیری قراردادهای هوشمند که به آن‌ها اجازه می‌دهد مانند لگوها با هم ترکیب شوند، فوق‌العاده آسان است.

با این حال، قراردادهای هوشمند در برنامه‌های غیرمتمرکز پیچیده مانند بازی‌های on-chain موفق عمل نمی‌کنند. از جمله دلایل این اتفاق می‌توان به عدم انعطاف‌پذیری، مجموعه محدود عملیات‌های رمزنگاری، زبان‌های برنامه نویسی نابالغ و مسائل امنیتی اشاره کرد. مخصوصاً این‌که در قراردادهای هوشمند، سه شعار اصلی بلاک چین، که امنیت، مقیاس‌پذیری و تمرکززدایی هستند، نمی‌توانند به طور همزمان بهینه شوند.

به عنوان مثال، برای گارانتی کردن verifiability منطق اپلیکیشن، بلاک چین‌های عمومی معمولاً اجازه نمی‌دهند قراردادهای هوشمند به روشی ساده آپگرید شوند. اساساً پروژه‌هایی که بر پایه قراردادهای هوشمند ساخته شده‌اند، اکثراً از حاکمیت مستقل صرف نظر کرده‌اند.

این ترکیب‌پذیری از نظر تئوری عالی به نظر می‌رسد. اما سیستم‌های پیچیده ساخته شده در dApp های چندگانه، می‌تواند در دوره‌های افزایش استفاده به شدت آسیب‌پذیر باشد. شاید به همین دلیل است که توسعه و مدیریت تجربیات نوآورانه گیم‌پلی، بخش داستانی پیچیده و اقتصاد بازی در تنظیمات متمرکز کار ساده‌تری است.

“Play-to-Earn”

علاوه بر این، در حالی که پدیده “Play-to-Earn” مربوط به GameFi که با استفاده از اهرم DeFi همراه با کسب درآمد و سیستم وام‌دهی است، محبوبیت زیادی کسب کرده، این سوال که آیا یک بازی واقعاً سرگرم‌کننده است یا خیر، معمولاً چندان مطرح نمی‌شود. چرا که محوریت این بازی‌های تمرکز بر کسب درآمد و پتانسیل است.

چه توسعه‌دهندگان بخواهند به کاربران خود تجربیات خارق‌العاده‌تری نسبت به دیگران ارائه دهند و چه نه، همه توسعه‌دهندگان کاربران را می‌خواهند. آن‌ها می‌خواهند مردم با dApp خود تعامل داشته باشند. و حتی من به جرأت می‌توانم بگویم که آن‌ها می‌خواهند اپلیکیشن آن‌ها مورد پسند واقع شود. آن‌ها می‌خواهند اپلیکیشنشان باعث شود که کاربر بگوید: «واو! اوه خدای من! این dApp افسانه‌ای است!»

گیمرهای Play-to-Earn مطمئناً می‌خواهند بیشتر بازی کنند تا درآمد بیشتری کسب کنند. اما این موضوع منجر به این گمانه‌زنی شده است که بازی‌های بلاک چین در واقع بیشتر یک “on-ramp” برای بلاک چین هستند تا مقصدی جذاب برای گیمرها.

راه حل یک زنجیره در هر بازی، ارائه شده توسط شبکه اختاپوس

شبکه اختاپوس معتقد است که راه بهینه برای ساخت یک بازی بلاک چین، استفاده از یک زنجیره کاربردی است. زنجیره‌ای مختص یک بازی. شبکه اختاپوس یک شبکه چندزنجیره‌ای است که Appchain های مبتنی بر Substrate و سازگار با EVM را راه‌اندازی و میزبانی می‌کند.

Appchain یک بلاک چین مستقل است که به طور مستقیم برای مجموعه خاصی از اپلیکیشن‌هایی که به طور سفارشی طراحی شده‌اند، استفاده می‌شود. Substrate از تعداد بی‌شماری ماژول پشتیبانی می‌کند که توسعه‌دهندگان می‌توانند به راحتی آن‌ها را در Appchain خود ادغام کنند. از جمله پالت ماشین مجازی اتریوم، برای ساخت اپلیکیشن‌های سریع و کاربرپسند با کارمزد تراکنش پایین.

