6 اسفند 1402
تهران، خیابان آزادی، تقاطع قریب
هوش مصنوعی GPT
بلاک چین

آموزش خرید و فروش NFT برای مبتدیان

آموزش خرید و فروش NFT برای مبتدیان
با برگذاری یک مینی دوره رایگان موافقید؟
برای ثبت نام در مینی دوره رایگان فرم زیر رو پر کنید.

توکن‌های غیر قابل تعویض (NFTs) دارایی‌های دیجیتال محبوبی هستند که از طریق بلاک‌چین توکن‌سازی شده‌اند. این توکن‌ها راهی عالی برای افزایش درآمد یا تنوع بخشیدن به سبد سرمایه‌گذاری شما هستند، اما مسیر تجارت NFT ها همیشه هموار نیست و نمی‌توان آن‌ها را به عنوان راهی برای یک شبه ثروتمند شدن در نظر گرفت. از آن‌جایی که NFT ها نوعی از دارایی‌های دیجیتال هستند، این احتمال وجود دارد که ارزش NFT شما با نوسانات شدیدی روبرو شود. به این ترتیب، آموزش خرید و فروش NFT برای علاقه‌مندان به این دارایی‌ها امری بسیار مهم است. چرا که جلوگیری از ضرر در این بازار، نیاز به تحقیقات کامل دارد.

نحوه خرید و فروش NFT

هنگامی که صحبت از ترید NFT یا سایر دارایی‌های کریپتو می‌شود، آموزش خرید و فروش NFT و سایر این دارایی‌ها نقشی کلیدی دارد. صرافی‌های کریپتو پلتفرم‌هایی هستند که می‌توانید دارایی‌های دیجیتالی خود از جمله NFT را در آن‌ها خرید و فروش کنید. جالب این‌جاست که همه صرافی‌ها دارای بازار NFT نیستند. بنابراین، هنگامی که به دنبال مکانی برای خرید و فروش NFT هستید، به دنبال صرافی‌ها و کیف پول‌هایی باشید که بازار داشته باشند.

برای شروع آموزش خرید و فروش NFT ، چند مرحله کلیدی وجود دارد:

مرحله 1: ثبت نام در یک صرافی یا کیف پول

صرافی یا بازار کریپتو جایی است که شما برای انجام معاملات NFT ، با خریداران و فروشندگان تعامل خواهید داشت. کیف پول‌های دیجیتال جایی هستند که دارایی‌ها در آن ذخیره می‌شوند. برای سادگی کار خود، می‌توانید از کیف پول‌های صرافی‌ها استفاده کنید. زیرا برخی از آن‌ها دارای API بازار Opensea هستند.

پس از این که صرافی مورد نظر خود را انتخاب کردید، می‌توانید در آن ثبت نام کنید و تمام مدارک لازم برای فرآیند تأیید مشتری (KYC) را به آن ارائه دهید. مشروط بر این‌که آن پلتفرم متمرکز باشد. صرافی‌های غیرمتمرکز نیازی به تکمیل این تأییدیه ندارند. تنها چیزی که لازم است، ایجاد یک حساب کاربری و مراقبت از Recovery Phrase است.

مرحله 2: آموزش خرید و فروش NFT را بگذرانید و خود را آماده کنید

پس از ثبت نام و ساختن اکانت، می‌توانید NFT های مد نظر خود را خریداری کنید. با این حال، قبل از این باید بدانید که NFT ها را می‌توان در ازای یک ارز دیجیتال مانند ETH خریداری کرد یا آن‌ها را با یک NFT دیگر مبادله کرد. توصیه می‌شود قبل از خرید بررسی کنید که صرافی از چه جفت‌هایی پشتیبانی می‌کند.

مرحله 3: در بازار خود به ترید NFT بپردازید

پس از ثبت نام و اطمینان از داشتن پول کافی برای معامله در بازار NFT یا ارزهای دیجیتال، می‌توانید وارد بازار شده و خرید و فروش را شروع کنید. می‌توانید لیست‌ها را مرور کنید و یا نام دقیق NFT مورد نظرتان را جستجو نمایید. پس از خرید NFT ، می‌توانید آن را در کیف پول دلخواه خود ذخیره کنید.

بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال

کمپانیکارمزد تراکنشارزهای پشتیبانی‌شوندهحداقل سپرده یا خریدمحدودیت ترید
Kraken0.00% تا 0.26%+1851 دلارخیر
Coinbase0.00% تا 0.60%+2002 دلاربله
Crypto.com0.00% تا 0.075%+2501 دلاربله

آن‌چه برای باز کردن یک حساب معاملاتی ارز دیجیتال نیاز دارید

برای افتتاح حساب در صرافی‌های ارز دیجیتال، شرایط خاصی وجود دارد. بیایید نگاهی به آن‌ها بیندازیم.

اطلاعات شخصی

اطلاعات شخصی و اسناد مورد نیاز برای تکمیل فرآیند آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال در مرحله افتتاح حساب، شامل موارد زیر است:

 • نام کامل و آدرس ایمیل
 • شناسه صادر شده توسط دولت، مانند کد ملی یا کد پاسپورت
 • اثبات آدرس، مانند قبوض آب و برق
 • شماره تأمین اجتماعی
 • سایر موارد متغیر که صرافی‌ها برای تأیید KYC از شما می‌خواهند

حداقل سپرده

در صنعت کریپتو، هر صرافی دارای انواع مختلفی از سپرده‌هاست که کاربران برای تکمیل اولین معامله خود، باید حساب خود را به وسیله آن‌ها تأمین کنند. برای مثال، Coinbase و Binance از کاربران خود می‌خواهند که برای تکمیل اولین معامله خود، به ترتیب حداقل 50 و 10 دلار واریز کنند.

انواع صرافی‌های ارز دیجیتال برای آموزش خرید و فروش NFT

صرافی‌های متمرکز

صرافی‌های متمرکز (CEX) پلتفرم‌های حضانتی (Custodial) هستند که به کاربران اجازه می‌دهند دارایی‌های کریپتو و NFT خود را با خیال راحت مبادله کنند. این مبادلات امن هستند، اما private key کاربر را در اختیار می‌گیرند.

تنها مقاماتی که این مبادلات را کنترل می‌کنند، حق تصمیم‌گیری در مورد پلتفرم را دارند. این صرافی‌ها دارای نقدینگی پایدار هستند، زیرا می‌توانند با پلتفرم‌هایی که نقدینگی آن‌ها را تأمین می‌کنند، شریک شوند.

صرافی‌های غیرمتمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) پلتفرم‌هایی هستند که private key کاربران را منحصراً به خودشان می‌دهند و برای اتخاذ تصمیمات کلیدی در مورد پلتفرم، به رضایت جامعه کاربری خود نیاز دارند.

پلتفرم‌های غیر متمرکز از این نظر در آموزش خرید و فروش NFT کلیدی هستند که نیاز به اشخاص ثالث را از بین می‌برند و معاملات را ارزان‌تر از صرافی‌های متمرکز ارائه می‌دهند. با این حال، در صورتی که کاربران recovery phrase خود را گم کنند، در خطر از دست دادن دسترسی به حساب خود هستند.

صرافی‌های هیبریدی

صرافی‌های هیبریدی امروزه بسیار محبوب شده‌اند. این صرافی‌ها ویژگی‌های صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز را با هم ترکیب می‌کنند و به کاربران این امکان را می‌دهند که به صورت یکپارچه، با ارزهای دیجیتال معامله کنند.

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و سایر عرضه‌های اولیه کوین (ICO) بسیار پرریسک و سوداگرانه است و بازارهای آن‌ها ممکن است به شدت دستخوش نوسان شوند. قبل از هر گونه تصمیم‌گیری مالی، با یک متخصص واجد شرایط آموزش خرید و فروش NFT یا سایر دارایی‌های دیجیتال مشورت کنید.

