7 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
ارز دیجیتال

آیا سقوط بیت کوین برای سرمایه‌گذاران خوب است؟

آیا سقوط بیت کوین برای سرمایه‌گذاران خوب است؟

در ژوئن سال 2022، بازار رمزارز شاهد یکی از بزرگترین سقوط‌های تاریخ خود بود. بیت کوین و تقریباً هر ارز دیجیتال دیگری پایین‌ترین قیمت خود را در یک سال گذشته تجربه کرد و این امر منجر به وحشت زیادی در بازار شد. با این حال، برخی افراد معتقدند که این سقوط، ممکن است در آینده به نفع سرمایه‌گذاران تمام شود.

دلیل این سقوط چه بود؟

قبل از این که به این موضوع بپردازم که سقوط فعلی، چگونه ممکن است به سرمایه‌گذاران کمک کند، بیایید در وهله اول نگاهی به چرایی این سقوط بیندازیم. در سال 2022، تورم در ایالات متحده آمریکا به بالاترین سطح خود در دهه‌های اخیر رسید. و این تورم با حمله روسیه به اوکراین بدتر هم شد. در پی این اتفاق، فدرال رزرو ایالات متحده تصمیم گرفت تا نرخ بهره را 0.5 درصد افزایش دهد. که این بزرگترین افزایش بهره‌ای است که ایالات متحده در 2 دو دهه اخیر شاهد آن بوده است.

این اتفاق تأثیر مخربی بر ارزهای دیجیتال، از جمله بیت کوین گذاشت. نرخ‌های بهره بالاتر باعث می‌شود که مردم در دارایی‌های بی‌ثباتی مثل رمزارز کمتر سرمایه‌گذاری کنند. به همین دلیل، سرمایه‌گذاران زیادی با حداکثر سرعت ممکن، شروع به فروش کردند.

افت قیمت بیت کوین بر روی نمودار

در نتیجه، کل بازار رمزارز سقوط کرد. بیت کوین، اتریوم و بایننس همگی 40 درصد از ارزش خود را از دست دادند. سایر ارزهای دیجیتال آن‌قدر خوش‌شانس نبودند و چنان به فنا رفتند که به‌کلی از لیست صرافی‌های ارزهای دیجیتال خارج شدند. بیت کوین در اوج خود در آپریل 2022، حدود 41.000 دلار قیمت داشت، اما مدت کوتاهی پس از اعلام افزایش نرخ بهره در ماه می، قیمت بیت کوین به حدود 28.000 دلار سقوط کرد.

بدیهی است که هر کسی که حتی 1 دلار در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده بود، نگران شد. سقوطی مثل این حتی در بدترین دوران‌ها نیز بی‌سابقه بوده است.

سقوط LUNA ، بسیار بدتر از سقوط بیت کوین

با این حال، بدترین باخت را بیت کوین نداد. من قصد دارم LUNA را مثال بزنم که قبل از سقوط، از نظر ارزش بازار یکی از 5 ارز دیجیتال برتر جهان به شمار می‌رفت. LUNA در ابتدای می 2022، حدود 80 دلارمعامله می‌شد. اما آیا می‌خواهید بدانید که قیمت آن پس از افزایش نرخ بهره چقدر شد؟

سقوط LUNA بدتر از سقوط بیت کوین

کمتر از 1 سنت. LUNA در عرض چند روز 99.99 درصد از ارزش خود را از دست داد و از هر صرافی رمزارز که فکرش را بکنید حذف شد. هنگامی که سقوط بیت کوین را با سقوط LUNA مقایسه می‌کتیم، این سقوط چندان هم ویران‌کننده به نظر نمی‌رسد.

اما با این حال، من شنیده‌ام که بسیاری از مردم می‌گویند بیت کوین هم به زودی سقوطی مانند LUNA را تجربه می‌کند و تنها دلیلی که تا الان سقوط نکرده، این است که بسیار بزرگ‌تر است. اما این درست نیست. اگر این‌طور بود، حداقل تا الان باید شاهد کاهش ارزش بیت کوین به صفر دلار بودیم.

ما دیدیم که بیت کوین به قیمت قطعی پایین 28.000 دلار رسید، اما پس از این افت قیمت، شروع به افزایش قیمت کرد و به 29، 30 و حتی 31 هزار دلار رسید و سپس ناگهان به 18.000 دلار سقوط کرد. این اصلاً خوب نیست، اما نشان می‌دهد که بیت کوین در خطر فوری برای حذف از بازار قرار ندارد.