بر خلاف قراردادهای هوشمند، یک Appchains سازگار با EVM به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد که برنامه‌های خود را از نظر ساختار حاکمیتی، طراحی اقتصادی و الگوریتم اجماعی، سفارشی‌سازی کنند. این بدان معناست که stack کامل یک Appchain ، از جمله شبکه، پروتکل اجماعی، پیکربندی گره و غیره، همه می‌توانند برای موارد استفاده خاص بهینه‌سازی شوند. و یک Appchain دارای حاکمیتی شخصی است که توسط جامعه خود اداره می‌شود.

اما مزیت قابل توجه یک Appchain برای اپلیکیشن‌های گیمینگ، استفاده انحصاری از قابلیت‌های پردازش زنجیره‌ای است. در این حالت نیازی به رقابت با سایر اپلیکیشن‌ها نیست و کارمزد با با هزینه‌های تراکنش کمترِ یک Appchain بومی پرداخت می‌شود.

ظرفیت پردازش تراکنش اختصاصی Appchain سازگار با EVM شبکه اختاپوس، به آن این امکان را می‌دهد که در هر ثانیه 1000 تراکنش را با finality سریع انجام دهد. بنابراین، بازی‌های بر روی Appchain های اختصاصی، عملکرد بهتری دارند. و می‌توانند ده‌ها میلیون تراکنش را در روز پردازش کنند. تا بدین وسیله، از بازی‌های بلاک چینی پشتیبانی کنند که به میلیون‌ها کاربر در روز، اجازه دسترسی می‌دهند.

بررسی اجمالی EVM Appchain شبکه اختاپوس

ابزارهای اپن سورس مانند Substrate و Cosmos SDK ساخت Appchain را بسیار ساده و مقرون به صرفه کرده‌اند. از اکتبر 2018، زمانی که دکتر گاوین وود در 30 دقیقه یک Appchain را از ابتدا بر روی Substrate ساخت، صدها هزار پروژه رمزنگاری بر روی Substrate ساخته شده است. و انتظار می‌رود پروژه‌های Appchain بیشتری با این شیوه ساخته شوند.

با این حال، گرچه Substrate و Cosmos SDK به طور قابل توجهی هزینه توسعه Appchain را کاهش داده‌اند، bootstrapping  یکAppchain هنوز هم یک کار پیچیده و هزینه‌بر برای توسعه دهندگان است.

شبکه اختاپوس این مشکل مقرون به صرفگی را حل کرده و bootstrapping یک Appchain با ارائه امنیت انعطاف‌پذیر، پشتیبانی زیرساخت و قابلیت تعامل cross-chain را در جامعه‌ای آماده برای درگیر شدن و با مقیاس‌پذیری نامحدود، آسان‌تر کرده است.

امنیت

راه‌اندازی امنیت PoS کار زمان‌بر و پرزحمتی است. به طور معمول چندین سال زمان و چندین میلیون دلار هزینه لازم است تا یک Appchain مستقل، با امنیت درست راه‌اندازی شود. اما Appchain ها در شبکه اختاپوس می‌توانند امنیت خود را به میزان توقع افزایش دهند. این امر هزینه راه‌اندازی یک Appchain را تا 100 برابر کاهش می‌دهد و به Appchain اجازه می‌دهد تا به جای چند سال، در عرض چند ماه راه‌اندازی شود.

زیرساخت

زیرساخت یک مرحله‌ای شبکه اختاپوس یک مجموعه زیرساخت کامل برای Appchain ها فراهم می‌کند. از جمله RPC Gateway، Appchain Explorer، Appchain Indexer و Appchain Archiver. هنگامی که یک Appchain بوت می‌شود، توسعه‌دهندگان فقط باید پیکربندی front-end را به‌روز کنند و سپس Appchain آماده خدمات‌رسانی به end-user ها است.

قابلیت تعامل

Appchain های شبکه اختاپوس از قابلیت تعامل out-of-box لذت می‌برند. Appchain های موجود در شبکه اختاپوس با اتریوم، NEAR و هر بلاک چین فعال Substrate IBC مانند Polkadot و Cosmos قابل تعامل هستند.