فاکتورهایی که باید هنگام افتتاح حساب معاملاتی در آموزش خرید و فروش NFT در نظر گرفت

فاکتورهایی که در هنگام افتتاح حساب باید در نظر گرفته شوند، در این مقاله از نظر میزان اهمیت به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌شوند:

فاکتورهای اولیه آموزش خرید و فروش NFT در مرحله افتتاح حساب

 • امنیت: با فعالیت‌هایی که امروزه کلاهبرداران انجام می‌دهند، صرافی‌هایی حجم معاملات بیشتری دارند که از معماری امنیتی خود دائماً محافظت و آن را به‌روز می‌کنند. هنگام افتتاح حساب، باید بررسی کنید که آیا پلتفرم دارای تأیید چندلایه برای برداشت و احراز هویت دو مرحله‌ای هست یا خیر.
 • کارمزد: سرمایه‌گذاران باید قبل از سرمایه‌گذاری، تمام هزینه‌های موجود از هزینه خرید تا کارمزد فروش را برای صرافی‌های مختلف با هم مقایسه کنند. این کار سختی نیست و باعث می‌شود بابت امنیت بیشتر، هزینه اضافی نپردازید.
 • تعداد و کیفیت NFT های پشتیبانی‌شده: در حال حاضر صرافی‌های مختلفی از خرید و فروش NFT پشتیبانی می‌کنند. اما همه NFT های موجود در آن‌ها مثل هم نیستند. برخی از آن‌ها ارزش بالایی دارند و برخی دیگر هیچ ارزشی ندارند. تعداد قابل توجهی از آن‌ها ارزش تبلیغات کردن هم ندارند. بهتر است قبل از اقدام به سرمایه‌گذاری، مرحله تحقیق درباره اقلام بازار در آموزش خرید و فروش NFT را سپری کنید.
 • ابزارهای تحقیق: برخی صرافی‌ها ابزارهای تحقیقاتی لازم را در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا در تصمیم‌گیری‌های تجاری به آن‌ها کمک کنند. این ابزارها شامل فیدهای زنده قیمت، ماشین‌حساب‌ها و شاخص‌هایی مانند میانگین متحرک و واگرایی/همگرایی میانگین متحرک است.

فاکتورهای ثانویه آموزش خرید و فروش NFT در مرحله افتتاح حساب

 • ذخیره‌سازی و حضانت: این بخش از آموزش خرید و فروش NFT بر این موضوع تمرکز می‌کند که آیا امنیت کیف پول شما وابسته به نگهداری private key توسط خود شماست (که برای تکمیل تراکنش‌های کریپتو مورد نیاز است) یا صرافی حضانت ایمنی شما را در اختیار دارد. صرافی‌های متمرکز حضانت از این key ها را خود برعهده می‌گیرند، اما صرافی‌های غیرمتمرکز مسئولیت نگهداری از آن‌ها را کاملاً به خود شما می‌سپارند. از آن‌جایی که صرافی‌های متمرکز حضانت این key ها را برعهده می‌گیرند، در صورت وقوع نقض امنیتی، کیف پول یا دارایی‌های شما ممکن است به خطر بیفتد.
 • خدمات مشتری: برخی از صرافی‌ها از پشتیبانی مشتری خیلی خوبی برخوردار هستند، در صورتی که برخی دیگر این کار را نمی‌کنند. بهتر است از صرافی خوبی استفاده کنید که از مشتریان خود پشتیبانی می‌کند. در صورت نیاز به پشتیبانی، شما می‌توانید از طریق ایمیل، سیستم تیکت‌زنی، چت زنده یا مکالمه تلفنی با کارشناسان پشتیبانی این صرافی‌ها ارتباط برقرار کنید.
 • محتوای آموزشی: محتوای آموزشی یک راه مناسب برای جهت‌دهی به سرمایه‌گذاران جدید ارزهای دیجیتال و ترویج کریپتو و NFT در جامعه است. آموزش خرید و فروش NFT ، چیزی نیست که دلیل اصلی انتخاب یک صرافی یا بازار NFT باشد، اما از اهمیت بالایی برخوردار است.

صرافی‌های ارز دیجیتال، برخلاف شرکت‌های کارگزاری سنتی، عضو شرکت حفاظت از سرمایه‌گذاران اوراق بهادار (SIPC) نیستند. بنابراین، سرمایه‌گذارانی که دارایی‌های کریپتو خود را در یک صرافی غیرمتمرکز قرار داده‌اند، مگر در شرایط کاربری خاص، مستعهد بالقوه از دست دادن سرمایه‌های خود هستند.