این سقوط دائمی نیست

دلیلش این است که بیت کوین در حال یک سقوط دائمی نیست. به دلیل شوک اولیه بر اثر افزایش نرخ بهره، قیمتش کاهش یافت، اما حداقل بیش از این سقوط نکرد. در حال حاضر، شانس زیادی وجود دارد که بیت کوین به جای کاهش قیمت، دچار رشد قیمت شود. قیمت پایین بیت کوین نیز در حال حاضر برای سرمایه گذاران بسیار جذاب است.

سرمایه‌گذاران می‌دانند که بیت‌کوین با حجم مناسب تبلیغاتی که در اطراف خود دارد، می‌تواند به چه قیمت‌هایی برسد، و می‌خواهند قبل از این‌که خیلی دیر شود، از این قیمت‌های پایین سرمایه‌گذاری کنند.

تاریخچه سقوط بیت کوین

همچنین، اگر چه سقوط بیت کوین بسیار بد بود، اما اگر از زاویه دیگری به آن نگاه کنیم، خیلی هم بد نبود. برای این که بهتر توضیح دهم، باید به سال 2021 برگردیم. بیت کوین برای اولین بار در مارس 2021 به قیمت بیش از 60.000 دلار رسید. بیت کوین در آن نقطه زمانی، غیر قابل توقف به نظر می‌رسید، اما در ماه می، ایلان ماسک اعلام کرد که دیگر در پلتفرم‌های خود از بیت کوین پشتیبانی نخواهد کرد و این باعث یک واکنش زنجیره‌ای و در نهایت منجر به سقوط گسترده در کل بازار رمزارز شد.

در ماه می همان سال، قیمت بیت کوین در کمترین حد خود به حدود 29.000 دلار رسید. با این حال، یک بیانیه از ایلان ماسک، واقعاً بیشتر از افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، ارزش ندارد. در واقع بسیاری از مردم انتظار داشتند که این اعلامیه، به معنای واقعی کلمه بیت کوین را نابود کند. زیرا اتفاق بسیار بزرگتری بود.

تاریخچه سقوط بیت کوین

اما این‌طور نبود. در سقوط 2021، بیت کوین در عرض چند روز از 58 هزار دلار به 31 هزار دلار رسید. اگر بخواهیم مقایسه کنیم، باید بگوییم که در سقوط 2022، بیت کوین از 41 هزار دلار به 28 هزار دلار سقوط کرد. این سقوط در مقایسه با سقوط قبلی بسیار کوچکتر است. این واقعیت که با وجود همه تنش‌ها و استرس‌ها در این بازار، بیت کوین هنوز توانسته ارزش خود را حفظ کند، نشان می‌دهد که بسیاری از سرمایه‌گذاران هنوز به بیت کوین اعتقاد دارند. بنابراین، اگر بخواهیم مثال سقوط 2021 را در نظر بگیریم، بهتر است بررسی کنیم که بعد از آن سقوط چه اتفاقی افتاد؟

فراز و نشیب بازار

خب. ارزش بیت کوین تا اواسط جولای کمتر و کمتر شد. این چیزی است که امروز نمی‌بینیم. چرا که حدود یک هفته پس از سقوط، بیت کوین هر روز بهبود‌هایی جزئی را تجربه می‌کند.

با این حال، پس از اواسط جولای، قیمت بیت کوین به طور ناگهانی افزایش یافت. در بقیه سال، بیت کوین شاهد فراز و نشیب‌های زیادی بود، اما در نوامبر سال 2021، قیمت آن به بالاترین حد خود، یعنی بیش از 67 هزار دلار رسید، اوج پس از سقوط اتفاق افتاد. و این در حالی است که هیچ اتفاق مهمی رخ نداده بود که تغییرات در پی آن رخ دهد. ایلان ماسک هنوز هم بر سر موضع قبلی خود قرار داشت و به نظر نمی‌رسید که به این زودی رویه خود را تغییر دهد.

چرا سقوط بیت کوین دائمی نیست؟

بنابراین، چه چیزی باعث شد که بیت کوین چنین اوج بگیرد؟ هیچ چیز. آن‌چه که واقعاً اتفاق افتاد این بود که مردم از شوک اولیه رد شدند. آن‌ها دیگر به این چیزها اهمیت نمی‌دادند.

