6 مهر 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
مالی

10 پیش‌بینی درباره آینده سرمایه گذاری در جهان

آینده سرمایه گذاری و امور مالی

صنعت سرمایه گذاری و امور مالی برای مدتی طولانی بخش بزرگی از اقتصاد جهانی بوده است. این صنعت یکی از ضروری‌ترین و تأثیرگذارترین صنایع در جهان است. با پیشرفت تکنولوژی و جهانی شدن، اهمیت سرمایه گذاری افزایش یافته و پیچیده‌تر شده است.

این صنعت تحت فشار تغییرات تکنولوژیکی، اصلاحات نظارتی و جابجایی قدرت بین غول‌های اقتصاد جهانی قرار دارد. ولی با وجود این چالش‌ها، آینده صنعت سرمایه گذاری روشن به نظر می‌رسد. این صنعت در حال تطبیق و تکامل است و فرصت‌هایی برای کسانی که مایل به استفاده از آن‌ها هستند، وجود دارد.

در این مقاله ما ده پیش‌بینی در مورد آینده این صنعت انجام داده‌ایم.

پیش بینی 1 : تکنولوژی، سرمایه گذاری را متحول خواهد کرد.

امروزه تکنولوژی در حال ایجاد تغییر در شیوه‌های سرمایه گذاری است و به نظر می‌رسد که این تغییرات، سرعت خواهند گرفت. در گذشته، معاملات کند و دست و پا گیر بودند. اما امروزه ما می‌توانیم با حداقل هزینه، در یک آن امور مالی خود را انجام دهیم . نوآوری‌هایی مانند بلاک چین و پرداخت‌های موبایلی، این‌جا هستند که بمانند. با حرکت همراه با تکنولوژی، امور مالی کارآمدتر و آسان‌تر می‌شود.

خدمات مالی با سرعت بیشتری ارائه می‌شوند و محصولات و خدمات جدیدی برای پاسخ‌گویی به نیازهای دنیای دیجیتال ایجاد خواهند شد. تکنولوژی نقش مهمی در صنعت سرمایه گذاری دارد. از انجام دادن امور بانکی با موبایل گرفته تا امور مالی خودکار، همه مواردی هستند که انجام دادن امور مالی را برای ما آسان‌تر و در دسترس‌تر می‌کنند. بنابراین، می‌توان انتظار داشت که در سال‌های آینده، شاهد استفاده بیشتری از تکنولوژی در این صنعت باشیم.

پیش‌بینی 2 : اتوماسیون افزایش خواهد یافت.

تکنولوژی هر روز پیچیده‌تر می‌شود و بسیاری از وظایفی که قبل‌تر انسان‌ها انجام می‌دادند را در دست می‌گیرد. در حوزه صنایع مالی، این وظایف شامل پردازش تراکنش‌ها، مدیریت سرمایه ‌گذاری و خدمات رسانی به مشتریان است.

همان‌طور که تکنولوژی پیشرفت می‌کند و استفاده از آن ارزان‌تر می‌شود، این احتمال وجود دارد که مشاغل بیشتری در حوزه مالی حذف شوند و ماشین و هوش مصنوعی آن کارها را انجام دهد.

پیش‌بینی 3 : رقابت بیشتری در سرمایه گذاری ایجاد می‌شود.

صنعت سرمایه گذاری رقابتی‌تر خواهد شد. مؤسسات مالی سنتی با رقابت فزاینده‌ای از سوی استارت آپ‌ها و وام‌دهندگان fintech مواجه هستند. این احتمالاً منجر به نوآوری بیشتر و محصولات و خدمات بهتر برای مصرف‌کنندگان خواهد شد.

این صنعت با چالش‌های زیادی مواجه است، اما فرصت‌هایی نیز وجود دارند. کسانی که تغییر را بپذیرند، در سال‌های آینده شانس بالایی برای موفقیت خواهند داشت.

پیش‌بینی 4 : مقررات بیشتری در سرمایه گذاری تدوین خواهد شد.

بحران مالی جهانی در سال 2008، منجر به ظهور موجی از اصلاحات نظارتی شد و صنعت سرمایه گذاری هنوز هم اثرات آن را احساس می‌کند. تنظیم‌کننده‌ها و سیاست‌گذاران اکنون بر جلوگیری از شکل‌گیری یک بحران دیگر متمرکز شده‌اند. آن‌ها توجه بیشتری به فعالیت مؤسسات مالی دارند و این بررسی شدیدتر، منجر به وضع قوانین و مقررات بیشتری برای این صنعت خواهد شد.

پیش‌بینی 5 : کسب و کارها از شفافیت بیشتر حمایت خواهند کرد.