جامعه ( Community )

شبکه اختاپوس به عنوان یک جامعه متا برای ایجاد جوامع گیمینگ عمل می‌کند. یک نقطه کانونی در اکوسیستم پروتکل NEAR که در آن تیم‌های بازی Web3.0 می‌توانند شایستگی پلتفرم‌های خود را برای جذب حامیان مختلف مانند بازیکنان، سرمایه‌گذاران، Delegator ها و شرکت‌کنندگان در بازار نشان دهند. که این از اثرات هیجان انگیز شبکه است.

مقیاس‌پذیری

ساخت Octopus Relay ، که مکانیزم اجاره امنیت را اجرا می‌کند، بر اساس پروتکل NEAR است. پروتکل NEAR دارای مقیاس‌پذیری نامحدود بر اساس اشتراک‌گذاری است. که می‌تواند صدها یا هزاران شبکه و دارایی فراتر از لایه 1 اتریوم را در خود جای دهد. بنابراین NEAR به یکی از مهم‌ترین hub های اینترنت بلاک چین امروزی تبدیل شود.

 با منابع و پشتیبانی کل اکوسیستم، NEAR به سرعت به عنوان یک مرکز اقتصاد غیرمتمرکز در حال ظهور است. Appchain های شبکه اختاپوس این مزیت را دارند که به عنوان اقتصادهای غیرمتمرکز مستقل، و بدون تکیه بر صرافی‌های متمرکز تولید شوند. و می‌توانند از همان ابتدا با پروتکل‌های DeFi در NEAR روابط نزدیکی برقرار کنند.

Appchain های EVM در برابر قاتلین اتریوم و راه‌حل‌های لایه 2

Appchain شبکه اختاپوس با ساده‌سازی فرآیند استقرار برنامه‌های غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم در زیر لایه Appchain ، جایگزینی در دسترس‌تر و ارزان‌تر برای حل پارادوکس مقیاس‌پذیری اتریوم برای بازی‌های بلاک چین، نسبت به استراتژی‌های فعلی لایه 2 و قاتلین اتریوم لایه 1 ارائه می‌کند.

این Appchain های سازگار با EVM در شبکه اختاپوس، بهترین‌های هر دو جهان را برای بازی‌سازان نوید می‌دهند! از جمله مزایای آن‌ها می‌توان به مقیاس‌پذیری و حاکمیت و انعطاف‌پذیری استقرار در یک بلاک چین مستقل همراه با مزیت انتقال قراردادهای هوشمند EVM اشاره کرد. بنابراین، توسعه دهندگان نیازی به کدنویسی scratch ندارند.

توسعه دهندگان می‌توانند پروژه‌های اپن سورس را در اکوسیستم EVM بسازند و در عین حال، از یک Substrate یکپارچه برای توسعه در یک stack فناوری که به طور یکپارچه انباشته شده است، لذت ببرند. و به یک اکوسیستم گسترده و قابل تعامل و با دسترسی آسان به کلکسیون NEAR از DeFi و dApp ها دسترسی پیدا کنند.

برای کاربران، مزایای یک Appchain سازگار با EVM شامل مشارکت در یک multichain ، اکوسیستم سازگار، کارمزد کمتر، تسویه سریع‌تر، فرمت‌های آدرس یکسان و فرآیند عملیاتی آسان‌تر است. که این‌ها در ادامه بنیان‌هایی برای تجربه بهتر از گیم خواهند شد.

پایان بازی

با وجود موج هیجان شدید حول محور بازی‌های بلاک چین، این فناوری هنوز نوپا است. پشت همه هیاهوی GameFi یک پرسش اساسی نهفته است. آیا طراحی بازی بدون سطح سودآوری فعلی، به اندازه‌ای جالب هست که آن بازی ارزش پلی دادن را داشته باشد؟

شبکه اختاپوس بر این باور است که پس از رفع موانع موجود در هسته زیرساخت بازی بلاک چین، این انقلاب گیمینگ اجتناب ناپذیر است. با رفع مشکلات امنیتی، مقیاس‌پذیری، سفارشی‌سازی و ارتقا Appchain ها، موج نوآوری جدیدی برای بازی‌های بلاک چین به وجود می‌آید و تجربه بازی غنی‌تری از طریق مکانیزم‌های پیچیده‌تر ایجاد می‌شود. رشد ظرفیت اقتصادی درون این بازی‌ها، قدرت بیشتر برای سازندگان و شادی بیشتر برای گیمرها را به ارمغان می‌آورد!منبع: HackerNoon    نویسنده: شبکه اختاپوس

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X