در عصر اینترنت، مردم حافظه‌ای به اندازه یک ماهی دارند. حتی اگر دلیلی پشت سقوط وجود داشت، مردم به سرعت آن را فراموش کردند و تنها بعد از چند ماه، دوباره شروع به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال کردند. سرمایه‌گذاران بیشتر و بیشتری در اواخر همان سال ظهور کردند. و این علی‌رغم تمام مشکلاتی بود که بازار رمز ارز با آن مواجه بود.

اما چه کسانی از این فراز و نشیب بیشترین سود را بردند؟ افرادی که در بدترین شرایط خود روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کردند. از این گذشته، بیت کوین نه تنها توانست کمر راست کند، بلکه بیش از دو برابر سود نیز برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آورد. این اتفاق واقعاً رخ داد و درس بسیاری خوبی برای ما شد که بدانیم در ماه‌های آینده، چه انتظاراتی از بیت کوین داشته باشیم.

دلایل سقوط LUNA و مقایسه با بیت کوین

همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردم، سقوط فعلی بیت کوین به اندازه قبلی جدی نیست. دلیل این همه وحشت در بازار، در درجه اول به خاطر LUNA است. اما درک این نکته مهم است که بدانیم LUNA و بیت کوین دو ارز دیجیتال کاملاً متفاوت هستند.

LUNA سقوط کرد زیرا Terra قادر به حفظ ارتباط خود با USD نبود. بیت کوین به هیچ چیز متصل نیست. و هنوز هم یکی از غیرمتمرکزترین دارایی‌هایی است که هر کسی می‌تواند روی آن سرمایه‌گذاری کند. بدیهی است که سقوط LUNA ، باعث یک بی‌اعتمادی جهانی به قیمت سایر ارزهای دیجیتال، از جمله بیت کوین می‌شود. اما تا ابد همین‌گونه نخواهد ماند.

به همین دلیل است که به نظر من، بیت کوین قرار است در ماه‌های آینده، یک بازگشت بزرگ را تجربه کند. درست مانند آن‌چه که در سال 2021، پس از جدایی ایلان ماسک از ارزهای دیجیتال اتفاق افتاد. مردم در نهایت از افزایش نرخ بهره و سقوط LUNA در سال 2022 عبور خواهند کرد. هر وقت که این اتفاق افتاد، می‌توانید مطمئن باشید که بیت کوین نیز شاهد افزایش قیمت خواهد شد.

احتمال افزایش قیمت در کوتاه مدت

اما دلیل دیگری وجود دارد که در پی آن، ممکن است بیت کوین در مدت کوتاهی افزایش قیمت پیدا کند. همان‌طور که بسیاری از بحث و جدل‌ها دائمی نیست، نرخ بهره نیز دائمی نیست. این سطح تورم، ناشی از برخی رویدادهای عجیب مانند حمله روسیه به اوکراین است. در نهایت، بازارهای جهانی به ثبات می‌رسند، قیمت‌ها پایین می‌آید و نرخ بهره نیز کاهش پیدا می‌کند.

این من را به دلیل بزرگ دیگری می‌رساند که چرا ممکن است قیمت بیت کوین بالا برود. و آن نرخ بهره پایین، در آینده است. در نهایت قرار است این اتفاق بیفتد. این تقریباً تضمین‌شده است. هیچ راهی وجود ندارد که اقتصاد ایالات متحده، بتواند چنین نرخ بهره بالایی را برای مدت زمان طولانی تحمل کند. سرمایه‌گذاران هر زمان که احساس کنند قرار است نرخ‌های بهره دوباره کاهش پیدا کند، حواسشان جمع می‌شود و زمانی که این اتفاق در نهایت رخ بدهد، تا آخرین دلار خود را خرج خرید بیت کوین می‌کنند.

در این مرحله، بیت کوین خود را به عنوان یک سرمایه‌گذاری که می‌تواند در بدترین مواقع صفر نشود، ثابت خواهد کرد. این اتفاق باعث بهبود شهرت آن به عنوان یک سرمایه‌گذاری می‌شود. حتی اگر روزی برسد که بیت کوین، به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال، جای خود را به اتریوم (یا هر ارز دیجیتال دیگری) بدهد.

نتیجه‌گیری

این گونه به نظر می‌رسد که بیت کوین تا مدت‌های طولانی، به عنوان برترین ارز دیجیتال جایگاه خود را حفظ می‌کند، اما هیچ چیز قطعی نیست. بنابراین، ما فقط باید منتظر باشیم تا ببینیم در چند ماه آینده چه اتفاقاتی می‌افتد.

منبع: HackerNoon    نویسنده: الناز صراف

Leave feedback about this

  • کیفیت
  • قیمت
  • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X