هر روز تمایل صنعت سرمایه گذاری به شفافیت بیشتر می‌شود. مؤسسات مالی باید اطلاعات بیشتری در مورد محصولات و خدمات خود ارائه دهند. صنعت مالی متهم به بی‌احتیاطی و مسئولیت‌ناپذیری است. و به جای تمرکز بر ثبات بلندمدت، به سود کوتاه مدت متمرکز شده است.

این فرهنگ یکی از عواملی است که منجر به بحران مالی جهانی شد و این خطر وجود دارد که در آینده، بحران دیگری ایجاد کند. این امر می‌تواند منجر به وضع مقررات بیشتری شود که به چشم‌انداز صنعت آسیب بیشتری می‌رساند.

پیش‌بینی 6 : اقتصادهای نوظهور صنعت سرمایه گذاری رشد خواهند کرد.

ظهور BRIC و دیگر اقتصادهای نوظهور، چشم انداز صنعت سرمایه گذاری را تغییر خواهد داد. پیش از این، ایالات متحده، قدرت برتر در اقتصاد جهانی بوده است، اما این وضعیت در حال تغییر است. زیرا چین و سایر اقتصادهای نوظهور هر روز قدرتمندتر می‌شوند. این کشورها تأثیر زیادی بر این صنعت خواهند داشت. برای مثال، چین در حال حاضر بزرگترین بازار جهان برای تجارت ارز را در اختیار دارد که این بازارها هر روز گسترده‌تر نیز می‌شوند.

پیش‌بینی 7 : فشار برای پایداری محیط زیستی بیشتر می‌شود.

صنعت سرمایه گذاری برای رسیدگی به معضل پایداری تحت فشار است. سرمایه گذاران علاقه‌مند به سرمایه گذاری در شرکت‌هایی هستند که برای محیط زیست و جامعه نیز مفید باشند. این شرکت ها باید راه‌هایی برای تأمین مالی به منظور گذار به اقتصاد موسوم به «کم کربن» بیابند. زیرا رسیدگی به مسئله گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی، ضروری‌تر شده است.

پیش‌بینی 8 : نابرابری افزایش خواهد یافت.

صنعت سرمایه گذاری به دلیل کمک به افزایش نابرابری و اختلاف طبقاتی، مورد انتقاد قرار گرفته است.

 مشکل نابرابری در صنعت سرمایه گذاری، هر روز بزرگتر می‌شود. به طوری که اقلیتی از ثروتمندان، مقدار زیادی از سرمایه را در اختیار دارند. درآمدهای بالای بانکداران و معامله‌گران، این صنعت را به یک صنعت منفور تبدیل کرده است. در آینده، متخصصان این عرصه، باید راهی برای رسیدگی به این موضوع پیدا کنند.

به طور مثال، آن‌ها می‌توانند بخشی از سود خود را برای اهداف اجتماعی هزینه کنند، یا محصولات و خدمات جدیدی ابداع کنند که به کاهش شکاف طبقاتی بین ثروتمندان و فقرا کمک کند.

پیش‌بینی 9 : محصولات جدیدی متولد خواهد شد.

صنعت سرمایه گذاری همواره در حال تغییر و تحول است و بالتبع محصولات و خدمات جدیدی ایجاد می‌شوند.

در سال‌های اخیر، صنایع سرمایه گذاری آلترناتیو مانند وام‌دهی همتا به همتا و تأمین مالی جمعی رشد زیادی داشته‌اند. مثال زیر نمونه‌ای از چگونگی تغییر در این صنعت و سازگاری با فرصت‌های جدید است:

«هیچ‌کس ظهور NFT را پیش‌بینی نکرد».

پیش‌بینی 10 : حباب سرمایه گذاری منفجر خواهد شد.

همچنین نگرانی‌هایی بر این اساس وجود دارد که ممکن است صنعت سرمایه گذاری به سمت شکل دادن به حباب دیگری پیش برود.

این به این دلیل است که در سال‌های اخیر، پول زیادی به بازارهای مالی سرازیر شده است. زیرا سرمایه گذاران به دنبال کسب درآمد از افزایش قیمت دارایی‌هایشان هستند. اگر قیمت دارایی‌ها افت کند، این می‌تواند مشکلات بزرگی در کل اقتصاد به وجود بیاورد.

بنابراین، آینده صنعت مالی چگونه خواهد بود؟

خواهیم دید که در چند سال آینده، اوضاع به چه شکل تغییر خواهد کرد. اما پر واضح است که صنعت سرمایه گذاری، همچنان نقشی حیاتی در زندگی ما ایفا خواهد کرد.

منبع: hackernoon   نویسنده: ماکسیمیلیانو کونتیری

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X