سؤالات متداول (FAQs)

NFT چیست؟

ارزهای دیجیتال نوعی از دارایی‌های دیجیتالی هستند که با رمزنگاری ایمن می‌شوند. آن‌ها طراحی شده‌اند تا به عنوان یک مدیوم مبادلاتی عمل کنند و در بلاک‌چین ذخیره می‌شوند. NFT ها نیز مانند ارزهای دیجیتال، دارایی‌های توکن‌شده در یک بلاک‌چین هستند که کدهای منحصر به فردی به آن‌ها اختصاص داده می‌شود تا آن‌ها را از دیگران متمایز کند. نمونه‌های محبوب NFT عبارتند از: Bored Ape Yacht Club (BAYC) ، Crypto Punks ، Axie Infinity و غیره.

بر خلاف دو ارز دیجیتال در یک بلاک‌چین که با هم قابل تعویض هستند، NFT های یک بلاک‌چین یکسان هستند، ولی قابل تعویض نیستند. این یک عامل تمایز بین ارزهای دیجیتال و NFT است.

در آموزش خرید و فروش NFT ، نخستین نکته‌ای که گفته می‌شود این است که NFT ها مانند سایر دارایی‌های دیجیتال، احتمال افزایش یا کاهش قیمت دارند. این عامل واحد به حضور NFT های آماتور در بازار کمک می‌کند. به این ترتیب، باید احتیاط کرد و برای جلوگیری از سرمایه‌گذاری در NFT های کلاهبرداری، تحقیقات کافی انجام داد.

توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) چگونه کار می‌کنند؟

NFT ها اساساً از طریق فرآیند Minting ایجاد می‌شوند که در آن کد منحصر به فرد هر NFT، روی بلاک‌چین ثبت می‌شود. استخراج NFT شامل ایجاد یک بلوک جدید است که در آن جزئیات NFT ثبت، توسط اعتبارسنجی تأیید و بسته می‌شود و در نهایت به بلاک‌چین اضافه خواهد شد. مالکیت NFT ها، از طریق قراردادهای هوشمند واگذار می‌شود.

در حال حاضر، انواع مختلفی از NFT ها وجود دارند. NFT های موسیقی، ورزشی، گیمینگ و فن توکن‌ها. تمام آن‌ها از طریق فرآِند توکن‌سازی ایجاد می‌شوند. توکن‌سازی شامل تقسیم یک قسمت کامل به بخش‌های کوچکتر است.

آیا خرید و فروش NFT ایمن است؟

در آموزش خرید و فروش NFT خواهید آموخت که این تجارت ایمن است، به شرطی که تحقیقات لازم را انجام دهید و دقت کافی داشته باشید. همان‌طور که قبلاً گفته شد، برخی از NFT ها کلاهبرداری هستند و فقط تحقیقات کافی می‌تواند از قربانی شدن شما جلوگیری کند.

آیا NFT ها برای محیط زیست مضر هستند؟

هیچ شواهدی وجود ندارد که ثابت کند NFT ها برای محیط زیست مضر هستند، اما نگرانی‌هایی درباره فناوری بلاک‌چین وجود دارد. قدرت محاسباتی مورد نیاز برای انجام فرآیند Minting، نیاز به صرف انرژی (برق و …) دارد. اما برای اطمینان از این‌که این کار چه تأثیری بر روی محیط می‌گذارد، تحقیقات بیشتری لازم است.

در خرید و فروش NFT ، ارزش هر قلم چگونه تعیین می‌شود؟

NFT ها بر اساس عوامل متعددی ارزش‌گذاری می‌شوند. این عوامل شامل موارد زیر است:

 • منحصر به فرد بودن یک NFT
 • سطح هیاهوی رسانه‌ای در مورد آن
 • عرضه و تقاضای بازار برای NFT

چیزی که یک NFT را منحصر به فرد می‌کند، نادر بودن (Rarity) آن است. این‌گونه NFT ها کلکسیونی (Collectible) نامیده می‌شوند که اغلب منجر به ارزش‌گذاری بالاتر آن‌ها می‌شود.

علاوه بر این، اگر تقاضا برای یک NFT زیاد باشد، ارزش آن بیشتر خواهد شد.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Leave feedback about this

 • کیفیت
 • قیمت
 • خدمات

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
هوش مصنوعی GPT
X